Tildelt Carnegie Sustainability Award 2023
26.5.2023 09:45:00 CEST | AF Gruppen | Pressemelding

Siden 2019 har investeringsbanken Carnegie honorert selskaper for deres bærekraftsarbeid med mål om å belyse bærekraftsmål som skaper aksjonærverdier og vise gode eksempler for å inspirere andre selskaper og investorer.
Det er første gang AF Gruppen tildeles denne prisen. Øvrige vinnere av årets pris er Novo Nordisk og Kempower. I sin begrunnelse oppgir Carnegie at årets vinnere er gode eksempler på selskaper som ikke bare lykkes med å integrere bærekraft i sin forretningsmodell, men de har også vist høye ambisjoner for positiv påvirkning og reduksjon av klimaavtrykket.
Forretningsmuligheter
Klima og miljø er et eget initiativ i AFs konsernstrategi for å redusere fotavtrykket og være ledende på å skape samfunnsnyttige forretningsmuligheter. Målet er å halvere klimagassutslippene og avfallsmengdene som ikke kan ombrukes eller gjenvinnes for tjenestetypene anlegg, bygg og riving innen 2030, hensyntatt omsetning.
– Klima og miljø er en viktig del av arbeidet vårt når vi rydder fra fortiden og bygger for fremtiden. Vi vet at vår bransje belaster miljøet og det er vårt ansvar å sørge at påvirkningen blir så liten som mulig. Betydningen av god rapportering og åpenhet blir stadig mer vektlagt av investorer, og det er en svært hyggelig anerkjennelse bli tildelt denne prisen, sier Eirik Wraal, konserndirektør i AF Gruppen.
Juryens begrunnelse for tildeling til AF Gruppen
Byggesektoren har store bærekraftsutfordringer, som utslipp, avfallsgenerering og negative konsekvenser for biologisk mangfold. AF Gruppen ligger i front i bransjen med sitt bærekraftsarbeid, med egne miljø- og gjenvinningsparker. CO2-besparelser fra miljøparker og riveaktiviteter tilsvarer ~150 % av egne klimautslipp. Selskapet har ambisiøse bærekraftsmål og leder industrien innen resirkulering, med avfallskildesortering på 88 % i byggevirksomheten, 90 % i rehabiliteringsvirksomheten og 96 % i rivingsvirksomheten. Dette kan måles opp mot EUs resirkuleringsmål på 70 % for bygge- og riveavfall, og den nåværende gjennomsnittsraten for EU på 50 %.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik WraalKonserndirektør Energi & Miljø og Bygg, Samfunnsansvar
Tel:+47 905 73 975Eirik.Wraal@afgruppen.noBilder

Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 31,9 mrd kroner i 2025 og har i dag nesten 6000 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG). Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Betonmast, Eiendom, Energi og Miljø, Sverige og Offshore.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
Starter rehabiliteringen av Asker rådhus16.4.2026 13:17:09 CEST | Pressemelding
Asker rådhus omtales som et av de viktigste byggene i Norge fra 1960-tallet. Nå skal rådhuset oppgraderes for å møte dagens krav til funksjonalitet, inneklima og energieffektivitet.
AF Gruppen kjøper Claxton Engineering Services15.4.2026 08:05:52 CEST | Pressemelding
AF Gruppen styrker sin posisjon innen dekommisjonering, levetidsforlengelse av offshoreinstallasjoner og havvind ved å inngå avtale om å kjøpe samtlige aksjer i Claxton sammen med ledende ansatte. Claxton har internasjonal virksomhet og omsetter for over NOK 1 milliard med svært god lønnsomhet.
AF Gruppen acquires Claxton Engineering Services15.4.2026 08:05:52 CEST | Press release
AF Gruppen strengthens its position in decommissioning, life extension of offshore installations, and offshore wind by entering into an agreement to acquire all shares in Claxton, together with the company’s senior executives. Claxton has international operations, revenues exceeding NOK 1,000 million, and strong profitability.
Parkgata løftet fra Excellent til Outstanding13.4.2026 09:22:53 CEST | Pressemelding
Betonmast Innlandet og Tema Eiendom bak et av de første prosjektene i Norge på nytt toppnivå.
AF Gruppen gjennomfører kjøpet av H.A. Bygg Entreprenad AB8.4.2026 11:17:27 CEST | Pressemelding
I børsmelding den 13. februar 2026 offentliggjorde AF Gruppen inngåelse av avtale om kjøp av 70 prosent av aksjene i H.A. Bygg Entreprenad AB. AF Gruppen har i dag gjennomført kjøpet av disse aksjene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
