Ringorm påvist på storfe i Trøndelag

Ringorm er en smittsom soppinfeksjon i huden. Det er en zoonose, det vil si at den kan smitte fra dyr til mennesker. Likevel foretrekker denne ringormtypen (Tricophyton verrucosum) å slå seg ned på dyr, heller enn mennesker.
Jobber for å hindre videre spredning
Begge storfeholdene der det er påvist smitte er pålagt restriksjoner av Mattilsynet. Restriksjonene innebærer bla forbud mot å flytte storfe.
– For å hindre videre spredning av sykdommen, har Mattilsynet satt i verk tiltak i dyreholdene. Alle besetninger som har vært i kontakt med de smittede besetningene er også pålagt restriksjoner, og vi jobber med å kartlegge hvordan smitten kan ha kommet inn i storfebesetningene, sier Elisabeth Schei-Berg, beredskapskoordinator i Mattilsynet region midt.
Mattilsynet har så langt båndlagt fem andre besetninger som har vært i kontakt med de to besetningene der det er påvist ringorm.
Typiske symptomer på ringorm
Dyr som er smittet kan vise varierende tegn på sykdom. Noen får lite tegn, som for eksempel lett kløe og håravfall, mens andre får hårløse flekker med ganske alvorlige betennelser i huden. Håravfallet ses som ringformete partier oftest lokalisert til hode, hals og nakkeområdet. Unge dyr og gamle/svekkede dyr er mest utsatt for smitte. I besetninger med mange dyr kan ringorm bli et betydelig problem, som det kan ta tid å bli kvitt.
Gode smittevernrutiner er viktig.
Sykdommen smitter ved direkte kontakt mellom dyr eller indirekte via avføring, strø/høy, klær og sko. Soppsporene kan overleve lenge i miljøet.
Smitte mellom besetninger skjer gjerne ved flytting av dyr mellom besetninger.
– Gode smittevernrutiner vil kunne forebygge smitte inn i storfehold, sier Schei-Berg.
Ved mistanke om ringorm hos storfe, skal Mattilsynet varsles umiddelbart på telefon 22 40 00 00.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Lenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
NORM-VET 2022: Aldri registrert lavere bruk av antibiotika på norske landdyr18.9.2023 12:11:36 CEST | Pressemelding
Bruken av antibiotika i norske husdyrhold har aldri vært lavere enn i 2022, og det er lite resistens i bakterier fra mat og dyr.
Flere hamburgere og andre kjøttprodukter trekkes fra markedet15.9.2023 17:07:46 CEST | Pressemelding
Mattilsynet har styrket mistanke til hamburgere som smittekilde til et utbrudd av E. coli(EHEC)-infeksjon. Nordfjord Kjøtt trekker tilbake flere ulike produkter laget med samme råvare.
Hamburgere er mistenkt kilde til utbrudd av E. coli(EHEC)-infeksjon8.9.2023 16:40:11 CEST | Pressemelding
Nordfjord Kjøtt trekker tilbake fryst Hamburger Classic, 800g, med best før-dato 24.03.24 og 25.03.24, og Big Beef Burger Thick and Juicy, 360g, med siste forbruksdag 16.07.23. Produktene er mistenkt kilde til et pågående utbrudd av E. coli (EHEC)-infeksjon.
Krepsepest påvist i Mysenelva/Hæravassdraget – krepsefiske forbudt innenfor utvidet sone3.8.2023 12:24:59 CEST | Pressemelding
Krepsepest ble 10. juli 2023 påvist på ferskvannskreps i Mysenelva/Hæra, som er en sideelv av Glomma. Nå iverksetter Mattilsynet nye påbud og forbud for å bekjempe utbruddet. Blant annet er det nå forbudt å fange og oppbevare ferskvannskreps eller plukke opp død kreps.
Fugleinfluensa: Mattilsynet innfører ferdselsforbud i tre naturreservater27.7.2023 17:52:28 CEST | Pressemelding
For å beskytte kolonier med sårbare fuglearter i Finnmark som ennå ikke er hardt rammet av fugleinfluensa, innfører Mattilsynet ferdselsforbud i Hornøya og Reinøya naturreservat, Andotten naturreservat og Eidvågen naturreservat. Ferdselsforbud betyr at mennesker ikke har lov til å ferdes på land i disse områdene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom