– Et nytt lavmål
20.6.2023 11:00:51 CEST | Miljøstiftelsen Bellona | Pressemelding

Bellona er skuffet og overrasket over at regjeringen nå velger å gå videre med åpning for gruvedrift på havbunnen.
–Her velger Jonas Gahr Støre og Terje Aasland å kjøre på med åpning, stikk i strid med faglige råd og til tross for at APs landsmøte har vedtatt å være kunnskapsbasert og føre-var, sier Frederic Hauge.
Verden trenger mineraler i kampen mot klimakrisen. Men Bellona reagerer på at regjeringen har så hastverk med å åpne for gruvedrift på havbunnen når det vesentlige potensialet ligger helt andre steder: på land, gjennom sirkularitet og gjennom nye teknologier som trenger mineraler.
Enorme miljøskader
–Vi risikerer enorme miljøskader. Vi kjenner ikke økosystemene som vi skal sette i gang med å ødelegge. Bellona har gjennom flere år hatt en produktiv dialog med Næringsdepartementet og næringsministeren om hvordan utvikle norsk gruvedrift på land, og hvordan utvikle ny batteriteknologi som er mindre avhengig av visse type metaller, sier teamleder for materialer og industri i Bellona, Martin Melvær.
Bellona-stifter Frederic Hauge reagerer på olje- og energiminister Terje Aaslands påstand om at han ikke kjenner til alternativene til gruvedrift på havbunnen.
– Det sier vel mest om Olje-og energidepartementets intereresse for saken. Vi har lenge ventet på en mineralstrategi på land og en handlingsplan for sirkulær økonomi, i stedet har vi fått et luftslott på havbunnen, sier Hauge.
Frederic Hauge sier at Støre og Aasland tar feil når de påstår at havbunnsmineraler trengs til det grønne skiftet.
– Det er mye raskere å hente ut mineraler på land enn fra flere tusen meter under havoverflaten, der vi mangler teknologi både for utvinning, transport og foredling. Og hva skal gjøres med avfallet? Det er indikasjoner på at det må deponeres som radioaktivt avfall. Hvilken kommune har lyst på et sånt deponi? Potensialet for mineraler til grønn omstilling ligger på land. Likevel har regjeringen gang på gang utsatt sin lovede mineralstrategi, batteristrategi og handlingsplan for sirkulær økonomi. Det er hyklersk å ha så hastverk med havbunnsmineraler når man ikke gjør noe på de områdene som faktisk vil monne – og der man faktisk har den nødvendige miljøkunnskapen, sier Hauge.
Nøkkelord
Kontakter
Teamleder industri og avfall i Bellona, Martin Melvær: tel 452 22 149
Frederic Hauge, tel 900 37 543
Bilder


Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Solkraft som øker matproduksjon på samme jord: ny norsk løsning utfordrer debatten13.3.2026 15:12:53 CET | Presseinvitasjon
Torsdag 19. mars inviterer Bellona til lansering av verdens første solkraftverk dimensjonert for vindbremsing. Vi skal vise at vi kan produsere fornybar energi og samtidig øke matproduksjonen i jordbruket.
Ny skrogvask-standard gir retning for renere skip12.3.2026 12:00:45 CET | Pressemelding
Samtidig som norske myndigheter har varslet en forskrift for håndtering av begroing på skipsskrog, har det nå blitt publisert en norskledet global ISO-standard som kan hjelpe havner med å navigere i regelverk for vasking av skrog. Målet er å unngå arter som skader økosystemet langs norskekysten, ved å fremme miljøvennlig skrogvask.
Bellonaforum om EFTA-dommen og NZIA11.3.2026 11:43:00 CET | Presseinvitasjon
Bellona inviterer til et faglig frokostmøte om de siste utviklingene rundt EFTA-dommen og konsekvensene dette kan ha for Net Zero Industry Act (NZIA) og utvikling av CO2-lager i Norge.
Er Norges olje- og gassproduksjon i strid med folkeretten?24.2.2026 14:41:52 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 4. mars har Bellona gleden av å invitere til et åpent møte om en av vår tids mest betente og prinsipielle problemstillinger. Dette blir en kveld for alle som er opptatt av klima- og miljødebatten og som ønsker å forstå hvordan folkeretten kan endre rammene for norsk energipolitikk.
– EFTA-domstolens avgjørelse vil bety en gigantisk etablering av CO2-lagring19.2.2026 15:27:40 CET | Pressemelding
EFTA-domstolen fastslår i en fersk avgjørelse at norsk sokkel er omfattet av EØS-avtalen. Bellona mener dommen er en historisk seier som vil få store konsekvenser for norsk klimapolitikk og CO2-lagring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
