Husk å sjekke blåskjellvarselet før du høster og spiser blåskjell
29.6.2023 08:00:00 CEST | Mattilsynet | Pressemelding

For å forebygge blåskjellforgiftning overvåker Mattilsynet algegifter i blåskjell. Hver fredag i sommerhalvåret oppdaterer vi blåskjellvarselet for 33 steder langs norskekysten. Det kan være lokale forskjeller, så du bør høste skjellene så nærme stedene vi tar tester som mulig.
Blåskjell kan høstes og spises hele året, men algegifter i skjell kan forekomme til alle årstider. Her kan du sjekke om det er trygt å spise blåskjell fra ditt distrikt. Du kan også laste ned vår blåskjellvarsel-app for iPhone eller Android fra App store eller Google Play.
- Grønn – betyr at skjell fra området kan spises
- Gul – betyr at skjell fra området skal spises med måte (15-20 mellomstore skjell)
- Rød – betyr at skjell fra området ikke skal spises
Dyrkede norske skjell skal være kontrollert
Blåskjellvarselet gjelder for dem som vil plukke skjell i sjøen selv. Norske dyrkede blåskjell og andre typer skjell som kjøpes i butikk og omsettes kommersielt skal være kontrollert og trygge. Sjekk merkingen på skjell du kjøper i butikken. Forpakningene (blåskjellnett eller i lukkende forpakninger -MAP) skal være merket med når og hvor skjellene er pakket.
Blåskjellforgiftning
Blåskjell filtrerer planktonalger fra sjøvannet. Noen av disse algene produserer gift som samles opp i skjellets innmat. Hvis man spiser forgiftede skjell, kan det gi forgiftninger hos mennesker. Du kan lese mer om algegifter her.
Tips for høsting og tilberedning
- Varierer kostholdsrådene fra sted til sted langs samme kyststripe anbefaler Mattilsynet at skjellene plukkes nærmest mulig de stedene hvor det er tilrådelig å spise skjell, samt påse at de plukkes i ren, strømførende sjø hvor det er stor utskifting av vannmassene.
- Tilbered kun friske, levende skjell. Skjell som ikke lukter friskt, eller som ikke lukker seg når du knipser på dem eller holder dem under kaldt rennende vann må kastes.
- Skjellene er best jo ferskere de er. Oppbevar skjellene kaldt frem til tilberedning. De skal ikke fryses, men legg gjerne skjellene på is i kjøleskapet.
- Giften i skjellene kan ikke fjernes ved koking eller frysing.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Lenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
Opprettholder infisert sone for fjørfehold i Rogaland16.3.2026 14:45:59 CET | Pressemelding
Mattilsynet opprettholder infisert sone i sju kommuner i Rogaland for å hindre spredning av fugleinfluensa fra ville til tamme fugler. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe, forbud mot dyreansamlinger, og jakt og fangst av fugl.
Disse oppdretterne kan forvente revisjon av Mattilsynet i 202612.2.2026 15:05:04 CET | Pressemelding
Mattilsynet planlegger å gjennomføre 12 systemrevisjoner av ulike oppdrettsselskaper i 2026. Nytt i år er at flere settefiskaktører er valgt ut, siden god dyrevelferd starter allerede i settefiskanlegget.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år10.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Havbruksnæringen viser fremgang, men systemrevisjoner avdekker fortsatt svakheter2.2.2026 15:07:18 CET | Pressemelding
Flere oppdrettsaktører har forbedret styringssystemene sine, men havbruksnæringen må fortsatt jobbe mer systematisk og proaktivt for å sikre god dyrevelferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
