Dette er de mest populære ladestasjonene i ferietrafikken
Hva har Solan og Ludvig, verdens beste boller og norges eldste by til felles? Det er steder hvor elbilistene helst stopper for å lade på ferieturen.

– I tillegg til strøm ser elbilister på ferie etter boller, is og brus når de skal lade elbilen, sier nestleder i Elbilforeningen Petter Haugneland.
I disse dager starter ferieturen for tusenvis av nordmenn. Elbilforeningen forventer rekordmange elbilister på ferietur med elbilen denne sommeren.
Elbilforeningen har analysert ladestatistikk fra fellesferien i fjor og funnet ut hvilke ladestasjoner som var mest populære.
På lista finner vi blant Bolleland ved Espa, kjent for verdens beste hveteboller. Shell på Alvdal, rett i nærheten av Aukrustsenteret er også på lista. Der er det mulig å besøke Kjell Aukrust sine venner Solan og Ludvig mens du lader. Ladestasjonen i Kjelleveien utenfor Tønsberg, norges eldste by, er nummer 3 på listen.
Større ladeanlegg med servicetilbud er populært
Steder med mange hurtigladere dominerer i oversikten. Det overrasker ikke Elbilforeningen:
– Flere ladere betyr mindre sannsynlighet for kø. Samtidig er det ofte et godt servicetilbud på slike steder. Bilen er jo ikke alene om å trenge påfyll, sier Haugneland.
Han oppfordrer elbilistene til å bruke ladestoppene til noe mer enn bare å lade:
– Det er lurt at hele familien tar seg en pause fra bilen når man uansett stopper for å lade. Da får man frisk luft, en matbit og man er mer opplagt når man igjen tar fatt på bilturen, sier han.
Mest trøkk på vei til Sørlandet, Trondheim og mot Sverige
Dette er de mest populære ladestasjonene:
- Fokserød ved Sandefjord (E18)
- Grenstøl ved avkjøringen til Tvedestrand (E18)
- Tønsberg, Shell Kjelleveien
- Bolleland ved Espa (E6)
- Svinesundparken ved avkjøringen til Halden (E6)
- Shell Berkåk, mellom Oppdal og Trondheim (E6)
- Alvdal, gjennom Østerdalen (RV3)
- Shell ved Mortensrud, rett utenfor Oslo (E6)
- Håneskrysset, nord for Kristiansand (E18)
-
Nebbenes, nord for Oslo (E6)
I disse dager runder vi 6800 hurtigladere i Norge ifølge Nobil, den nasjonale databasen over ladestasjoner. På kort tid har antallet elbiler per falt fra 110 til under 100. Det gleder Elbilforeningen:
– Skal elbil bli for alle så trengs det flere hurtigladere. Elbilforeningen anslår at vi trenger 9000 hurtigladere i 2025, og med dette er vi på god vei, sier Haugneland.
Hvor blir det kø?
Det mange sikkert lurer på, er hvor det kan bli ladekø i ferietrafikken:
– På de mest trafikkerte veistrekningene kan du risikere å havne i ladekø på de største utfartsdagene, men dekningen begynner å bli veldig god. Det er ingen grunn til å være nervøs før ferieturen, sier Haugneland.
Han legger til et godt råd til ferierende elbilister:
– Det er uansett lurest å lade når du kan. Ikke når du må. Trenger du en oversikt over alle ladestasjoner i Norge og Europa finner du oversikten i Elbilappen, avslutter Haugneland.
Tallene baserer seg på totalt over 24.000 ladeøkter med Ladeklubben i fellesferien i 2022. Oversikten inkluderer kun de ladeselskapene som er med i Ladeklubben. Les mer om Ladeklubben her: https://elbil.no/ladeklubben/
Nøkkelord
Kontakter
Thomas HaugKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for lokal- og regionalmedia
Petter HaugnelandNestleder
Tel:+47 982 34 699petter@elbil.noBilder



Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Askøy er første kommune hvor halvparten av bilparken er elektrisk12.6.2025 16:48:10 CEST | Pressemelding
I Askøy kommune, utenfor Bergen, er nå annenhver bil elektrisk. Det gjør kommunen til stedet i verden med høyest andel elbiler. – Dette er fantastiske nyheter og viser hvor langt vi har kommet med elbilsatsingen i Norge, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Is, brus og toalett er viktigst når elbilistene velger hvor de skal hurtiglade10.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hva avgjør hvor elbilistene stopper når de skal hurtiglade? I Elbilforeningens ferske undersøkelse, Elbilisten, svarer over 4 av 10 at fasiliteter er avgjørende for hvor de tar hurtigladepausen. Mens pris kommer langt ned på listen.
Lyse utsikter for køfri lading i sommer-Sverige5.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Svenskene har fått fart på elbilsatsingen og har økt ladekapasiteten med hele 25 prosent siden juni i fjor sommer. – Dette gir lysere utsikter for elbilferie i nabolandet, sier Christina Bu.
Nybilsalg i mai: Topp Teslasalg tross omdømmefall2.6.2025 10:30:03 CEST | Pressemelding
I nybilsalget for mai ligger Tesla Model Y overlegent på topp. Elbilandelen endte på 93,9 prosent. 98,1 prosent av alle privatpersoner kjøper elbil, men for bedriftsmarkedet er elbilandelen bare 88,6 prosent. −Vi gleder oss over at så å si alle private husholdninger nå velger elbil, men det må bli slutt på nye fossilbiler også i næringslivet, sier Bu.
Politikk påvirker valg av bilmerke27.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk utgave av spørreundersøkelsen Elbilisten, svarer flertallet at politikk har påvirkning på valget av bilmerke. Hele 43 prosent oppgir at de ikke vil kjøpe Tesla av politiske grunner. – Til tross for at Tesla fremdeles selger mange biler i Norge, viser undersøkelsen tydelig hvordan Elon Musks politiske arbeid påvirker Tesla negativt, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom