NAF: - Innsatsen mot motorsykkel-ulykker må opp
24.5.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

- 20 prosent av de som omkom på veiene i fjor satt på en motorsykkel eller moped. Men under 10 prosent av landets trafikksikkerhetstiltak er rettet mot disse trafikantgruppene, sier NAF-sjef Stig Skjøstad.
Nå etterlyser han tøffere og tydeligere grep for å få ned de høye ulykkestallene for MC og moped. Han mener at tallene viser at dagens tiltak ikke er nok.
- At hver femte som omkom på veiene i fjor satt på en tohjuling, er mer enn en dobling fra nittitallet. Da lå andelen på under det halve, sier Skjøstad.
Peker på tre viktige tiltak
Noe av årsaken til at tallene stiger er at antall tohjulinger vokser. Siden 1990 er antall motorsykler på norske veier sjudoblet. Til sammenlikning har antall personbiler kun økt med rundt 75 prosent, samtidig som antall drepte og hardt skadde i bil har gått betydelig ned.
Skjøstad mener det haster å gjøre noe med sikkerhet på MC. - Det blir stadig flere motorsykkel-førere på veien, men de er fortsatt en glemt gruppe. Det er spesielt tre ting som må gjøres framover, mener han:
- Det viktigste er at vi må få fart på veivedlikeholdet. Norske fylkesveier skriker etter bedre vedlikehold og oppgraderinger. Det er hull, manglende midtstriper, smale og svingete veier. Fylkeskommunene må settes i stand til å gjøre noe med det enorme vedlikeholdsbehovet for veiene i Norge, sier han.
- I tillegg til det generelle veivedlikeholdet må innsatsen mot såkalte veifeller økes. Det betyr utbedring av rekkverk, rydding av sideterreng og så videre. At veien er utformet for å være med å begrense skadeomfanget er spesielt viktig for motorsyklister, som ikke har den beskyttelsen en moderne bil gir, sier Skjøstad.
- Til sist må vi få hele bredden av MC-sjåfører mer interessert i sikkerhet. I dag er det gjerne de mest dedikerte og erfarne motorsykkelførerne som er mest interessert. Ett av NAF sine bidrag til dette er å arrangere en sikkerhetsstafett sammen med Statens Vegvesen, «Fra NAF til Nordkapp», hvor blant annet motorsykkel-førere fra NAF og Statens Vegvesen holder sikkerhetskurs på 12 steder i Norge nå i mai, sier han.
Fakta om MC og trafikksikkerhet
Sjansen for å bli drept eller hardt skadd er om lag ni ganger høyere for moped, om lag 18 ganger høyere for tung/mellomtung motorsykkel og hele 50 ganger høyere for lett motorsykkel, sammenliknet med bilførere1.
I gjeldende Nasjonale tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei (2022-2025) er det kun 15 av 179 tiltak rettet spesielt mot tohjulinger.
Tiltakene i planen inkluderer opprettelsen av et nasjonalt MC-forum, bedre merking overraskende kurver og opplysningsfilmer. NAF bidrar med «Sikker på MC», som er et landsdekkende lavterskelkurs for ferske og erfarne motorsykkelførere med fokus på gode kjørestrategier.
I gjeldende Nasjonale Transportplan (2022-2033) står det at det «i lys av utviklingen for motorsykkel- og mopedulykker kreves en revitalisering av arbeidet med økt motorsykkelsikkerhet».
Vedlikeholdsbehovet på norske fylkesveier er på rundt 100 milliarder kroner. Det tilsvarer like mye som landet bruker på forsvar og forskning i 2023.
NAF arrangerer i mai sikkerhetsstafetten «Fra NAF til Nordkapp». Her deltar blant annet MC-førere fra NAF og Statens Vegvesen, og holder sikkerhetskurs på 12 steder i Norge, blant annet Arendal, Stavanger, Bergen, Gjøvik, Molde, Trondheim, Tromsø og Alta.
Nøkkelord
Kontakter
Stig SkjøstadAdministrerende direktør
Tel:41620365stig.skjostad@naf.noJan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Fjelltur krever vinterdekk9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Snøen skal lave ned i fjellområdene i Sør-Norge de kommende dagene. - Skal du på hytta på fjellet, må vinterdekkene på bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF advarer mot to bilstoler etter alvorlige funn i kollisjonstest8.10.2026 15:18:01 CEST | Pressemelding
En ny test av bilstoler har avdekket alvorlige svakheter ved bilstolene Axkid Minikid Core og Britax Römer Baby-Safe Pro. Axkid har tilbakekalt stolen. NAF advarer mot bruk av Britax-stolen med Vario Base 5Z i liggende posisjon, inntil produsenten har avklart årsaken til feilen.
NAF: Regjeringen tar en milliard fra fylkesveiene7.10.2026 11:31:13 CEST | Pressemelding
Riks- og fylkesveiene er tapere i regjeringens forslag til statsbudsjett. Regjeringen vil skrote den ekstra fylkesvei-milliarden som ble lagt til i revidert budsjett. – Dette er i realiteten et kutt på en milliard fra det fylkene hadde å rutte med i år. Pengebruken på fylkesveienemå økes betydelig for å få de tryggere og bedre, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Statsbudsjettet: Dobbel avgiftssmell for bilistene7.10.2026 10:29:40 CEST | Pressemelding
Det er ingen kutt i drivstoffavgiftene i regjeringens forslag til statsbudsjett. Samtidig skal elbiler bli dyrere. – Dette er ikke et kutt i avgiftene. Og det er en dobbeltsmell for bilister som nå sliter med skyhøye drivstoffpriser og samtidig ser at elbiler blir dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
