Regjeringen etablerer nullvisjon mot drukning
– Hvert år omkommer mange som følge av drukning. Dette er noe regjeringen ser alvorlig på. Derfor tar vi nå grep og vedtar en nullvisjon om ingen omkomne som følge av drukningsulykker. Ett liv tapt til drukning er ett for mye, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran (Ap).

Så langt i år har 53 personer druknet i Norge, viser tall fra Redningsselskapet. Det er seks flere enn på samme tid i fjor. 14 personer omkom i drukningsulykker i juli.
– Antallet drukningsulykker er for høyt og det er alvorlig. Mine tanker går til de som har opplevd en ufattelig tragedie. Arbeidet med drukningsforebygging er viktig for regjeringen og for meg personlig, sier fiskeri- og havminister Skjæran.
Regjeringen etablerer nå en nullvisjon mot drukningsulykker på fritidsområdet. Fra før har regjeringen etablert en nullvisjon om ingen omkomne eller hardt skadde på sjøen fra fritids- og yrkesfartøy.
Nullvisjonen skal følges av en handlingsplan
– Nullvisjonen skal følges av en handlingsplan. Vi må få til en samlet nasjonal innsats mot drukningsulykker og økt bevissthet om forebygging. Det er mange flinke aktører som gjør mye bra arbeid på dette feltet, og jeg ser frem til å få gode innspill i det videre arbeidet, sier fiskeri- og havministeren.
Drukning skjer under bading, i forbindelse med ferdsel på utrygg is, etter fall fra båt eller land. Ansvaret for drukningsforebygging generelt er spredt mellom ulike departement, som sammen skal utarbeid en handlingsplan. Nærings- og fiskeridepartementet koordinerer dette arbeidet.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
Trafikklyssystemet – rapporter om lusepåvirkning i 20251.12.2025 17:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen har fått rapporter om hvilken påvirkning lakselus har hatt på villaks i 2025. Rapportene offentliggjøres i dag av Styringsgruppen.
Fremmer norsk-tysk industri- og romsamarbeid1.12.2025 14:55:48 CET | Pressemelding
Norge og Tyskland forsterker næringslivs- og teknologisamarbeidet for å styrke konkurransekraften og trygge arbeidsplasser.
Sjømatbonanza i Beijing1.12.2025 14:02:38 CET | Pressemelding
Interessen for norsk sjømat er stor i Kina. Det fikk fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss erfare da hun møtte om lag 20 journalister fra flere av Kinas største mediehus på et laksearrangement i Beijing.
Skal gi mer effektiv håndheving av konkurranseloven1.12.2025 13:25:42 CET | Pressemelding
Et offentlig utvalg som har gjennomgått konkurranseloven foreslår flere endringer for å bidra til raskere saksbehandling og mer effektiv håndheving av loven.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom