Kenneth Lien & Center of the Universe med elektronisk folkemusikk - nytt album ute i dag!
Hvorfor finnes det så få kombinasjoner av norsk folkemusikk og elektronisk musikk? Er det fordi den er vanskelig å spille eller er kulturene forskjellige? Men de siste årene har det skjedd ting, folkemusikken har tatt nye uante former: kanskje det ikke er så langt imellom tradisjonell dans og en kveld på klubb? Men hvordan kan man gjøre det her uten å "kick the burger" og ende opp som en parodi på begge sjangere?
Lien og Center forsøker å svare på dette spørsmålet med albumet "Snu hver stein" som er ute i dag - Det å gå til bunns i materialet og å snu hver stein i jakten på noe felles for begge sjangere. Den hypnotiske pulsen og den mystiske stemningen er felles, det suggererende tempoet ligner og ingen bytter toneart.
Kenneth har spilt og Jørgen har høsta inn samples av både understrenger og overstrenger, laget klanger og rytmer, og fått sine maskiner til å spille springar. Det er lett å vanne ut tradisjoner når man bruker elektroniske ting, for teknologien har en tendens til å bestemme; det nekter Lien og Center å gjøre, de vil heller forsterke tradisjonene og kanskje legge til rette for noe nytt? Så syntene må spille renstemt og trommemaskinene hakke etter. Alle låter og rytmer er tradisjonelle, det er også 808-trommene og 303-syntene fra house og techno, for dette er kanskje også en mer moderne folkemusikk?
Kenneth Lien er en multiinstrumentalist med røtter i black metal og improvisert rock. Han trakterer en rekke folkeinstrumenter som for eksempel fele, hardingfele, seljefløyte og ikke minst munnharpe. Han er mest kjent fra trioen Ævestaden men har også bemerket seg på kappleikscenen med flere munnharpeseiere.
Jørgen Skjulstad er en musiker og DJ som og er også kjent som Center of the Universe eller DJ Sissyfus. Jørgen har gitt ut ca 20 plater under eget navn og bidratt på kanskje noen hundre som remikser og produsent.
Kenneth Lien: munnharpe
Jørgen Skjulstad: trommemaskin, synth, sampler, innspilling og miksing
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Hubro / Odin / Heilo / Simax
Dionisia FjelldalenPromotion: Grappa / Blue Mood / Barneselskapet
Tel:95809699dionisia@grappa.noBilder

Lenker
Om Grappa Musikkforlag AS
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.
Følg pressemeldinger fra Grappa Musikkforlag AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Grappa Musikkforlag AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Grappa Musikkforlag AS
Bjøro Håland fyller 80 år!3.10.2023 11:59:17 CEST | Pressemelding
Artistkarrieren til Bjøro Håland er eventyrlig. Han har inkasserte trofeer, sølv, gull, diamant og platina-plater i stort antall. Til sammen er det solgt over 4 millioner av platene hans. Han har opptrådt på berømte scener som Wembley og countrymusikkens kanskje viktigste historiske scene: Grand Ole Opry i Nashville. Bjøro har delt scene med verdensartister som Johnny Cash, Glenn Cambell, Chrystal Gale, Dolly Parton, Kenny Rogers, Charlie Pride, Don Williams, Liza Minnelli, Paul Young med flere. 6. oktober fyller en av norges mest sukessefulle artister 80 år!
Pyramid Dance - rytmisk lekende singel fra André Rolighetens nye album!3.10.2023 09:00:00 CEST | Pressemelding
«Pyramid Dance» er første singel fra albumet «Marbles», som gis ut på ODIN den 03.november. Det låter som en nonsjalant kamelgalopp over sanddynene med pyamidene og stjernehimmelen i horisonten.
Pyramid Dance - The riveting rythmic first single from André Roligheten´s upcoming album3.10.2023 09:00:00 CEST | Press release
"Pyramid Dance" is the first single from the album "Marbles," which will be released on ODIN on November 3rd. It sounds like a nonchalant camel gallop across the sand dunes with the pyramids and the starry sky on the horizon.
Ragnar Sør Olsen med hyllest til de norske soldatenes innsats under 2.verdenskrig2.10.2023 15:27:26 CEST | Pressemelding
Ragnar Sør Olsen er tidligere offiser i Forsvaret, og slipper sin hyllest til nettopp det norske Forsvaret i anledning av at det er over 80 år siden tungtvannsaksjonen. De 2 låtene "For Konge og Fedreland" og "Vi minnes alle" slippes den 6.oktober.
Andreas Rotevatn går nye veier som musiker og komponist - første singel fra nytt spennende prosjekt ute i dag!29.9.2023 09:30:00 CEST | Pressemelding
Rotevatn har fått med seg et stjernelag av musikere, og synger også selv på egen dialekt! Første singel er "Berre kom heim" - en sang om å lengte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom