Norges Taekwondo-utøvere klare for European Games i Krakow

For å kunne kvalifisere seg til European Games, må man være blant de 13 beste i Europa i sin vektklasse. Selv om noen av våre kvalifiserte utøvere dessverre har måttet trekke seg på grunn av skader, har dette ikke hindret Norge i å kunne stille med en imponerende tropp.
- Denne fantastiske utviklingen innen norsk taekwondo kan tilskrives Norges dyktige landslagstrenere, en talentfull fysisk trener og ikke minst utøvernes økte ansvarsfølelse for egen utvikling. Vi kan heller ikke undervurdere bidraget fra klubbtrenerne og det nære samarbeidet med Olympiatoppen, samt støtten fra prosjekt Summit 2024, som har vært avgjørende for å nå dette nivået, uttaler Dag Jacobsen, sportssjef i Norges Kampsportforbund.
European Games, som arrangeres av den Europeiske Olympiske Komiteen (EOC), sammenlignes med sommer-OL og tiltrekker deltakere fra hele 48 nasjoner i Europa. Arrangementet vil samle over 7 000 utøvere innen 29 idretter. Olympiatoppen er ansvarlig for utvelgelsen av utøvere og støtteapparat til European Games, på samme måte som de gjør til OL.
Blant de norske taekwondo-utøverne som skal representere Norge i Krakow, finner vi:
Karoline Gjelsvik, TIF Viking. Kvinner -62 kg
Mari Romundset Nilsen, Aure Kampsportklubb. Kvinner -67 kg
Eliza Frazier Haugen, Tveita Taekwondo Klubb. Kvinner -73 kg
Sebastian Thune, Grorud Taekwondo Klubb. Herrer -74 kg
Richard Ordemann, Tøyen Taekwondo Klubb. Herrer -80 kg
Milos Pilipovic, Grorud Taekwondo Klubb. Herrer +87 kg
- Målet er at de norske taekwondo-utøverne skal kjempe om medaljer i Krakow. Etter VM og Grand Prix er Norge rangert som det beste landet i Norden. Vi er også stolte over at Norge er blant de få landene i Europa som har tatt medaljer i disse prestisjefylte mesterskapene, men vi vet at alle som deltar i European Games er blant de beste av de beste, så det kommer til å bli mange tøffe kamper før man kan stå på pallen, avslutter sportssjefen.
Det er muligheter for mye av det som skjer i Krakow sendes på TV. European Games vil være tilgjengelig for kringkasting i 50 land mellom 21. juni og 2. juli.
Karoline, Mari, Sebastian og Richard skal konkurrere søndag 25. juni, mens Eliza og Milos skal konkurrere mandag 26. juni. Den norske taekwondotroppen reiser til Krakow tirsdag 20. juni.
Nøkkelord
Kontakter
Dag JacobsenSportssjef - sportslig aktivitet
Tel:+47 922 55 988dag@kampsport.noBilder
Om Norges Kampsportforbund

Ullevål Stadion, Sognsveien 75K
0840 Oslo
+47 21 02 90 00http://www.kampsport.no
Norges Kampsportforbund er et fleridrettsforbund i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF). Norges Kampsportforbund er landsdekkende med rundt 450 medlemsklubber og 41.000 enkeltmedlemmer. Forbundet organiserer over 20 ulike kampsporter og målet er å være den ledende organisasjonen for kampsport i Norge.
Sommeren 2024 arrangerer Paris de olympiske leker. Norges Kampsportforbund drømmer om å sende norske utøvere for å delta i taekwondo. Norge har tidligere kvalifisert seg til fem OL i taekwondo, og kan stolt vise til to sølvmedaljer. Nå jobber Norges Kampsportforbund beinhardt med å kvalifisere de beste til å ta gull i OL i Paris.
Følg pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Kampsportforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund
Historisk EM-bronse i Brazilian Jiu-Jitsu til Norge!26.11.2023 23:34:15 CET | Pressemelding
Norge deltok med fire utøvere under årets europamesterskap i Ju-Jitsu, som ble arrangert fra 23.-25. november i den kroatiske hovedstaden Zagreb. Huseyn Abaszada (32) fra Oslo ble historisk da han som tidenes første nordmann tok EM-medalje herrenes -69kg i jiu-jitsu-gren, tilsvarende Brazilian Jiu-Jitsu.
Historisk EM-oppkjøring for Hansen8.11.2023 12:24:02 CET | Pressemelding
Norges stjerneskudd innen thaiboksing/muay thai, Oliver Mathias Kongsgård-Hansen (19) er for tiden i Thailand på oppkjøring til EM som arrangeres i Tyrkia neste måned. Det unge kampsporttalentet med både EM og VM-medaljer på merittlisten har imponert stort på treningsleiren og vil på fredag gå en storkamp foran millioner av TV-seere i Thailands største kampsportstadion.
Medaljedryss til norske kampsportutøvere9.10.2023 10:42:43 CEST | Pressemelding
En rekke norske klubb- og landslagsutøvere deltok i helgen på viktige internasjonale stevner og hentet hjem flere sterke medaljer. Utøvere innen olympisk taekwondo og wushu (kung fu) deltok i Riga Open, mens taekwondo teknikk deltok i Croatia Open.
Kaja Husby Hansen fra Nesodden reiste jorden rundt for å skaffe viktige rankingpoeng i taekwondo23.7.2023 02:30:13 CEST | Pressemelding
Hun deltok i Presidentcupen for Oseania for taekwondo , en høyt anerkjent konkurranse som fant sted i Brisbane, Australia, det samme stedet som også vil være vertskap for Sommer-OL i 2032. I den utfordrende OL-klassen for kvinner under 57 kilo konkurrerte Kaja mot 14 dyktige utøvere. Hun bar stolt det norske flagget alene blant de internasjonale deltakerne under mesterskapet som ble avholdt den 6. til 7. juli.
Wushu-utøveren Milos Joksimovic tar sølv i Swiss Open i Sveits26.6.2023 11:47:59 CEST | Pressemelding
Wushu-utøveren Milos Joksimovic fra Oslo Wushu-klubb imponerte under Swiss Open, en stor internasjonal wushu-konkurranse som ble arrangert i Baar, Sveits i helgen. Milos sikret sølvmedalje i Optional Jianshu-klassen og oppnådde en imponerende åttendeplass i Optional Changquan-klassen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom