Nykommer overbeviste på rekkevidde og lading i El Prix

Tesla Model S kjørte aller lengst i elbiltesten til NAF og Motor, men må se seg slått av to nykommere på markedet som begge kjørte lengre enn den oppgitte rekkevidden. Den nye SUV’en Xpeng G9 kjørte 13,8 prosent lengre enn den offisielle rekkevidden (WLTP). Bilen som var med i testen hadde en oppgitt rekkevidde på 520 kilometer, men da den stoppet viste tripptelleren 587,8 kilometer.
- Vi er mest opptatt av hvordan bilene gjør det best opp mot den offisielle rekkevidden, sier Sødal. – Testen gir et realistisk bilde på hva du kan forvente ved vanlig kjøring, på norske veier og i norsk sommervær, sier han.
Nest best på å kjøre langt sett opp mot oppgitt rekkevidde, var nok en Xpeng, nemlig sedanen P7. Den kjørte 10,3 prosent lengre enn det som står i salgspapirene. På tredjeplass kom Nissan Ariya som kom 9 prosent lenger enn oppgitt rekkevidde.
- Det er velkjent at det kan være vanskelig å få rekkevidden fra de offisielle WLTP-testene, men sommerstid er det mulig. I sommerens El Prix var det faktisk Xpeng G9 og ikke Tesla S som presterte best her, sier Sødal.
Best på rekkevidde og konge på lading
Xpeng G9 kjørte best sammenlignet med offisiell rekkevidde (WLTP). I tillegg lader den raskere enn noen biler som har vært med i NAF og Motors elbiltest. Bilen skal kunne lade inntil 300 kilowatt (kW) og under ladetesten var den oppe i 319 kW. Den hastigheten hadde ladingen ikke hele tiden, men bilen var ladet fra 5 til 80 prosent på om lag 21 minutter.
- Bilen ladet imponerende raskt og hadde høy ladefart helt til batteriet var fylt med 80 prosent, sier Nils Sødal. - Ladeeffekten er viktig. Lader bilen raskt kommer du deg fortere frem. Nå har rekkevidden blitt så god på elbilene, at bilkjøperne bør tenke mer på hvor fort bilene lader. Det har mye å si for hvor fort du kommer deg fra A til B, avslutter NAF-rådgiveren.
Topp positive avvik til offisiell rekkevidde (WLTP) i ulike bilklasser
Budsjett
- MG5 – kjørte 4,21 % lenger (Offisiell rekkevidde: 380 km. Kilometer kjørt i testen: 396 km)
- MG4 - kjørte 1 % lenger (Offisiell rekkevidde: 435 km. Kilometer kjørt i testen: 439,6 km)
Familiebil
- Xpeng G9 - kjørte 13,8 % lenger (Offisiell rekkevidde: 520 km. Kilometer kjørt i testen: 587,8 km)
- Tesla Model S - kjørte 6 % lenger (Offisiell rekkevidde: 634 km. Kilometer kjørt i testen: 672 km)
- Voyah Free - kjørte 2 prosent lenger (Offisiell rekkevidde: 500 km. Kilometer kjørt i testen: 510 km)
Mellomklasse
- Xpeng P7 - kjørte 10,3 % lenger (Offisiell rekkevidde: 505 km. Kilometer kjørt i testen: 557 km)
- Nissan Ariya - kjørte 9 % lenger (Offisiell rekkevidde: 533 km. Kilometer kjørt i testen: 580,8 km)
- MG5 - kjørte 4,21 % lenger (Offisiell rekkevidde: 380 km. Kilometer kjørt i testen: 396 km)
Premium
- Tesla Model S - kjørte 6 % lenger (Offisiell rekkevidde: 634 km. Kilometer kjørt i testen: 672 km)
- Voyah Free - kjørte 2 prosent lenger (Offisiell rekkevidde: 500 km. Kilometer kjørt i testen: 510 km)
- NIO ET7 - kjørte 1,55 % lenger (Offisiell rekkevidde: 580 km. Kilometer kjørt i testen: 589 km)
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder


Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Vær forberedt på køer2.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det kan bli mye trafikk på veiene de neste dagene, når mange avslutter jule- og nyttårsbesøk. NAFs Jan Harry Svendsen har et klart råd til alle som skal ut på veien: – Stress ned, du kommer ikke fortere frem selv om pulsen øker, sier han.
NAF: - Kjør trygt til skiløypa med skiene på taket29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Selv på kortere bilturer er det viktig å sikre ski og staver ordentlig. - Få skiene på taket og ikke la dem ligge løst inne i bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
