Innovasjon Norge lytter til gründerne og lanserer ny ordning for finansiering

- Vi jobber kontinuerlig med å videreutvikle tilbudene våre for å fylle oppstartsbedriftenes behov, sier Kaja van den Berg, direktør for kommersialisering og vekst i Innovasjon Norge. – I fjor høst fikk vi en evaluering av vårt tilbud til oppstartsbedrifter fra Menon, dessuten gjennomførte vi en bred innspills- og innsiktsrunde med kunder, investorer og samarbeidspartnere fra hele landet. Vi har lyttet, og gleder oss over å lansere et nytt og bedre tilbud, sier hun.
– Gründere er helt sentrale for Norges fremtidige grønne og digitale verdiskapningsevne. Innovasjon Norge har nå kommet med fornuftige justeringer i deres tilbud til oppstartsselskaper. Dette virker både helhetlig og forenklende, og helt i tråd med regjeringens mål om gjøre virkemiddelapparatet mer brukerorientert. Jeg gleder meg til å se hvordan oppstarts- og innovasjonsmiljøene tar i mot justeringen, og er veldig interessert i tilbakemeldinger og innspill, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Innovasjon Norge deler finansieringen i tre
Basert på innspillene innfører Innovasjon Norge oppstartsfinansiering med tre faser med klare milepæler for en stegvis utvikling på produkt og marked. Tidligere har det vært to faser. Målet er å følge oppstartsbedriftene lenger, og å tilføre dem kompetanse, kapital og kobling til mentorer. - Slik vil vi bidra til å bygge flere robuste, bærekraftige vekstselskap som lykkes i internasjonale markeder over tid, sier van den Berg.
Slik blir de nye ordningene
Fra mandag 15. mai ser ordningene slik ut:
- Finansieringen blir delt i tre faser: Fase 1 er oppstartstilskudd på inntil 200 000 kroner, fase 2 består av oppstartstilskudd på inntil 1 million kroner, mens fase 3 er en pilot for et nytt oppstartstilskudd på maksimalt 2 millioner kroner, som skal bidra til at bedrifter med stort vekstpotensial lykkes med reell kommersialisering i markedet.
- Ingen krav til kausjon på oppstartslån
- Nedbetalingstid på seks år med rentefritak i to år og avdragsfrihet i tre år
- Mulighet for en låneramme på inntil 2 millioner
Bedriftene kom ikke langt nok på reisen
Menons evaluering pekte på at innretningen på støtten fra Innovasjon Norge stemmer godt med bedriftenes behov i en tidlig periode, men at bedriftene ikke kommer langt nok på reisen. Derfor prøver Innovasjon Norge nå ut en ny fase 3 med tilskudd til oppstartsbedrifter som har spesielt høyt verdiskapingspotensial, langvarige utviklingsløp og kommersialisering som krever mye kapital. Kravet er at bedriftene finansierer to tredeler av prosjektet med privat kapital. Tilskuddet skal gjøre bedriftene klare for klare for å ta opp lån eller investorkapital, basert på inntjening og driftsresultat.
Innovasjon Norge vil benytte rådgivende panel med eksterne eksperter i utvelgelsen av selskaper. Det gir innsikt og påfyll av kompetanse både for bedriftene og for Innovasjon Norges rådgivere.
Nøkkelord
Kontakter
Frode Braadland, spesialrådgiver.
Telefon 452 70 495
E-post frode.braadland@innovasjonnorge.no
Bilder


Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Statsbudsjettet 2026: Forslag til kutt i lån og tilskudd til gründere og bedrifter15.10.2025 13:39:04 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 innebærer en reduksjon i rammene til oppstartsbedrifter og i låne- og tilskuddsordninger for grønn omstilling.
Vil flytte Sivas næringshage- og inkubasjonsprogram til Innovasjon Norge15.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet 2026 - Pressemelding fra Siva og Innovasjon Norge: I regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 foreslås næringshage- og inkubasjonsprogrammene i Siva – Selskapet for industrivekst, overført til Innovasjon Norge. Målet er tydelige roller i virkemiddelapparatet og virkemidler som gjør det enklere for næringslivet.
Norske bedrifter vil kjøpe norsk – og er villige til å betale for det13.10.2025 10:55:17 CEST | Pressemelding
Ei ny undersøking viser at norske verksemder i aukande grad legg vekt på opphav når dei kjøper varer og tenester. Heile tre av fem meiner produksjonsland er viktig, og nesten 80 prosent vil velje norsk dersom pris og kvalitet er lik.
Norske bedrifter innen helse og forsvar signerer avtaler i USA7.10.2025 23:32:37 CEST | Pressemelding
Kronprins Haakon åpnet i dag næringslivsprogrammet i Minneapolis, med fokus på helseteknologi og forsvarsindustri. To norske bedrifter signerte avtaler med store amerikanske aktører.
Enorm respons fra næringslivet på Innovasjon Norge-kontor i Kyiv10.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norske bedrifter vil være med å gjenoppbygge Ukraina og hjelpe landet med å forsvare seg. Etter 5 måneder tilstede i Ukraina opplever Innovasjon Norge stor pågang fra norsk næringsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom