I år kan du dyrke en helt ny jordbærsort
28.4.2023 10:51:20 CEST | Felleskjøpet Agri | Pressemelding
For første gang skal nemlig den nye robuste jordbærsorten Glede selges i hobbymarkedet, og det vil skje gjennom hagesentrene til Felleskjøpet Agri. De første plantene ble omsatt i proffmarkedet i 2021 til bærprodusenter som ville prøve sorten. I år kan vi alle plante Glede i hagen.
Glede er en middels tidlig sort, akkurat som de etablerte jordbærplantene Korona og Sonata. Glede er tilpasset utendørs produksjon, og har tilsvarende avling. Den nye typen jordbær er utviklet gjennom flere års forsøk hos Graminor på Bjørke utenfor Hamar.
Attraktiv og skinnende
– Vi gleder oss skikkelig til å få denne helnorske nye jordbærsorten ut i våre hagesentre. Korona er jo en godt kjent gjennom mange år. Glede har både bedre smak, og er mer motstandsdyktig mot sykdommer. Alt ligger til rette for at denne sorten vil ta over mye av salget, og så har den jo et litt hyggeligere navn også, sier Anne-Sofie Odden, kategorisjef hage i Felleskjøpet Agri.
Glede har en stabil bærstørrelse, og bærene er noe mindre enn Korona med normal konisk form. Skinnet har en attraktiv og skinnende rødfarge, som er litt mørkere enn Korona når den er fullstendig moden. Glede passer perfekt for ferskt konsum på grunn av sitt flotte utseende, gode egenskaper for oppbevaring, fastheten i skinnet og kjøttet, og ikke minst en svært behagelig smak.
Utviklet siden 2007
Utviklingen av Glede startet allerede i 2007 ved at foreldresorten Frida og Camerosa møttes i veksthuset til Graminor.
– Kryssingsarbeidet bygger på systematiske registreringer fra tidligere kryssinger og måling av avkommene sine resultater og egenskaper. Jordbær krysses med målet om å skape sorter som har god smak, god avling, passende fasthet og sterk sykdomsresistens, sier markeds- og produktsjef Stig Rune Herbrandsen hos Graminor.
Deretter har sortsutviklingen gått sin gang fram til Glede ble godkjent som ny jordbærsort i 2021. Nå er den klar for det kommersielle markedet.
Fakta om Graminor:
- Graminor AS utvikler plantesorter til jord- og hagebruksnæringen i Norge.
- Samfunnsoppdraget til selskapet er å levere nye plantesorter tilpasset norske og nordiske vekstforhold.
- Graminor utvikler nye sorter korn, engvekster, potet, frukt og bær.
- Graminor AS ble etablert i 2002 og samlet norsk plantesortsutvikling i ett selskap.
- Selskapet drives fra Bjørke forsøksgård ved Hamar
- Sortsutvikling av frukt og bær utføres ved Njøs frukt- og bærsenter i Leikanger i Vestland.
- Graminor er en kompetansebedrift der arbeidet er forskningsbasert og langsiktig.
- Graminor har flere eiere, med Felleskjøpet Agri og staten ved Landbruks- og matdepartementet som de største aksjonærene.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi innen landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet åpnet nytt maskinsenter på Halsa2.10.2026 12:54:09 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet har åpnet nytt maskinsenter på Halsa. Med nytt landbruks- og bilverksted, butikk, delesalg og maskin- og tonnvaresalg styrker Felleskjøpet tilbudet til bøndene på Nordmøre.
Felleskjøpet tydeliggjør markedsregulatorrollen for korn1.10.2026 08:39:58 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri tydeliggjør organiseringen av markedsregulatorrollen for korn. Markedsreguleringen blir en egen avdeling under navnet Norsk korn. Endringen skal gjøre markedsregulator mer synlig og tilgjengelig for hele kornbransjen, samtidig som skillet mot Felleskjøpets kommersielle virksomhet blir enda tydeligere.
Svært god kornhøst – økning i mathvete21.9.2026 15:56:40 CEST | Pressemelding
Årets norske kornavling ser ut til å bli enda bedre enn først anslått. Felleskjøpet Agri markedsregulator venter en tilgang som er åtte prosent høyere enn i fjor og 15 prosent over gjennomsnittet for de siste fem årene. Samtidig øker andelen matkorn.
Felleskjøpet satser langsiktig i Bodø – åpnet ny avdeling17.9.2026 11:31:52 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet åpnet torsdag sin nye avdeling på Hunstad i Bodø. Investeringen på rundt 200 millioner kroner gir bondesamvirket et betydelig løft i regionen og styrker selskapets langsiktige tilstedeværelse i Bodø og Nord-Norge.
Iselin og Jørgen er Årets unge bonde 202611.9.2026 18:42:54 CEST | Pressemelding
Med stor vilje til å satse, et sterkt engasjement for landbruket og en tydelig ambisjon for framtida, er Iselin Mentzoni Eliassen og Jørgen Juul Thomassen fra Buktenes gård i Kvænangen i Troms kåret til Årets unge bonde 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
