Statens vegvesen trenger mer tid

- Årsaken er at Rv. 70 Vikansvingen-Kontrollplassen og de øvrige riksvegtiltakene har blitt dyrere enn forutsatt, på grunn av høy prisvekst i anleggsmarkedet, sier Kjetil Strand.
- Prisveksten fører til at vi må kvalitetssjekke kostnader og vurdere mulige innsparingstiltak, i de statlige prosjektene i Bypakken, på nytt.
Vegvesenet vil legge til rette for lokalpolitisk behandling av bypakken når det faglige grunnlaget er ferdig utarbeidet og kvalitetssikret. Ambisjonen er å ferdigstille og oversende faglig grunnlag høsten 2023.
Om bypakken
Møre og Romsdal fylkeskommune har vedtatt at de skal bidra med 2,5 prosent av bypakkens totalkostnad, noe som tilsvarer om lag 43 millioner kroner. Kristiansund kommune sitt bidrag i bypakken er tilbakeføring av kompensasjon for merverdiavgift på kommunale prosjekter i porteføljen. Det er lagt til grunn at rv. 70 Vikansvingen - Kontrollplassen fullfinansieres med bompenger, og at de statlige midlene i bypakken benyttes til de øvrige riksvegtiltakene i porteføljen. De statlige midlene utgjør om lag 290 millioner kroner.
Kontakter
Kjetil StrandAvdelingsdirektørStatens vegvesen, Transport midt
Tel:950 86 778kjetil.strand@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Opning av Rv. 555 Sotrasambandet blir forseinka16.1.2026 13:10:54 CET | Pressemelding
OPS-prosjektet Rv. 555 Sotrasambandet skulle opna 1. juni 2027. Arbeidet med brutårna til Nye Sotrabru har tatt lengre tid enn planlagd, og riksvegen kan opne tidlegast 4. kvartal 2027.
Svært glatt på vegene i Østfold og Oslo-området15.1.2026 12:27:08 CET | Pressemelding
Selv om det er plussgrader i lufta, kan det være frost på bakken, slik at det fryser til på vegbanen.
Beredskapsøving på rv.52 Hemsedalsfjellet13.1.2026 19:22:10 CET | Pressemelding
Statens vegvesen gjennomfører ei stor beredskapsøving saman med mellom anna frivillige, politi, brannvesen og ambulanse torsdag 15. januar.
Mye snø kan gi krevende kjøreforhold i Oslo-området onsdag morgen13.1.2026 14:56:39 CET | Pressemelding
Det kan bli krevende kjøreforhold mange steder på Østlandet tirsdag kveld og onsdag morgen.
Fortaus-jobb på Roa lyst ut13.1.2026 14:29:53 CET | Pressemelding
Statens vegvesen søker nå etter entreprenør til å bygge én km fortau.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
