Åge Aleksandersen er ute med "Din Sommer"!
19.5.2023 10:19:36 CEST | Universal Music Norge | Pressemelding

Åge Aleksandersen har vært i studio og spilt inn tre nye sanger. Singelen "Din Sommer" er en av sangene fra dette studiooppholdet. Det er lenge siden det kom ny musikk fra Åge og Sambandet. Sangen ble spilt inn i Nidaros studio i Trondheim sammen med Sambandet.
Om den nye sangen sier han selv: «Denne sangen handler ikke om vinter, vår eller høst...Vi gleder oss veldig til å se og møte publikum rundt omkring i Norge i sommer med denne sangen på repertoaret.»
Den 26. mai legger Åge og Sambandet ut på en lang Norgesturné, som har fått navnet "Laaang som et godt år". Turneen varer helt til september. De skal spille på mange store festivaler, men de skal også besøke mindre steder og festivaler, slik de alltid gjør. Publikum i det ganske land skal ha muligheten til å oppleve en Sambandet-konsert. Dette er en holdning som kan sies å være et mantra i det lille Sambandet-samfunnet. Og ikke minst er det et mantra her at folk skal få valuta for pengene sine. Derfor gir Sambandet alltid alt, om de spiller på store eller små scener. Det handler ifølge Åge selv om "respekt for folk som bruker av pengene sine for å komme å høre på oss!"
I 2023 er Åge (74) mer populær og aktuell enn noensinne. Det har nylig gått en film med og om ham på kino i flere måneder; masse folk møter opp til konsertene over hele landet, og han appellerer til et publikum med en alder fra 0-100.
ÅGE ALEKSANDERSEN (f. 21.03.1949 i Namsos) er en norsk vokalist, gitarist og komponist. Av mange regnet for å være Norges ukronede rockekonge. I løpet av årene har Åge solgt over 1,5 millioner plater, og alle utgivelsene siden 1980 har solgt til gull.
Siden slutten av 1960-årene har Aleksandersen vært en av de fremste representantene for norsk musikk og han er kjent som en av skaperne av «trønderrock», samt for sitt bidrag til å få norske tekster akseptert i rockmusikken. I tillegg til å være en av landets mest populære og folkekjære artister gjennom mange år, er han også mannen bak det som er blitt omtalt som den norske populærmusikkens nasjonalsang «Lys og varme». Så stor betydning har denne sangen hatt, at Aleksandersen karakteriseres som en nasjonalskald på linje med Alf Prøysen. Noe Åge mener er å ta det hele alt for langt..
I tillegg til å ha komponert en rekke av de mest kjente poplåtene i norsk musikkhistorie, er Åge Aleksandersen kjent som en mann med et brennende politisk engasjement. Han evner også å være nådeløst ærlig og personlig i sine sanger, samtidig som han klarer å verne om sin familie og sitt privatliv.
Nøkkelord
Kontakter
Line-Sofie AleksandersenSolregn
linesofiesa@gmail.comBilder

Om Universal Music Norge
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Makosir annonserer sin første Norgesturné!11.9.2026 11:15:00 CEST | Pressemelding
Til høsten legger Makosir ut på sin aller første Norgesturné. Sammen med bandet tar han debutalbumet Spill For Galleriet ut på veien, med helt egne headliner-show i flere norske byer. Turnéen følger en sterk sommer for Makosir, som med låter som «Jessica», «SOS» og «Gledestårer» har preget lydbildet og samlet publikum foran både små og store festivalscener over hele landet. Tre måneder etter slipp har debutalbumet «Spill For Galleriet» passert Gull, mens «SOS» har nådd Platina og ligger stabilt på topp 10 i Norge. Til høsten får publikum oppleve Makosir og bandet på hans egne headliner-show under Spill For Galleriet Tour 2026. Om turnéen sier Makosir: «Vi pakker lastebilen og legger ut på vår aller første turné noensinne. Vi har lagt sjelen vår i dette showet og kommer til å dykke ned i «Spill for galleriet» og gamle bangers. Jeg er spent, stolt, rørt og nervøs, men mest av alt gleder jeg meg til å se dere i vinter!!!» Kjøp billetter HER. Flere av konsertstedene har U18-tilgang. SPILL
El Papi slipper «Dans Baby» - på vei til siste miks smalt det10.9.2026 08:07:11 CEST | Pressemelding
11. september slipper El Papi «Dans Baby», en leken og romantisk festlåt om blikket som setter hjertet i brann, og personen som plutselig får hele rommet til å forsvinne.
Tobias Sten slipper «Halvt forhold» og inviterer til Oslo Spektrum4.9.2026 09:09:03 CEST | Pressemelding
I dag, 4. september, slipper Tobias Sten singelen «Halvt forhold», en hjertevarm og energisk låt om et forhold som ikke helt fungerer. Med et gjenkjennelig tema, fengende countrytoner og Tobias sin sterke formidling, setter låten ord på følelsen av å stå med én fot inne og én fot ute i kjærligheten. 23-åringen fra Stord debuterte sommeren 2024 og har siden tatt Norge med storm. På kort tid har han rukket å gi ut én EP og to album, spille over 150 konserter og festivaler, få 14 låter inn på topp 10 og bli Norges mest strømmede norske artist i 2025. Albumet «Heimakjær» har solgt til dobbel platinum, mens «Hånd i hånd» fortsatt ligger på topp 10, en posisjon låten har hatt siden release. I tillegg ble Tobias Sten kåret til Årets Spellemann. I sommer har Tobias spilt 40 festivaler over hele landet i tillegg til å ha spilt sine første festivaler i Sverige og Danmark med stor suksess.Nå tar han sitt største steg på scenen så langt. Lørdag 6. mars 2027 inviterer Tobias Sten og bandet hans, Ba
Et stjernesamarbeid du ikke så komme: ULD og No.4 tolker folkekjære deLillos24.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
ULD og No.4 møtes i et samarbeid du kanskje ikke så komme. 28. august slipper de sin nytolkning av «Suser avgårde» - første låt fra et nytt soundtrack der noen av Norges mest spennende artister tolker den folkekjære deLillos-katalogen.
Ane Brun slipper "Hold Me" og annonserer nytt album21.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
21. august slipper Ane Brun den nye singelen «Hold Me», skrevet og produsert sammen med ARY. Samtidig annonserer hun sitt nye album I Thought We Were the Same, hennes første med nyskrevet musikk på seks år. Albumet slippes 6. november.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
