Hafslund og Obligo går sammen i en felles satsing på lading av tungtransport
28.6.2023 09:15:45 CEST | Hafslund | Pressemelding
Sammen med klimainvesteringsforvalteren Obligo og ladeselskapet Fastcharge, planlegger Hafslund å bygge omtrent hundre ladepunkter i Sør-Norge og i de store byene de neste årene.

Elektrifiseringen av lastebiler er et av klimatiltakene med størst potensial for utslippsreduksjoner. Tungtransporten slipper i dag ut over 2,9 millioner tonn CO2 hvert år. Det tilsvarer omtrent tre ganger så mye som Oslos totale årlige utslipp.
I utrullingsplanen for lading av tunge kjøretøy i Norge som ble lansert mandag denne uken, skriver Statens vegvesen i samarbeid med Nye Veier og Enova at vi nærmer oss et punkt der mest mulig må bygges fortest mulig. Satsingen til Hafslund og Obligo vil være et viktig bidrag for å få på plass et ladetilbud for tunge kjøretøy så raskt som mulig.
– Elektrifiseringen av lastebiler er allerede i gang. Hittil i år er ti prosent av salget av alle nye lastebiler elektriske, og vi forventer at dette tallet vil øke fram mot 2030. Men da må ladeinfrastrukturen være på plass. Det skal vi bidra til. De neste årene skal vi bygge ut en ladeinfrastruktur som skal gjøre det mulig å kjøre elektriske lastebiler i Sør-Norge, samt i og mellom de store byene, sier Martin S. Lundby, administrerende direktør i Hafslund Vekst.
Skal bygge hundre ladepunkter innen 2025
Målet er i første omgang å bygge omtrent ti store offentlige ladestasjoner for hurtiglading innen 2025. Til sammen vil de utgjøre omtrent hundre ladepunkter. Byggingen av den første starter på Alnabru i Oslo allerede til høsten, og vil settes i drift i starten av 2024.
– Oslo er en pilotby for utslippsfri tungtransport, og vi er glade for alle initiativ som får fortgang på ladeinfrastrukturen i byen vår. Utbyggingen av ladestasjoner for tunge kjøretøy er viktig for å nå Oslos klimamål og for at Oslo skal bli en utslippsfri by innen 2030, sier Rina Mariann Hansen, byråd for næring og eierskap i Oslo kommune.
Utbygging av ladestasjoner for tungtransport er en del av Hafslunds strategiske satsing på smart grønn byutvikling.
– Hafslund skal være en pådriver for energiomstillingen i Oslo og andre byer. Vi jobber bredt med grønne byløsninger, og har satsninger og kompetanse innen blant annet elektrifisering, solenergi, lading, batterilagring og styring, som vi vil dra nytte av i dette arbeidet, sier Victoria Lervik, direktør for grønne byer og teknologi i Hafslund Vekst.
– Obligo etablerte Fastcharge sammen med Harald Grytten i løpet av høsten 2022, og er imponert over hvordan selskapet på kort tid har posisjonert seg i forhold til den kommende elektrifiseringen av tungtransport. Sammen med Hafslund vil vi nå sikre at tyngre kjøretøyer har et effektivt ladenettverk på relevante lokasjoner som vil gi betydelige miljømessige gevinster sier Christian Dovland, styreleder i Fastcharge og administrerende direktør i Obligo.
Kontakter
Marte HortemoKommunikasjonssjef konsernHafslund
Tel:99356242marte.hortemo@hafslund.noOm selskapene
Om Hafslund
Hafslund er en av Europas største og Norges nest største produsent av fornybar kraft, og eier helt eller delvis mer enn 80 vannkraftverk i Norge. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg og vi leverer 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo. Hafslund har en klar vekststrategi for årene som kommer, og satser blant annet på havvind, landbasert vind, solenergi og løsninger som bidrar til smart grønn byutvikling. Selskapet eier 50 prosent av Eidsiva Energi, og med det også Norges største nettselskap, Elvia.
Om Obligo
Obligo Investment Management AS er en uavhengig forvalter av bærekraftig infrastruktur. Vårt siste fond, Obligo Nordic Climate Impact Fund III AB investerer innenfor fornybar energi, elektrifisering av transportsektoren, karbonfangst og digital infrastruktur. Fondet har til nå gjort seks investeringer innenfor disse segmentene, og er et SFRD artikkel 9 fond med et klart mål om å redusere miljøskadelige utslipp. Obligo er forvalter av alternative investeringsfond under tilsyn av det norske Finanstilsynet med kontorer i Oslo og Stockholm.
Om Fastcharge
Fastcharge er et selskap som bygger og skal drive ladestasjoner eksklusivt for tunge kjøretøy. Den første stasjonen kommer på Alnabru i Oslo, og har fått støtte fra Klimaetaten i Oslo. Vår ambisjon er å bygge et nettverk av ladestasjoner som gjør det sømløst og enkelt å transportere varer utslippsfritt i Norge.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Sterkt halvårsresultat for Hafslund28.8.2026 11:38:19 CEST | Pressemelding
God produksjonsoptimalisering og høyere kraftpriser som følge av en kald vinter bidro til at Hafslund leverte et resultat etter skatt på 2 495 millioner kroner i første halvår 2026. Det er opp fra 2 222 millioner kroner i samme periode i fjor.
Hafslund og Rental Group går sammen om utslippsfrie byggeplasser18.5.2026 15:19:53 CEST | Pressemelding
Hafslund og Rental Group inngår et strategisk samarbeid som skal gjøre utslippsfrie byggeplasser enklere, raskere og mer lønnsomme. Sammen tilbyr de nå én samlet løsning for strøm, lading og elektriske maskiner – over hele landet.
Hafslund reduserer klimafotavtrykket fra byggeprosjekt med bruk av nær nullutslippssement13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Hafslund Celsios avfallsforbrenningsanlegg på Klemetsrud står i dag for rundt 20 prosent av Oslos samlede utslipp av fossil CO₂ frem til et fullskala karbonfangstanlegg står klart i 2029. Nå tar selskapet grep for å redusere utslippene fra selve utbyggingen, ved å ta i bruk sement med nær null CO₂-utslipp både på fangstanlegget på Klemetsrud og CO2-terminalen på Oslo Havn.
Hafslund innfører frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva8.5.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Hafslund vil innføre frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva vinterstid. Når Sølvstudammen er ferdig ombygd, vil vannføringen i perioden 1. september til 15. mai økes fra 1 til 5 kubikkmeter per sekund.
Høye kraftpriser bidro til et godt resultat i første kvartal 202630.4.2026 10:54:49 CEST | Pressemelding
Hafslund fikk et resultat etter skatt i første kvartal 2026 på 2 063 millioner kroner (1 980 millioner kroner i første kvartal 2025). Resultatet i første kvartal er normalt sett høyt sammenlignet med øvrige kvartaler da etterspørselen etter strøm, varme og overføringskapasitet er høy i vintermånedene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom