Wiig Gartneri

Et av landets største gartneri går sammen med nytt datasenterselskap for gjenbruk av energi og reduksjon av C02

Del

Behov for økt matproduksjon i Norge og mer miljøvennlige datasenter er utgangspunktet for at Wiig Gartneri og Green Horizon har funnet sammen og skal bygge datasenter.

Wiig Gartneri og Green Horizon bygger fremtidens datasenter. Kreditering: Holon arkitektur
Wiig Gartneri og Green Horizon bygger fremtidens datasenter. Kreditering: Holon arkitektur

Styrket konkurranseposisjon for matproduksjon

Wiig Gartneri er et av Norges største gartneri og holder til på Orre på Jæren. I dag kunngjør de at de slår seg sammen med Green Horizon for å bygge et fremtidsrettet datasenter som er dimensjonert energibehovet til gartneriet. Kåre Wiig sier: «Wiig Gartneri er kjent for å være pionærer innenfor veksthusbransjen når det gjelder energieffektive og miljøvennlige løsninger. Gartneriet har investert betydelige beløp i slike tiltak de siste årene. Resultatet er halvert energiforbruk. Likevel er vi utsatt for tøff internasjonal konkurranse og vi ønsker fortsatt å forbedre konkurransesituasjonen vår for å øke matproduksjonen i Norge. Vi er derfor glade for at Green Horizon planlegger å bygge et Green Box datasenter ved siden av vårt anlegg og at vi kan få høykvalitets overskuddsvarmen fra datasenteret» 

Ny teknologi og optimal gjenbruk av energi

Green Horizon er et nytt teknologiselskap fra Sandnes med ambisjon å bygge flere datasentre med utgangspunkt i selskapets patentbeskyttede teknologi. Teknologidirektør i Green Horizon Sigmund Fiveland sier: «Ved å ta i bruk ny kjøleløsning i datasenteret, klarer vi å produsere overskuddsvarme på over 50 grader. Når vi etablerer oss ved siden av gartneriet kan vi overføre denne uten tap, og varmen har da høy verdi for matproduksjon. Den grønne norske strømmen føres inn i datasenteret, tillegges verdiøkende tjenester og selges som datasenter tjenester til norske og europeiske kunder. Overskuddsvarmen fra driften gjenbrukes i gartneriet. VI klarer altså å bruke energien to ganger.»

En god løsning for alle involverte parter

Etterspørselen etter datasentertjenester i Norge er sterkt voksende. Vi har gode forutsetninger for å tilby energieffektive og bærekraftige løsninger. Det som skiller et Green Box senter fra andre aktører er at vi, i tillegg til være meget konkurransedyktige på energieffektivitet, muliggjør reduksjon av gartneriet sitt forbruk av fossile energikilder i oppvarming ved å erstatte dette med høykvalitets overskuddsvarme fra datasenteret. Ambisjonen er å redusere CO2 utslippene for gartneriet med 3000 tonn i året. Kombinasjonen av drivhus og datasenter fremstår som en sterk energieffektiv og bærekraftig verdikjede som bidrar til økt matproduksjon i Norge.

Green Horizon opplever stor interesse på løsningen fra markedet. Når kundene ser at behovet for å lagre data i skyen vokser, er markedsledende energieffektivitet med på å redusere driftskostnadene til kundene. I fremtiden vil CO2 avgiftene økes. Dette motiverer kunder til å velge datasenter hvor lavere CO2 utslipp kan godskrives kundene. I sum betyr dette lavere driftskostnader, lavere CO2 avgifter, og et mer miljøvennlig klimaregnskap for kunder som bruker et Green Box datasenter.

Byggestart er planlagt høsten 2023, og foreløpig plan sier at anlegget vil stå ferdig for innflytting høsten 2024.

Kontakter

Bilder

Wiig Gartneri og Green Horizon bygger fremtidens datasenter. Kreditering: Holon arkitektur
Wiig Gartneri og Green Horizon bygger fremtidens datasenter. Kreditering: Holon arkitektur
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Wiig Gartneri

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Wiig Gartneri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Wiig Gartneri

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye