MC-ulykker kraftig tilbake
18.8.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Antall dødsulykker med motorsykkel har gått kraftig ned fra ulykkessommeren i fjor. – Dette viser at det nytter å satse på trafikksikkerhet, men det er for tidlig å slippe fokuset på MC-ulykkene, mener NAF MC.

Ved utgangen av juli 2022 hadde 17 motorsyklister mister livet på norske veier. På samme tid å år var tallet ni. Det er nesten en halvering.
- Vi er svært glade for å se at antall drepte på motorsykkel nå går tilbake. Det viser at den økte innsatsen for trafikksikkerhet, holdningskampanjer og det gode arbeidet hos alle som hver dag jobber med MC-sikkerhet gir resultater, sier leder for NAF MC, Jan Harry Svendsen.
Han advarer samtidig mot å at dette må bli en sovepute. Nullvisjonen for null drepte og null hardt skadde gjelder også for motorsyklistene.
- Vi må ikke glemme at det ved utgangen av juli tross alt er ni drepte på motorsykkel. Det er ni for mange og det er ni flere enn vi kan akseptere. Selv om antall drepte på MC nå går tilbake, må vi fortsette å holde trykket oppe, sier Svendsen.
Unikt samarbeidsklima
Dugnaden for økt MC-sikkerhet omfatter ti ulike organisasjoner, inkludert NMCU, importør- og forhandlerforeningene av motorsykkel, KNA, Trygg Trafikk, Nord universitet, bransjeorganisasjonene for trafikkskolene, Statens vegvesen, politiet og NAF MC.
- MC-dugnaden er avgjørende for å lykkes. Ved å samarbeide når vi ut til langt flere og vi formidler også de samme hovedbudskapene for å øke sikkerheten for motorsyklister, sier Svendsen.
Stafett for trafikksikkerhet
I begynnelsen av sesongen arrangerte NAF sin sikkerhetsstafett. Fokuset var på hva man selv kan gjøre for å øke egen sikkerhet som motorsyklist.
- Vi opplevde stor interesse rundt arrangementet, samtidig ser vi også at “Sikker på MC” som er et lavterskelkurs for motorsyklister er veldig populære. Slike oppfriskningskurs på vei, og ikke på bane, blir også anbefalt av vegvesenet, sier Svendsen.
Svendsen mener at nettopp denne typen kurs er viktige for å øke sikkerheten for motorsyklister i Norge.
- Det er på veien vi kjører, ikke på en bane som er statisk fra runde til runde. Det å kjøre fort på en bane kan ikke overføres til det å kjøre på veien der trafikkbildet hele tiden endrer seg og påvirker de kjørestrategiske valgene du som motorsyklist må ta.
- Det er til syvende og sist den enkelte motorsyklist som kan gjøre mest for å øke egen sikkerhet. Det handler om å ikke ta sjanser og å kjøre med stor sikkerhetsmargin. Gjør man det har man handlingsrom til å reagere dersom noe skulle skje, avslutter Svendsen.
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 68 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
Elbilbatteriene holder langt utover garantien8.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har analysert 10 000 batteritester og slår fast at batteriene i elbiler holder langt utover garantiperioden. – Tapet er lite og elbilbatteriene holder seg utrolig godt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
EU-kontrollen kan bli dyrere4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nye krav til testing av utslipp kan gjøre EU-kontrollen dyrere. Samtidig kan forslaget om årlig EU-kontroll av 10 år gamle biler falle bort. – Vi mener årlige tester av gamle biler er meningsløst, så vi er glade for at denne delen av forslaget ser ut til å ikke bli noe av, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF: Sterk bekymring om drivstoffprisene30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå frykter NAF at politisk vingling vil skape enda større usikkerhet fremover. Allerede er syv av ti eiere av bensin- og dieselbiler bekymret for drivstoffprisene. – Prisene svinger mye og usikkerheten er stor. At det nå sås tvil om det siste avgiftskuttet hjelper ikke, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Brukte elbiler er mer attraktive enn noensinne29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høye priser på bensin og diesel gjør brukte elbiler populære. - På landets største markedsplass for bruktbiler er det like mange elbiler som dieselbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom