Astana arrangerer det internasjonale teknologiforumet Digital Bridge i oktober

Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev vil delta i forumet, som har vært arrangert hvert år siden 2018. Begivenheten forventes å tiltrekke over 20 000 deltakere, 300 IT-selskaper, 100 investorer og forretningsengler, 250 foredragsholdere og 100 oppstartsbedrifter fra 15 land.
Ifølge Kasakhstans minister for digital utvikling, innovasjon og romfartsindustri Bagdat Mussin vil Digital Bridge 2023 være orientert mot å finne den rette balansen mellom teknologi og menneskelige ressurser. På forumet vil fagfolk og bransjeeksperter dele sin kunnskap om hvordan man kan skape en fremtid der kunstig intelligens tjener menneskeheten.
"Kasakhstan har skapt gunstige forhold for konsentrasjon av forskere og unge talenter. Flere AI-produkter som er utviklet av kasakhiske borgere har allerede tiltrukket seg oppmerksomheten til det globale samfunnet, og vi kan være stolte av dette. Kunstig intelligens har et enormt potensial for å utvikle økonomi, industri, vitenskap og teknologi," sier Mussin.
Forumets todagers program inkluderer flere store arrangementer, blant annet en plenumssesjon med deltakelse av president Tokayev og en-til-en møter med ham, over 30 panelsesjoner med internasjonale foredragsholdere og arrangementer fra Google for Startups.
Forumet vil også være vertskap for utdelingen av prisene for fremragende digitalisering Digital Bridge Awards og Startup Alley der 100 kasakhstanske og utenlandske oppstartsbedrifter innen teknologi vil vise sine innovative løsninger.
Det teknologiske maratonet Astana Hub Battle vil utkåre den beste IT-oppstartsbedriften. Årets premiefond er firedoblet - i år er det på 75 000 dollar.
"I år har vi endret litt på utformingen av Astana Hub Battle. Det vil utdeles priser i tre kategorier – pris for beste innvirkning på samfunnet, pris til den mest innovative oppstartsbedriften og pris for eksponentiell vekst. Juryen vil inkludere landets største investorer, og interessante prosjekter kan få flere tilbud fra dem," sier leder for Astana Hub Magzhan Madiyev.
Søknader om deltakelse i Astana Hub Battle sendes innen 20. september 2023 gjennom nettsiden digitalbridge.kz.
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Verdensbanken: Moderat vekst i Europa og Sentral-Asia i 20252.5.2025 19:32:21 CEST | Pressemelding
ASTANA – Verdensbanken anslår at økonomien i utviklingslandene i Europa og Sentral-Asia vil vokse med 2,5 prosent i 2025 og 2026. Prognosen ble lagt frem i en økonomisk oppdatering 23. april, og peker på svakere etterspørsel fra utlandet og lavere vekst i Russland som hovedårsaker til nedgangen. I 2024 lå veksten i regionen på 3,6 prosent, drevet av økt privat forbruk, reallønnsvekst, høyere pengeoverføringer og mer forbrukslån. Dette bidro til å dempe effekten av svak økonomisk utvikling i EU. Samtidig har økte priser på mat og tjenester ført til høyere inflasjon, som nådde 5 prosent i februar 2025. Flere sentralbanker har derfor satt opp styringsrenten eller utsatt planlagte kutt. Sentral-Asia ventes å være den raskest voksende delen av regionen gjennom perioden 2025 og 2026, med en vekst på 4,7 prosent. Dette er likevel en nedgang sammenlignet med tidligere år, hovedsakelig på grunn av lavere oljeaktivitet i Kasakhstan, svekket eksport og normalisering av pengeoverføringer fra utlan
EBRD bevilger 25 millioner dollar for å støtte kvinnelige gründere i Kasakhstan28.4.2025 20:45:08 CEST | Pressemelding
ASTANA – Den Europeiske Banken for Gjenoppbygging og Utvikling (EBRD) vil stille opptil 25 millioner dollar til rådighet for å støtte mikro-, små- og mellomstore bedrifter (MSME) ledet av kvinner i Kasakhstan. Midlene gis som et nytt lån til den ledende mikrolångiveren KMF, melder EBRDs pressekontor 24. april. Formålet med finansieringen er å fremme kvinnelig entreprenørskap og forretningsaktivitet ved å gjøre det lettere å få tilgang til kapital, deling av kunnskap og teknisk rådgivning. Lånet gis som en del av EBRDs program Kazakhstan Women in Business Programme II, som støttes av kasakhstanske myndigheter. KMF, som har vært EBRD-kunde siden 2005, har over 27 års erfaring med å finansiere lokale MSME-bedrifter. Selskapet står i dag for nesten en fjerdedel av alle mikrolån i Kasakhstan og forventes å motta banklisens og bli en finansinstitusjon på nivå 2 i løpet av 2025. Så langt har EBRD investert over 11 milliarder euro (omtrent 12,4 milliarder dollar) i 335 prosjekter i Kasakhstan,
Saigabestanden i Kasakhstan har passert 4,1 millioner – reguleringstiltak skaper debatt27.4.2025 19:12:36 CEST | Pressemelding
ASTANA – Bestanden av saigaantiloper i Kasakhstan har nådd et rekordhøyt nivå på 4,1 millioner dyr. Det opplyste viseminister for miljø og naturressurser, Nurken Sharbiyev, under et rundebordsmøte 22. april. Han fremhevet både fremgangen innen naturvern og de økende utfordringene som følger med den raske veksten i bestanden. Ifølge Kazinform er fordelingen slik: Ural-bestanden teller nå 2,3 millioner dyr, Betpak-Dala-bestanden 1,6 millioner, og Ustyurt-bestanden 92 200. Tallene inkluderer også kalvene som ble født i mai 2024. Kasakhstan huser nå over 98 prosent av verdens saigabestand, og samarbeider tett med naboland som Russland, Usbekistan og Turkmenistan om bevaring og bærekraftig ivaretakelse. Likevel skaper den raske veksten bekymringer – særlig i Vest-Kasakhstan, der store flokker påvirker både økosystemene og jordbruket. For å håndtere situasjonen har Miljødepartementet utarbeidet en ny plan for bevaring og bærekraftig forvaltning av saiga i perioden 2025–2026. Planen er for ti
Nyhetsoppsummering: Utenlandske medier om Kasakhstans strategiske rolle, regionalt samarbeid og globale partnerskap24.4.2025 18:41:44 CEST | Pressemelding
ASTANA – The Astana Times har samlet et utvalg artikler fra internasjonale medier om Kasakhstan. Forrige ukes oversikt dekker Kasakhstans strategiske innsats for å posisjonere seg som en sentral regional og global partner – ved å styrke sin rolle som transittknutepunkt mellom Asia og Europa, styrke medie- og diplomatisk samarbeid i Sentral-Asia, utdype båndene til EU, modernisere forsvarssektoren og fremme demokratiske og økonomiske reformer. Intervju med Kasakhstans viseminister for utenrikssaker Roman Vassilenko Kasakhstans viseutenriksminister, Roman Vassilenko, delte innsikt om landets visjon for regionalt mediesamarbeid, de strategiske målene bak president Kassym-Jomart Tokayevs initiativ, og betydningen av en styrket dialog og forståelse mellom landene i Sentral-Asia og EU, i et intervju med Eurasia Review 17. april. “I år markerer vi 32 år med våre bilaterale forbindelser. Siden deres etablering har vi bygget sterke bånd som har vært stabile og robuste, selv i møte med drastiske
Europeiske ambassadører besøker Shymkent og Turkistan for å styrke båndene med Kasakhstan24.4.2025 18:30:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – En delegasjon bestående av 18 ambassadører fra europeiske land besøkte Shymkent 11. april for å styrke samarbeidet mellom byen og Europa, rapporterte Shymkents departementet for turisme, eksterne relasjoner og kreativ industri. Kazakhstans viseutenriksminister Roman Vassilenko og EU-ambassadøren i Kasakhstan, Aleška Simkić, ledet delegasjonen, som inkluderte ambassadører fra blant annet Tyskland, Polen, Romania og Kypros. Som en del av besøket hadde gruppen av ambassadører fra EUs medlemsland, samt Sveits og Storbritannia, en rekke møter med lokale myndigheter og forretningsfolk. Delegasjonen startet besøket sitt ved Auezov-universitetet i Sør-Kasakhstan, hvor de møtte studenter for å diskutere rollen utdanningsdiplomati spiller i å fremme globale partnerskap. Det ble også avholdt en seremoni for treplanting på universitetsområdet. Ambassadørene utforsket deretter Shymkents industrielle potensial. De besøkte byens ledende virksomheter, som Santo, BalTextile og KazAlpack, og be
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom