Advarer mot kluter som selvantenner

Det viser bransjetall fra Finans Norge.
Pussegarn, tørkepapir, kluter eller sagspon fuktet med oljer kan begynne å brenne av seg selv. Årlig blir det meldt inn 500-600 skadetilfeller til forsikringsselskapene etter selvantenning.
Filler med ulike treoljerester står for en stor andel av brannene og branntilløpene, ifølge forsikringsselskapet If.
– Nå er midt inne i perioden hvor mange oljer møbler og båter. Særlig linolje og teakolje er skumle. Pussegarn, tørkepapir, kluter eller sagspon fuktet med slike oljer kan begynne å brenne av seg selv etter noen timer, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
– Eller klutene kan være som tidsinnstilte bomber og antenne mye senere, i opptil flere uker etterpå, legger han til.
150 brannskader i første kvartal
Det er kjemiske prosesser som skjer inni de oljefuktede klutene som gjør at det kan utvikle seg varme på opptil 300 grader celsius.
I første kvartal i år har det kommet inn 150 skademeldinger til forsikringsselskapene etter selvantenning.
– Alle kluter eller pussegarn med olje er mulige brannkilder, og de bør derfpr håndteres riktig. Det beste er å brenne dem etter bruk på en trygg måte. Tenn på klutene eller pussegarnet i et rengjort og tomt malingspann. Aluminiumsemballasjen til laksefiléter fungerer også utmerket. Dynk og etterslukk de forkullede restene med vann, sier Sigmund Clementz i If.
En annen metode er å ta fillene med oljerester ut i friluft og la dem tørke godt. Deretter gjennomvætes de med vann og kastes i en brannsikker og lufttett beholder.
Filler med miljøskadelig olje er definert som farlig avfall og må leveres til godkjent mottak.
Pass på sagflis med olje
Det er også verdt å tenke på at for eksempel sagspon eller flis som er fuktet med olje, lakk og maling som tørker ved oksidasjon bør brennes opp. Slipestøv fra lakkerte gulv bør fjernes fra posene straks etter bruk, selv om selvantenning i lakkrester skjer relativt sjeldent på grunn av mindre bruk av tørrede oljer nå enn tidligere.
Treoljeprodukter som er tilsatt tørrede oljer kan selvantenne ved såkalt oksidasjon. Det vil si at oljen tørker ved at den tar opp oksygen fra luften og varme utvikler seg. Oksidasjon er den vanligste kjemiske prosessen som fører til selvantenning:
Hvis varmen ikke ledes bort, men bygger seg opp, kan temperaturen til slutt bli kritisk høy.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If: – Skaff en hyttevenn før vinteren10.10.2025 07:33:20 CEST | Pressemelding
Innbruddstyver, for mye snø på taket og frostsprengte rør med vannskader kan rasere hytta i vintermånedene. Hytteeiere som ikke er jevnlig på hytta i vinter bør sikre seg at noen ser etter den likevel. Det påpeker forsikringsselskapet If.
Færre melder inn «Amy»-skader nå9.10.2025 10:17:10 CEST | Pressemelding
Det store trykket av skademeldinger etter ekstremværet «Amy» avtar. Torsdag klokken 10 har forsikringsselskapet If mottatt 3065 skademeldinger.
960 «Amy»-skader meldt til If – bemanner opp ytterligere5.10.2025 10:55:01 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har søndag klokken 11 mottatt 960 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy». Bemanningen på skadesenteret blir ytterligere styrket søndag.
If har fått inn 50 skademeldinger fra «Amy»4.10.2025 08:16:05 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 08-tiden lørdag fått inn rundt 50 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy».
If øker beredskapen før stormen «Amy»2.10.2025 17:55:10 CEST | Pressemelding
Fredag kveld til søndag skal høststormen «Amy» herje i Sør-Norge, og det er sendt ut rødt farevarsel. Forsikringsselskapet If har satt skadeapparatet sitt i beredskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom