Arctic Race of Norway

Arctic Race of Norway 2023: Kan Andreas Leknessund forsvare tittelen?

Del
Ingen har til nå vunnet Arctic Race of Norway to ganger. I år stiller Andres Leknessund til start for å forsvare sammenlagtseieren fra 2022.
VINNER HAN IGJEN?: Andreas Leknessund kommer for å forsvare tittelen fra i fjor. Det har ingen klart før. Foto: Gautier Demouveaux/ARN
VINNER HAN IGJEN?: Andreas Leknessund kommer for å forsvare tittelen fra i fjor. Det har ingen klart før. Foto: Gautier Demouveaux/ARN

Leknessund imponerte stort under Giro d´Ítalia, der han syklet med den rosa ledertrøyen i fem etapper. Nå har han meldt overgang til det norske profflaget Uno-X Pro Cycling Team, men sykler for DSM–Firmenich i Finnmark. Det nederlandske laget inkluderer også Alberto Dainese, som tok en sprintseier i Giro d'Italia tidligere i år.

Hard konkurranse

I likhet med Leknessund kan også Dylan Teuns som vant i 2017, bli historiens første dobbeltvinner. Han sykler for Israel–Premier Tech, laget som hadde sammenlagtvinneren i 2021.

Thor Hushovd som er ambassadør for Arctic Race of Norway, og tidligere verdensmester, tror Leknessund kommer til å få hard konkurranse. Han regner med at Australia-baserte Jayco AlUla vil være i kampen om både etappeseiere og sammenlagtseier med råsterke Amund Jansen og den italienske klatreren Alessandro De Marchi. De Marchi har tre etappeseire i Vuelta Espana.

- Allessandro Demarchi og Dylan Teuns er blant de store favorittene, sammen med Guillaume Martin, sier Hushovd.

Åtte Tour de France-lag

Åtte av lagene som deltok i Tour de France i år stiller til start i Kautokeino. Seks av disse er World Tour lag, som er det øverste nivået i internasjonal sykkelsport. Det franske laget Cofidis har markert seg i tidligere utgaver av Arctic Race of Norway, og Hushovd regner med at de vil være i toppen i år også.

- Selv uten Victor Lafay som nylig vant en etappe i Tour de France, kan Cofidis med Guillaume Martin i spissen være med å kjempe i toppen. Guillaume Martin tok en sterk tiendeplass i årets Tour de France, og er absolutt en å regne med i sammendraget, sier Hushovd.

Sterke utfordrere

På startstreken stiller også flere UCI ProTeams. Hushovd tror flere av disse er fast bestemt på å sette de aller beste lagene på plass.

- I tillegg til Israel–Premier Tech, kan Q36.5 Pro Cycling Team med raske sprintere som Kamil Małecki og klatresterke Carl Fredrik Hagen komme til å markere seg. Uno-X Pro Cycling Team stiller med to ganger norgesmesteren Rasmus Tiller og Jonas Gregaard Wilsly som var med i flere spennende brudd i Tour de France. Det blir spennende å se hva de kan utrette i Norges største profesjonelle sykkelritt, sier Hushovd.

Marcus Hoelgård som, ble nummer to sammenlagt da Arctic Race of Norway sist gikk i Finnmark, og Odd Christian Eiking som, som ble nummer to i 2021, ønsker nok begge å ta steget opp øverst på pallen i år. I 2021 markerte Eiking seg for alvor internasjonalt, da han forsvarte den røde ledertrøya i Vueltaen i syv dager. I årets utgave sykler han for det norske landslaget. Hoelgård, som sykler for Lidl-Trek, har med seg den unge Filippo Baroncini, som ble U23-verdensmester i 2021 og deltar i Arctic Race of Norway for første gang.

Gleder seg

Det er i år 10 år siden første utgave av Arctic Race of Norway. Jubileumsutgaven starter i Kautokeino 17. august, og går via Alta, Hammerfest og Havøysund, før avslutningen på Nordkapp 20. august. Daglig leder Knut-Eirik Dybdal gleder seg til å se et knallsterkt felt kjempe om poeng og plasseringer under årets ritt.

- Jeg er glad for at vi også i år kan tilby publikum prestasjoner i verdensklasse. Interessen fra verdens beste sykkellag viser at det er attraktivt å komme til nord for å konkurrere i vakker natur og herlig folkeliv, sier Dybdal.

Equinor har vært hovedsponsor av Arctic Race of Norway siden oppstarten i 2013 og har i jubileumsåret også fornyet avtalen som generalsponsor for rittet. Også de gleder seg til å være med på folkefesten.

- Vi i Equinor heier på unge talenter og det var ekstra kjekt at det i fjor var en ung nordlending som vant. Vi er spente på hvem som kommer til å markere seg i årets ritt som går gjennom flott finnmarksnatur. Nå ser vi fram til å være med å heie fram solide prestasjoner og delta i folkefesten i år, sier Grete Birgitte Haaland, direktør for Utforskning og produksjon nord i Equinor.

 

Noen av profilene på 18 lagene som stiller til start

Team Jayco AlUla: De Marchi (ITA), Jansen (NOR), Quick (AUS) and Štybar (CZE)

Bingoal–WB: Guerin (FRA)

Team Flanders–Baloise: Bonneu (BEL)

Burgos BH: Navarro (ESP) and Barthe (FRA)

Equipo Kern Pharma: Adrià and Arrieta (ESP)

Human Powered Health: Aasvold, Jensen (NOR) and Double (GBR)

Lidl–Trek: Hoelgaard (NOR), Tolhoek (NED) and Baroncini (ITA)

Cofidis: Martin (FRA) and Geschke (GER)

Groupama–FDJ: Gruel (FRA)

Team Arkéa–Samsic: Champoussin (FRA) and Verre (ITA)

Israel–Premier Tech: Teuns (BEL), Houle (CAN) and Impey (RSA)

Astana Qazaqstan Team: Scaroni (ITA) and Zeits (KAZ)

Team Coop–Repsol: Christophersen (NOR)

Uno X-Pro Cycling Team: Dversnes, Tiller (NOR) and Wilsly (DEN)

Team DSM–Firmenich: Leknessund (NOR), Dainese (ITA), Dinham (AUS) and Vanhoucke (BEL)

Trinity Racing: Johnston (AUS)

Q36.5 Pro Cycling Team: Hagen (NOR) and Małecki (POL)

Norges landslag: Eiking (NOR)

Kontakter

Knut-Eirik Dybdal, mobil 920 56 326
Roger Solheim, mobil 992 26 638

Bilder

VINNER HAN IGJEN?: Andreas Leknessund kommer for å forsvare tittelen fra i fjor. Det har ingen klart før. Foto: Gautier Demouveaux/ARN
VINNER HAN IGJEN?: Andreas Leknessund kommer for å forsvare tittelen fra i fjor. Det har ingen klart før. Foto: Gautier Demouveaux/ARN
Last ned bilde
GLEDER SEG: Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway gleder seg til store prestasjoner og folkefest. Foto: Rune Dahl/ARN
GLEDER SEG: Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway gleder seg til store prestasjoner og folkefest. Foto: Rune Dahl/ARN
Last ned bilde
FAVORITTER: Thor Hushod mener Teuns, De Marchi og Martin er store favoritter i år.
FAVORITTER: Thor Hushod mener Teuns, De Marchi og Martin er store favoritter i år.
Last ned bilde
NY AVTALE: Equinor har vært hovedsponsor av Arctic Race of Norway siden oppstarten i 2013 og har i jubileumsåret også fornyet avtalen som generalsponsor. Grete Birgitte Haaland, direktør for Utforskning og produksjon nord i Equinor, gleder seg til å være med på folkefesten. Foto: Ole Jørgen Bratland, Equinor
NY AVTALE: Equinor har vært hovedsponsor av Arctic Race of Norway siden oppstarten i 2013 og har i jubileumsåret også fornyet avtalen som generalsponsor. Grete Birgitte Haaland, direktør for Utforskning og produksjon nord i Equinor, gleder seg til å være med på folkefesten. Foto: Ole Jørgen Bratland, Equinor
Last ned bilde

Lenker

Om Arctic Race of Norway

Arctic Race of Norway
Arctic Race of Norway
Storgata 11
9405 Harstad

https://www.arctic-race-of-norway.com/no/

Følg pressemeldinger fra Arctic Race of Norway

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arctic Race of Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Arctic Race of Norway

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye