Vannmagasinene dempet flommen betydelig
15.8.2023 08:24:13 CEST | Hafslund | Pressemelding
Nedbøren under uværet «Hans» har vært ekstrem. I Hallingdal er det enkelte steder målt 1000-årsflom. Ved Nesbyen ble det redusert til 100-årsflom takket være vannmagasinene.

Den tunge nedbøren har ført til rekordstore vannmasser på store deler av Østlandet. Flere steder er det aldri tidliligere målt høyere vannføring. Men det kunne vært vesentlig verre om det ikke hadde vært for vannmagasinene.
Da Hafslund Eco søndag morgen 6. august fikk prognoser om at det var store nedbørsmengder på vei, ble det startet forhåndstapping i alle magasinene i Hallingdalsfjella. Dette ble gjort for å gjøre plass til de store nedbørsmengdene. Tappingen ble stanset utover ettermiddagen mandag 7. august og det er siden så å si ikke blitt sluppet noe vann fra fjellmagasinene i Hallingdal, verken i overløpet eller gjennom kraftstasjonene.
Til sammen har det vært holdt tilbake ca. 700 kubikkmeter per sekund (m3/s) i magasinene i Hallingdal. Om lag 150 m3/s av dette kommer av forhåndstappingen som ble foretatt i dagene før.
Ved Storeskar, i den uregulerte delen av Hemsedal, ble det målt en vannføring som tilsvarer over 1000-årsflom. Ved Bergheim ved Nesbyen kulminerte flommen på ca. 1340 m3/s onsdag 9. august, med en døgnvannføring på ca. 1200 m3/s. Det tilsvarer pm lag en 100-årsflom. Det er fremdeles en svært høy vannføring og førte til betydelige skader, men uten vannmagasiner kunne det altså vært 700 m3/s mer. Da hadde det vært 1000-årsflom med uante følgeskader både i Hallingdal, men også lengre ned i Drammensvassdraget.
Det har også vært stor flomdemping i magasinene i Gudbrandsdalen. Det er beregnet at magasinene der dempet flommen med 200-300 m3/s. Likevel kulminerte flommen på rekordhøye 2900 m3/s ved Hunderfossen, som er en større vannføring enn ved flommen i 1995.
Det er lenge varslet at klimaendringene fører til mer ekstremvær. Det vil øke betydningen av regulerbare vannmagasiner, ikke bare for kraftsystemet, men også flomdemping.
Kontakter
Per Storm-MathisenKommunikasjonssjef vannkraft og kraftmarked
Tel:+47 982 55 406per.storm-mathisen@hafslundeco.noRagnhild AbranteKommunikasjonssjef
Ansvarlig for kommunikasjon i kraftverksområdene
Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Solid årsresultat for Hafslund i 202526.3.2026 10:53:33 CET | Pressemelding
Styret foreslår et utbytte til Oslo kommune på 2 300 millioner kroner.
Hafslund søker konsesjon for nytt effektkraftverk i Aurland (610 MW)20.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund søker konsesjon for Låvi kraftverk – et nytt stort effektkraftverk i Aurland. Med 610 MW ny effektkapasitet og bedre utnyttelse av eksisterende magasiner vil prosjektet styrke kraftberedskapen og bidra til å jevne ut de økende prissvingningene i det norske kraftsystemet.
Foreløpig årsregnskap 2025: Solid årsresultat26.2.2026 13:12:39 CET | Pressemelding
God produksjonsoptimalisering og effektiv drift ga et resultat etter skatt på 4,2 milliarder kroner for Hafslund i 2025.
Næringsliv og naturvern sammen om Norges første naturkonferanse12.2.2026 13:39:08 CET | Pressemelding
Som NRK og flere andre har dokumentert, er utbygginger en viktig årsak til naturtap i Norge. Økt naturbevissthet stiller høyere krav til planlegging og gjennomføring av utbyggings- og utviklingsprosjekter. Nå samles næringsliv og naturvernere til Norges første tverrfaglige konferanse som setter natur på agendaen for norsk næringsliv.
Hafslund: Ny langsiktig kraftavtale med Hydro18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund Kraft AS og Hydro Energi AS har signert en langsiktig kraftkjøpsavtale (PPA) med et samlet volum på 1,75 TWh i perioden 2036 til 2040.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom