TUI utvider porteføljen med et nytt luksushotell – skal vokse videre
8.8.2023 10:47:19 CEST | TUI Norge | Pressemelding
Et nytt globalt hotellfond har kjøpt et luksushotell på Zanzibar som skal drives av TUI. Dette er det første hotellet av mange.

Det var TUI som i fjor tok initiativ til å etablere det globale hotellfondet som nå har gjennomført sitt første hotellkjøp. Det nyåpnede hotellet Emerald Zanzibar Resort & Spa er det første hotellet i rekken.
Flere TUI hoteller på vei
Fondet har allerede planer om å overta enda et TUI-hotell på Zanzibar, men i likhet med Emerald Zanzibar Resort & Spa, skal også dette hotellet drives videre under TUI merkevaren. TUI vil investere inntektene fra salget i ytterligere hotellvekst. Fondet har finansielle muskler til flere oppkjøp, og fortsetter å lete etter nye, spennende hotellprosjekter.
Det er nå normal drift i TUI etter pandemien, dermed er tiden moden for lønnsom vekst. Hotellsektoren har levert jevnt positive resultater. Driftsresultatet har til og med overgått nivået før pandemien de siste kvartalene. Konsernet bruker denne fremdriften til å utvide hotellporteføljen. Hotellporteføljen er allerede utvidet med 32 eiendommer i inneværende regnskapsår, blant annet flere hoteller under TUI Blue-merkevaren.
Det globale hotellfondet ble etablert i fjor for å sette fart på en mindre kapitalkrevende ekspansjon. Etter en vellykket innledende fase, hvor fokuset har vært på å innhente kapital, starter nå den første investeringsfasen. Partene har blitt enige om ikke å offentliggjøre kjøpesummen.
TUI overtar driften fra 2024
— Lønnsom vekst er fokuset i vår strategi for fremtiden. Våre egne merkevarer bidrar betydelig til vekst og selskapets inntjening, og tilbyr våre gjester eksklusive produkter. Vi tok initiativ til hotellfondet med mål om å ytterligere utvide den vellykkede hotellporteføljen vår, øke inntjeningen i segmentet, og samtidig tilby en attraktiv hotelleiendomsinvestering til profesjonelle investorer. Dette har vi lykkes med, sier konsernstrateg, Peter Krueger i TUI Group.
Emerald Zanzibar Resort & Spa skal drives av TUI fra og med starten av 2024. Dermed utvider TUI sin portefølje på paradisøya ved Tanzania. I tillegg til TUI Blue Bahari Zanzibar, driver konsernet også RIU Palace Zanzibar og RIU Jambo der sammen med RIU.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mørk-LøwengreenKommunikasjonssjef, NorgeTUI
Tel:+47 99205332anne.lowengreen@tui.noOm oss
TUI Norge er i dag en del av TUI Nordic, og er med en markedsandel på 25 % den største aktøren på det nordiske reisemarkedet. TUI Norge ble etablert i 1973 og tilbyr pakkereiser, fly og cruise. Noen av våre mest populære reisemål er Kanariøyene, Hellas og Italia. TUI Nordic består av reisearrangørene TUI Norge, TUI Sverige, TUI Danmark, TUI Finland, flyselskapet TUI fly Nordic og Nazar.
Følg pressemeldinger fra TUI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TUI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TUI Norge
Fulle chartefly: – Disse skiller seg ut10.7.2026 11:29:34 CEST | Pressemelding
Til tross for en ekstra sen start denne sommersesongen, var over 9 av 10 charterseter fulle i juni, og i juli blir det alltid fullt. Det sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.
TUI har åpnet sju nye hoteller2.7.2026 13:36:22 CEST | Pressemelding
TUI har åpnet sju nye hoteller denne sommeren. Ett av dem ligger i Vietnam, et reisemål som denne sommeren er mer populært blant nordmenn enn Thailand.
Her er barnefamilienes favoritt-hotell – nå feirer Bamse 60 år30.6.2026 11:23:59 CEST | Pressemelding
Norske barnefamilier velger ofte de samme hotellene år etter år. I sommer fyller Bamse 60 år og spiller en ekstra stor rolle på TUI sine familiehoteller.
TUI lanserer Beograd og Vilnius24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
TUI utvider storbytilbudet og lanserer nå pakkereiser til Beograd og Vilnius. De to reisemålene gir nordmenn nye og rimeligere alternativer til de klassiske storbyene i sommer.
Planter ny skog på Rhodos etter skogbrannene22.6.2026 11:38:15 CEST | Pressemelding
Over 3.000 trær skal plantes i et område på 80.000 kvadratmeter på Rhodos. Målet er å gjenopprette skadene etter de omfattende skogbrannene i 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom