Flere branner knyttes til nyere solcelleanlegg
31.5.2023 10:39:50 CEST | Landkreditt | Pressemelding

– Vi opplever en økning i branner med start i solcelleanlegg. Mangelfull dokumentasjon og feil montering er blant avvikene vi ser går igjen som brannårsak, sier Ronny Sørvik, takstmann i Landkreditt Forsikring.
Brannene forekommer ikke kun i eldre anlegg. Tvert imot har forsikringsselskapet sett flere branner i nyere anlegg og feilmontering på nyere anlegg.
Sørvik mener derfor at de fleste som har installert solcelleanlegg bør kjenne til noen forholdsvis enkle tiltak som kan bidra til å forhindre branntilløp.
– Gå gjennom dokumentasjonen du har i tilknytning solcelleanlegget. Er alt som forskriftene krever faktisk overlevert? Er det dokumentasjon som mangler eller noe som ikke er riktig med installasjonen, bør du kontakte de som installerte det og be om å få forholdene utbedret, sier han.
Brann med store mengder energi
En DC-bryter er en bryter som kan monteres i tilknytning et solcelleanlegg for å gi brannmannskaper mulighet til å slå av strømmen inn i anlegget og dermed gjøre arbeidsforholdene tryggere.
Feil montering av en DC-bryter kan medføre betydelig brannfare. Oppstår det brann i en DC-bryter, utløser det store mengder energi og et dertil krevende slukningsarbeid.
I bildeeksempelet i denne saken ser vi en DC-bryter som ikke er montert i henhold til forskriftene. Tvert imot er den montert på brennbart underlag, noe som kunne ha blitt dramatisk idet branntilløpet her var et faktum.
– Heldigvis kom eieren av anlegget hjem i tide og fikk avverget det som kunne ha blitt en stor brann. Bildeeksempelet understreker hvor viktig det er at monteringen utføres riktig, sier Sørvik.
I denne artikkelen hos Nelfo kan du lese mer om trygg installasjon av DC-brytere.
Generelt anbefaler Sørvik å ha slukkeustyr i nærheten av solcelleanlegget.
Positive, bærekraftige tiltak
Sørvik ønsker ikke å skremme kunder som har, eller som planlegger å anskaffe et solcelleanlegg, men oppfordrer alle til å være obs på eventuelle avvik ved dokumentasjon og installasjon.
– Stadig flere skaffer seg solcelleanlegg som et ledd i være selvforsynt med strøm og å leve grønnere. Dette er positive, bærekraftige tiltak, og med enkle, forebyggende tiltak som vi skisserer her, vil man bidra til å forhindre brannfare i solcelleanleggene, sier Sørvik.
La fagfolk vurdere for deg
Er du usikker på om ditt el-anlegg er etter forskriftene og i god nok stand til å håndtere mange kilowatt fra et solcelleanlegg? Da kan det være en god idé å engasjere en uavhengig el-takstmann eller annen fagkyndig til å gjennomgå dokumentasjonen sammen med deg, samt for å ta en stikkprøvekontroll av el-anlegget.
– Enten får du da avdekket avvik som du kan få utbedret, eller du kan sove godt, vel vitende om at du har kvalitetssikret anlegget ditt, sier Sørvik avslutningsvis.
Kontakter
Line Sollie KarlsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:92 49 17 50line.sollie.karlsen@landkreditt.noBilder

Om Landkreditt
Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Henger etter med vedlikeholdet9.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
En stor andel av våningshusene på norske gårdsbruk blir for dårlig vedlikeholdt, frykter flere fagmiljøer. Jevnlig avdekkes det betydelige behov for oppgraderinger.
Øker satsingen i Rogaland3.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Landkreditt styrker nå satsingen i Rogaland. Som en del av denne satsingen åpner selskapet i dag nytt kontor på Sola.
Landkreditt Forsikring - kraftig vekst og solid resultat13.2.2026 08:28:02 CET | Pressemelding
Landkreditt Forsikring leverte et svært godt år i 2025, med en vekst på over 30 prosent og en resultatøkning på over 700 prosent.
Landkreditt – kraftig vekst med lave priser12.2.2026 15:31:08 CET | Pressemelding
Landkreditt la i dag fram årsresultatet for 2025. Resultatet øker med 18 prosent og banken vokser mest på utlån i personmarkedet.
50 000 kroner for tryggere arbeidsdager i landbruket5.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nå er nomineringen til årets God- bonde pris i gang. Dette er en hederspris fra Landkreditt og Norges Bondelag som løfter fram gode rollemodeller i norsk landbruk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
