Vedlikeholdsarbeid på E6 Gaulabrua starter i kveld
Arbeidet omfatter reparasjon av fugene i begge ender av brua.
Konsekvenser for trafikken
– På kveld og natt blir det manuell dirigering forbi arbeidsstedet, hvor trafikken slippes over brua puljevis, mellom klokken 21:00 og 06:00. På dagtid kan brua passeres som normalt, men med redusert hastighet fra 80 til 50 km/t, sier byggeleder Håkon Alstad.
Arbeidene er tidligst ferdig klokken 06:00 lørdag 20. mai, men jobben som skal gjøres er såpass omfattende at det kan bli behov for flere arbeidsdager. Natta mellom 17. og 18. mai blir det ikke arbeidet på brua.
Vi oppfordrer til å følge med på vegvesen.no for oppdatert trafikkinformasjon eller å laste ned Vegvesenets trafikk-app:
Viktig å respektere nedsatt hastighet
– For arbeidet med reparasjon av fugene vil det bli bygd opp ramper som vil se ut som store humper på hver side av brua. Det er disse humpene som gjør at hastigheten må skiltes ned til 50 km/t på dagtid de dagene arbeidene pågår. Tidligere erfaring er at nedsatt fartsgrense ikke følges av alle. Å kjører over disse humpene i større hastighet enn det som det er skiltet for er forbundet med fare, presiserer Alstad.
Han understreker at sikkerheten for trafikantene og de som jobber må alltid være den øverste prioriteten for slike arbeider.
– Vi beklager ulempene vedlikeholdsarbeidene medfører, men dette er helt nødvendig å gjennomføre. Å ta vare på bruene og vegene vi har, sparer samfunnet for både penger og er bra for miljøet, sier Alstad.
Consolvo er utførende entreprenør.
Om brua
E6 Gaulabrua på Støren i Midtre-Gauldal var ferdigstilt i 1991. Det er en såkalt frittfrembygg-bru i spennbetong.
Brua er 293 meter lang, og har seks spenn, hvor det lengte er 88 meter.
Nøkkelord
Kontakter
Håkon Ødegård AlstadByggelederBruvedlikehold divisjon Drift og vedlikehold område Midt
Tel:48042537hakon.odegard.alstad@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fortsatt krevende på veiene i nord27.12.2025 14:24:23 CET | Pressemelding
De kraftige vindkastene i Nordland og Troms har fått konsekvenser for trafikken. Statens vegvesen ber trafikantene være særlig oppmerksomme på trær i veien og mørke tunneler.
Advarer om at kraftig vind vil gi stengte veier26.12.2025 14:19:54 CET | Pressemelding
Oransje farevarsler om kraftig vind. – Sørg for å holde deg oppdatert om forholdene hvis du skal ut og reise, melder Statens vegvesen.
2. juledag blir den store reisedagen26.12.2025 07:01:45 CET | Pressemelding
Andre juledag blir romjulens store reisedag, men været legger føringer for nordmenns reiseplaner i julen. Spesielt er vi redde for glatte veier, viser undersøkelse.
Flyplasskrysset er utlyst23.12.2025 13:56:14 CET | Pressemelding
Vegvesenet har åpnet anbudskonkurransen for nytt trafikksikkert og effektivt kryss på E10 ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes.
Julaften: Glatte veier i nord – kjør forsiktig!23.12.2025 13:10:09 CET | Pressemelding
Det er meldt mildvær, mye regn og glatte veier i deler av Nordland, Troms og Finnmark julaften og 1. juledag. Regnet kan fryse på bakken og gi svært glatte veier disse juledagene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
