Oppretter Norges første havvindutdanning

Utsira Nord og Sørlige Nordsjø II ble de første utlyste områdene for fornybar energiproduksjon til havs, og nylig foreslo Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) 20 nye områder. Havvind forventes derfor å bli en stor og viktig industri som vil skape titusenvis av nye, grønne jobber i Norge.
– For å realisere Norges neste industrieventyr har vi behov for spisskompetanse på havvind. I dag finnes det ikke et fullverdig studietilbud, og derfor går vi i Å Energi sammen med Skeiegruppen og Universitetet i Agder for å opprette landets første spesialiserte havvindutdanning. Havvind vil i tillegg til å skape arbeidsplasser, endre energisystemet i tiårene som kommer. Derfor ønsker vi å tilrettelegge for utdanning, forskning og innovasjon på havvind, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Å Energi.
Partene går i første omgang inn med til sammen mellom 25-30 millioner kroner for å realisere havvindutdanningen.
Ny industri krever ny kompetanse
Havvindutdanningen vil blant annet bestå av masterprogrammer innenfor offshore-energi og havvindspesialisering. Om alt går som planlagt vil utdanningen starte opp høsten 2024.
– Utdanningstilbudet vil bidra til at Agder tar en ledende nasjonal posisjon på havvind. Universitet i Agder har en naturlig rolle for at det bygges sterke kompetansemiljøet i regionen. Det legger grunnlaget for nye arbeidsplasser og grønn verdiskaping både lokalt og nasjonalt, utdyper Sunniva Whittaker, rektor ved Universitet i Agder (UiA).
Avtalen innebærer også etter- og videreutdanningskurs, forskning og utviklingsprosjekter samt doktorgradsstipendiater. I tillegg kommer utvikling av fagrapporter for politikkutvikling og etablering av møteplasser for kunnskapsutvikling og -utveksling med andre utdanningsinstitusjoner og selskaper. Formålet er å øke kompetansen på fornybar energi generelt og havvind spesielt.
Stor læringsarena
– Vi ønsker at studentene våre bruker hele Agder som læringsarena. Med næringslivet på laget kan vi samskape fremtidens kunnskap innenfor havvind. Vi går inn i dette tverrfaglig, og vil se på både teknologiløsninger og konsekvenser for samfunnet. At studentene opplever at det de studerer har relevans og nytte i arbeidslivet er en viktig motivasjonsfaktor, sier Whittaker.
Samarbeidet og utdanningen er i tråd med regjeringens prinsipper for utvikling av norsk havvindnæring og kompetansebehovet som beskrevet i stortingsmelding 14, Utsyn over kompetansebehovet i Norge. Der forventer regjeringen at «universiteter og høyskoler samarbeider med næringslivet og prioriterer utdanninger som er i samsvar med behov innenfor nye grønne næringer».
Bygger på erfaring innen offshore
Partnerskapet bygger på bred, tverrfaglig kompetanse. UiA har sterke utdannings- og forskningsmiljøer som er relevante for havvind, Å Energi er blant landets største fornybarkonsern og Skeiegruppen er et investeringsselskap med røtter i offshore industriutvikling.
– Skal vi lykkes med en storstilt havvindproduksjon, er det avgjørende at vi bygger på erfaringene, kompetansen og teknologien fra olje- og gassektoren. Vi bygger en ny utdanning innen havvind sammen med UiA og Å Energi fordi de sitter på den riktige kompetansen fra akademia, fornybar energi og kraftmarkedet. Vi har allerede spisskompetanse innen offshore-operasjoner, og sammen er vi klare for Norges neste industrieventyr, forklarer Bjarne Skeie i Skeiegruppen.
Skeiegruppens bidrag til UiA gjøres gjennom datterselskapet Lumber AS hvor familien Eidjord er medeier og viktig bidragsyter.
– Historien viser hvor viktig samarbeid, selv med konkurrenter, og klyngetekning er, for å bygge en verdensledende havvindindustri, sier Skeie.
Kontakter
Steffen SyvertsenKonsernsjefÅ Energi
Tel:90 92 84 15steffen.syvertsen@aenergi.noJon Anders SkauKommunikasjonssjef i Å Energi
Tel:47 63 50 78jon.anders.skau@aenergi.noBilder


Om Å Energi
Fusjonen mellom Agder Energi og Glitre Energi har etablert Norges største kraftkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra produksjon til forbruker.
Vannkraft er fundamentet i det nye konsernet, og omfatter en årlig produksjon på rundt 11,3 TWh fra 72 hel- og deleide kraftverk i Agder og Buskerud. Gjennom fusjonen ble også Norges nest største nettselskap etablert, med over 320 000 nettkunder i Buskerud og på Agder.
Selskapet forvalter og handler med mer enn 30 TWh kraft i Norden, og er Norges største selskap innen strømsalg til bedrifter og har over 200 000 strømkunder i privatmarkedet.
Gjennom partnerskap har Å Energi store, industrielle satsinger innen havvind, hydrogen, sol og batteri, med ambisjon om å skape en fremtid drevet av ren energi.
Se også nettsiden Å Energi (aenergi.no)
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Å Energi blir største eier i Otovo10.11.2023 10:32:51 CET | Pressemelding
Å Energi har deltatt i en rettet emisjon i solenergiselskapet Otovo. Totalt har fornybarkonsernet gått inn med 267,8 millioner kroner i kapitalinnhenting, og får en eierandel i selskapet på i overkant av 31 prosent.
Sterkt resultat for Å Energi – varsler stor satsing på vannkraft9.11.2023 08:01:00 CET | Pressemelding
Fornybarkonsernet leverer et solid resultat for tredje kvartal. – Nå rigger vi oss for en milliardsatsing på vannkraft, sier konsernsjef Steffen Syvertsen.
Borregaard inngår langsiktig kraftkontrakt med Å Energi18.10.2023 15:56:24 CEST | Pressemelding
Borregaard og fornybarkonsernet Å Energi har inngått en ny langsiktig kraftavtale for perioden 2024 til 2033. Det årlige kontraktsvolumet er på 88 GWh, som representerer 10-15 % av Borregaards årlige forbruk ved fabrikkanlegget i Sarpsborg.
Statsbudsjettet et steg i riktig retning for mer vannkraft6.10.2023 11:53:26 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at regjeringen har tatt til seg det tydelige budskapet fra fornybarbransjen og fjerner høyprisbidraget i statsbudsjettet for 2024. Denne avgiften har medført at vannkraftprosjekter har blitt satt på vent. Avviklingen av høyprisbidraget er viktig for å få mer utbygging av fornybar energi, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Å Energi.
Å Energi inngår langsiktig fastprisavtale med Eramet Norway28.9.2023 08:30:00 CEST | Pressemelding
Å Energi og Eramet Norway har inngått en 10-årig kraftavtale fra 2025. Avtalen sikrer deler av kraftforbruket til industriselskapet som har smelteverk i Kvinesdal, Porsgrunn og Sauda.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom