Regionen Akmola: et pittoresk område med økonomisk styrke

Akmola som stor eksportør
Ifølge Economic Research Institute ble Akmola Kasakhstans største eksportør av kulelager, sjeldne typer jordmalm, linfrø, linser og vodka i 2022 med utenrikshandel på 1,49 milliarder dollar.
Regionen er på 14. plass i Kasakhstan når det gjelder utenrikshandel og eksporterer 65 prosent av råvarene, 30 prosent av halvfabrikatene og 5 prosent av ferdigvarene.
I 2022 utgjorde regionens eksport 629 millioner dollar, 42 prosent i omsetning, mens importen nådde 858 millioner dollar, 58 prosent i omsetning.
Akmola mottar 16 prosent av Kasakhstans import av landbruksmaskiner, 7 prosent av vindturbiner, 11 prosent av kjemikalier og 3 prosent av chassis og hvete.
Klargjøring for den nye turistsesongen
Sommerferiestedene i Akmola har begynt å ta imot reservasjoner for den nye turistsesongen og forventer rundt 1,2 millioner turister i år - dette rapporterte TV-kanalen Khabar 25. april 2023.
De fleste turistdestinasjonene ligger i nasjonalparken Burabay og feriestedet Zerenda med nesten 400 hoteller og kursteder som venter på de første turistene i mai.
Noen feriesteder har lagt til flere underholdningsmuligheter, velværebehandling og helseterapi.
De siste årene har man åpnet Kasakhstans nasjonale skisenter i byen Shchuchinsk. Skisenteret inkluderer to moderne olympiske hoppbakker, 16 langrennsbaner i henhold til standardene til Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet (FIS) og en skiskytingbane.
Tekstkilde: The Astana Times
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan og USA styrker strategisk partnerskap for regional stabilitet og vekst31.10.2025 10:19:34 CET | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan og USA har bekreftet sin vilje om å styrke det strategiske partnerskapet for å fremme stabilitet, sikkerhet og vekst i regionen. Utenriksminister Yermek Kosherbayev møtte 29. oktober USAs spesialutsending for Sør- og Sentral-Asia, Sergio Gor, og viseutenriksminister Christopher Landau.
Suksess måles i mening, ikke makt – Finlands president Stubb til studenter i Kasakhstan30.10.2025 12:17:11 CET | Pressemelding
ASTANA – Finlands president Alexander Stubb møtte 29. oktober studenter ved Maqsut Narikbayev-universitetet i Astana. Der kombinerte han politikk og filosofi i et foredrag som oppfordret unge kasakhstanske studenter til å følge hjertet og søke mening fremfor status og titler.
Kasakhstan markerer ti år med energipartnerskap med EU29.10.2025 12:27:06 CET | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har blitt en sentral del av Europas energisikkerhet, sier energiminister Yerlan Akkenzhenov. Ti år etter at avtalen om styrket partnerskap og samarbeid (EPCA) ble undertegnet, har forholdet til EU utviklet seg til et strategisk samarbeid om energi og teknologi.
Republikkens dag markerer 35 år siden Kasakhstans erklæring om statssuverenitet28.10.2025 12:31:10 CET | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan markerer 35-årsdagen for vedtakelsen av erklæringen om statssuverenitet, som feires som republikkens dag 25. oktober. Ifølge politiske eksperter la dokumentet ikke bare grunnlaget for den moderne kasakhstanske staten, men preger fortsatt landets utenrikspolitikk.
Politiske og økonomiske reformer i Kasakhstan presentert i Oslo22.10.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo, 21. oktober 2025 – I forkant av Republikkdagen arrangerte Kasakhstans ambassade i Oslo et rundebordsmøte om Kasakhstans utvikling og kasakhstansk-norske relasjoner. Representanter fra Utenriksdepartementet, eksperter, frivillige organisasjoner, næringsliv og media deltok.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom