Statens vegvesen tildelt miljøpris

Allerede i dag er det flere store aktører som bruker innkjøpsmakten sin for å redusere klima- og miljøbelastningen. I Nettverk for miljømerket innkjøp i regi av Miljømerking Norge, som forvalter de to offisielle miljømerkene i Norge, Svanemerket og EU Ecolabel – finner vi mange av dem.
Bidrar til å få fart på den grønne omstillingen
Statens vegvesen, som er del av Nettverk for miljømerket innkjøp, har besluttet at alle anskaffelser til egen drift skal følge de strengeste miljøkravene, og bruker Svanemerket eller tilsvarende der det er mulig. Det har de gjort i rekordfart, samtidig som de skaper ringvirkninger langt utover egen drift, går det frem av juryens begrunnelse.
-Denne prisen er en bekreftelse på at vi gjør ting riktig og at vi er best i Norge til å etterspørre miljømerker i våre kontrakter på interndrift, men uten våre ansatte som gjør grønne valg hver dag så hadde vi ikke klart å bli best i klassen. Jobben framover er å bli enda bedre til å etterspørre miljøvennlige løsninger. Vi skal være best over tid, sier Sindre Røstad, seniorrådgiver Bygg og eiendom i Statens vegvesen.
-Vi heier på dem som ligger i forkant og bidrar til å gjøre det enkelt. Det gjør Statens Vegvesen. De krever at innkjøp skal være miljømerket med Svanemerket eller tilsvarende merker. Det gir miljøgevinst og skaper forutsigbarhet for næringslivet, og dette er vesentlig for en raskere grønn omstilling, sier Cathrine Pia Lund, administrerende direktør i Miljømerking Norge, som forvalter de offisielle miljømerkene i Norge, Svanemerket og EU Ecolabel.
Utdelingen fant sted mandag 14. august kl. 1615 i Nordens telt, Rådhusgata 8 i Arendal.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Opptak av utdelingen
Nøkkelord
Kontakter
Statens vegvesen:
-Sindre Røstad, Mobil: +4797439500 epost: sindre.rostad@vegvesen.no
Svanemerket:
-Nina Margareta Høie, Pressesjef / Press Officer. Tlf.: +47 463 55 314. nmh@svanemerket.no
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Midlertidig sikringstiltak forbi Rørvikura23.6.2025 15:41:11 CEST | Pressemelding
Nå er geologirapporten etter steinskredet ved Rørvikura på E10 i Lofoten klar. Tirsdag starter Statens vegvesen arbeidet med å sette opp betongblokker.
Stenger E6 i Grong natt til fredag23.6.2025 10:19:38 CEST | Pressemelding
En stikkrenne under E6 ved Bystuen nord for Grong skal byttes ut. E6 vil derfor være stengt fra torsdag 26. juni kl. 18.00 til fredag 27. juni kl. 06.00.
Strindheimtunnelen: Trenger mer tid20.6.2025 14:51:45 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen trenger mer tid enn forutsatt på arbeidene i Strindheimtunnelen.
Bilferie er populært – 2 millioner nordmenn velger veien20.6.2025 14:30:17 CEST | Pressemelding
Hver tredje nordmann planlegger bilferie i Norge i år, og over to tredjedeler av de som valgte bilferie i fjor, planlegger å gjøre det igjen i sommer. Bilferie er stadig populært, viser en undersøkelse om nordmenns sommerferieplaner utført for Statens vegvesen.
Sjå video: Tok ned steinblokk i samband med skredsikring på rv. 1320.6.2025 13:20:43 CEST | Pressemelding
Slik såg det ut då Vegvesenet tok ned ei steinblokk i samband med skredsikringa på rv. 13 Ylvisåker natt til måndag denne veka.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom