Dette er litt som ryttersportens Formel 2
31.5.2023 10:40:49 CEST | Norges Rytterforbund | Pressemelding

Norges største internasjonale utendørs stevne i sprang går i gang allerede torsdag. Nærmere 400 hester fra 16 ulike nasjoner skal ri om gode premier og individuelle poeng på verdensrankingen – på Gjelsten Arena som er utviklet til å bli en av Europas ypperste arenaer.
Et viktig stevne for norsk ryttersport
Lagkonkurransen Longines EEF Series begynner fredag 2. juni klokken 17.00. Da skal fire lagryttere ri to runder hver over 1,45 meter høye hinder. Lagene utgjøres av erfarne seniorryttere samt en talentfull rytter under 25 år på hvert lag – for Norge er det Ingrid Gjelsten som er sikret denne plassen.
Norge skal ri om viktige poeng med flere sterke nasjoner i Drammen, deriblant Sverige som har med seg sitt olympiske ikon - gullvinneren Peder Fredricson.
Laget som vinner finalen Warzawa i september får en plass i Longines FEI Jumping Nations Cup, hvilket er toppserien for nasjonslag i utendørssesongen – ryttersportens Formel 1.
-Å ha denne lagkonkurransen på hjemmebane betyr enormt mye for ryttersporten her i landet. Dette er det største vi som nasjon kan delta i under utendørssesongen utenom mesterskap, sier sportssjef i Norges Rytterforbund, Nina Johnsen. – Vi har en lang tradisjon for å ha dette stevnet i Drammen, og vi er så utrolig takknemlige for at arrangør og sponsorer gjennom dette både løfter norsk ryttersport og setter den på kartet. Det er også veldig hyggelig å få så mange gode tilbakemeldinger fra utenlandske deltagere som imponeres over anlegget i Drammen!
Andre høydepunkter i løpet av helgen er lørdagens Gjelsten Holding Championat og søndag skal topprytterne ut i Oxer Grand Prix der hinderhøyden ligger på hele 1,60 m.
Topp og bredde
Samtidig som topprytterne rir om viktige poeng i Drammen i helgen, skal unge rideskoleelever kvalifisert fra landets ulike kretser delta i finalen av den landsdekkende FERD Rideskolecup. Disse rytterne skal delta på de samme arenaene som topprytterne rir på.
-At rideskoleelevene får ri denne finalen på det som er Norges største og viktigste internasjonale utendørsstevne innebærer et fantastisk møte mellom topp og bredde, og vi er stolte over at vår sport på denne måten kan favne om alle, sier sportssjefen.
Høydepunkter
Fredag kl. 17:00 Longines EEF Series laghopping
Lørdag kl. 17:30 Gjelsten Holding Championat
Søndag kl. 12:30 OXER Grand Prix
Lørdag kl. 18:00: FERD Rideskolecup dressur
Søndag kl. 11:00: FERD Rideskolecup sprang
Nøkkelord
Kontakter
Nina JohnsenSportssjef
Tel:452 32 211nina.johnsen@rytter.noBilder



Om Norges Rytterforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Rytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
19-årige Mira ble nummer sju i VM-debuten23.8.2026 23:46:47 CEST | Pressemelding
Mira Antonsen Hjelle (19) fra Os avsluttet sitt første VM i paradressur med syvendeplass i kürfinalen i grad 5. I sin aller første internasjonale sesong som pararytter leverte hun over 70 prosent i alle tre VM-klassene.
Slo pappa Geir – historisk VM-resultat23.8.2026 20:14:41 CEST | Pressemelding
For 20 år siden ble Geir Gulliksen nummer 21 i VM-finalen i Aachen. Søndag var det sønnen Johan-Sebastians tur på den samme arenaen – og med 16. plass sørget han for tidenes beste norske individuelle VM-resultat i sprangridning.
Gulliksen klar for VM-finalen22.8.2026 02:26:22 CEST | Pressemelding
Lier-rytteren Johan-Sebastian Gulliksen og Equine America Harwich VDL er klare for den individuelle VM-finalen i sprangridning i Aachen søndag. Etter en sterk runde foran 40 000 tilskuere fredag kveld sikret 29-åringen seg 18. plass – og dermed en plass blant de 25 ekvipasjene som skal kjempe videre om VM-medaljene.
Johan-Sebastian Gulliksen videre i VM – jakter finaleplass i Aachen21.8.2026 11:17:32 CEST | Pressemelding
AACHEN: Verdens beste sprangryttere kjemper om VM-medaljene i Aachen - og Lier-rytterenJohan-Sebastian Gulliksen er med i kampen. Etter en formidabel feilfri runde med hesten Equine America Harwich VDL torsdag kveld, sikret 29-åringen seg plass blant de 60 beste individuelt – og dermed videreavansement i mesterskapet.
Isabel Freese videre til Grand Prix Special i VM12.8.2026 22:41:21 CEST | Pressemelding
Isabel Freese og Total Hope OLD leverte en flott Grand Prix under VM i dressur i tyske Aachen onsdag. Med 76,227 prosent og åttendeplass blant 91 startende er den norske ekvipasjen klar for fredagens Grand Prix Special.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
