Dette er uken vi spiser desidert mest bær: – Bærenes nasjonaldag
16.5.2023 07:30:00 CEST | Coop Norge | Pressemelding

– 17. mai er ikke bare Norges nasjonaldag, men også bærenes nasjonaldag, sier Una Haug Andersen, produktsjef for frukt og bær i Coop Norge.
Uken før 17. mai og selve 17. mai-uka er de to største bærukene i året, ifølge Coops egne salgstall. I uke 19 og 20 selger Coop bær for over 18 millioner kroner per uke, noe som er en økning på rundt 75 prosent fra uke 18.
Vær og fest bidrar
Nasjonaldagen er en festdag hvor det skal spises mye god mat. Vi bruker bær til å pynte kaker, eller som følgesvenn til is og salater. I tillegg smaker det veldig godt å nyte bærene i seg selv.
– Mai er fylt med røde dager og festligheter. Det er også en måned der vi normalt går mot varmere vær, og denne kombinasjonen gjør at vi spiser store mengder bær, sier Andersen.
Selger mest jordbær
Jordbær er det klart mest populære bæret blant nordmenn, og dette blir ekstra tydelig når det nærmer seg nasjonaldagen. Coop solgte en halv million kurver med jordbær i forrige uke. Det er dobbelt så mye som uken før.
– Vi vet at kundene våre, som eier Coop, elsker jordbær. Til 17. mai går det mye jordbær uansett, men det hjelper også at flere deler av landet har hatt ganske pent vær den siste tiden, sier Andersen.
Kontakter
Simen Kjønnås ThorsenKommunikasjonsrådgiverCoop Norge SA
Tel:91797995skt@coop.noBilder

Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Coop forlenger samarbeidet med Too Good To Go: – Et viktig tiltak for å redusere matsvinn25.3.2026 11:11:38 CET | Pressemelding
Coop Norge og Too Good To Go (TGTG) forlenger samarbeidet som i flere år har bidratt til at store mengder fullt brukbar mat ikke havner i søpla. For Coop er samarbeidet en sentral del av arbeidet med å kutte matsvinnet i hele verdikjeden.
Påsken kan bli tidenes sunneste20.3.2026 08:48:38 CET | Pressemelding
Extra setter nye rekorder så langt i år etter et historisk sterkt frukt- og grøntår i 2025. Påsken kan bli tidenes sunneste.
Coop holder stand med kraftig vekst i lavprismarkedet18.3.2026 09:04:15 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra var vekstvinneren i det norske dagligvaremarkedet også i 2025.
Coop med flere priser i bærekraftskåring12.3.2026 08:28:13 CET | Pressemelding
Änglamark, Coops egen serie for økologiske, miljø- og allergivennlige varer, fikk en sterk andreplass under årets Sustainable Brand Index. Coop fikk førsteplass i bransjekategorien for forbruksvarer.
Tilbakekaller Wokmiks Teriyaki9.3.2026 15:36:38 CET | Pressemelding
Coop tilbakekaller Coop Wokmiks Teriyaki 350 g. Årsaken er at dressingposen i wokmiksen inneholder sesam, noe som ikke kommer frem i ingredienslisten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
