Ny status om Follobanen
26.5.2023 12:30:37 CEST | Bane NOR | Pressemelding

- Vi har nå utbedret det ene tunnelløpet i Blixtunnelen, og kan nå friskmelde dette og åpne for trafikk. Vi har prioritert ett løp av gangen slik at vi kan kjøre tog i det ene tunnelløpet mens vi jobber med det siste, sier Lars Berge, områdedirektør i Bane NOR.
Det ble behov for å inspisere Blixtunnelen i etterkant av at et tog med 70 passasjerer ble stående fast i tunnelen mandag 22.mai.
- Vi går nå gjennom det andre tunnelløpet for å sjekke mulige om det er flere lekkasjepunkter. Vi vet ikke hvor lang tid det vil ta før vi har gått gjennom hele tunneltaket, sier Lars Berge, områdedirektør i Bane NOR.
Lekkasjer i tunnelen
Fra vi stengte torsdag ettermiddag og gjennom natten har tunnelen blitt inspisert, og vi avdekket noen flere lekkasjepunkter.
- Vi ønsker ikke at mandagens hendelse, der passasjerene ble sittende i flere timer, skal gjenta seg, derfor ble Follobanen stengt i går ettermiddag, sier Berge.
Hva skjedde på mandag?
Årsaken til togstansen på mandag er at det igjen har dryppet alkalisk vann fra tunneltaket. Det førte til at en strømkabel røk, falt ned og kom i kontakt med toget.
- Vi må kontrollere hele anlegget grunnet risiko for ny nedrivning av strømkabel, sier Lars Berge.
Hvor lang tid det tar før vi kan åpne for trafikk igjen vet vi ikke nå. Så snart vi vet mer, kommer vi med oppdatert informasjon.
Hva er alkalisk vann?
Når vannet er alkalisk har det oppstått en kjemisk reaksjon av vannet.
I Follobanetunnelen har denne reaksjonen skjedd mellom vann og tilbakefyllingsmassen som er sprøytet inn for å fylle hulrommet mellom betongelementene i taket i tunnelen.
Dette har gjort det alkalisk (basisk) (åpnes i ny fane) og etsende. Disse dryppene førte til at strømkabelen røk mandag 22. mai, falt ned og kom i kontakt med toget.
Det er ikke store mengder vann som drypper fra taket i tunnelen, men dersom det treffer de riktige stedene, kan det svekke punkter som gjør at oppheng eller kabler i taket svekkes.
Nøkkelord
Kontakter
Døgnåpen pressevakt
For alle typer spørsmål, ikke minst for hendelser i togtrafikken der pressevaktene uttaler seg på relativt kort varsel.
Bilder



Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Positive tall for jernbanen i april4.5.2026 13:25:50 CEST | Pressemelding
April var den beste punktlighetsmåneden for jernbanesektoren så langt i år, med flere gode tall som resultat av systematisk arbeid. Hele 16 dager hadde en punktlighet på 90% eller mer.
– Vedlikeholdet som er gjort nå får direkte effekt13.4.2026 11:29:28 CEST | Pressemelding
I løpet av påsken er det utført omfattende vedlikehold og fornyelse på flere av Norges mest trafikkerte og samfunnskritiske jernbanestrekninger. Arbeidet ble levert innenfor planlagt tidsramme og budsjett.
Regionale variasjoner preget punktligheten i mars10.4.2026 18:15:46 CEST | Pressemelding
Punktligheten for persontog gikk ned i mars sammenlignet med februar, hovedsakelig som følge av infrastrukturhendelser og saktekjøringer på Østlandet. Samtidig bidro målrettede tiltak i andre deler av landet til bedre flyt i togtrafikken og dempet det samlede fallet.
– Legg påsketuren utenom jernbanesporet24.3.2026 14:16:53 CET | Pressemelding
Folk i sporet er lokførernes store skrekk, og påsken er høysesong. Bane NOR advarer påsketuristene på det aller sterkeste.
Meråkerbanen åpner 23. mars, men fortsatt buss for tog frem til 13. april18.3.2026 10:18:41 CET | Pressemelding
Meråkerbanen åpner for trafikk 23. mars. Terrenget krever redusert hastighet på deler av strekningen. SJ må derfor endre rutetidene og kjører tog fra 13. april. Selv om det ikke går rutegående persontog, kan det fortsatt være trafikk på strekningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
