Atea Norge med sterkt kvartal: Størst vekst på sky, konsulent og tjenester

I første kvartal 2023 leverte Atea Norge en omsetning på nærmere NOK 2,7 milliarder. Dette tilsvarer en vekst på seks prosent, sammenlignet med samme kvartal i fjor. Resultatet ble NOK 55 millioner, som er en økning på nærmere 23 prosent sammenlignet med 1. kvartal 2022.
– Vi opplever vekst hos eksisterende kunder og har i dette kvartalet også vunnet nye kontrakter som for eksempel den store rammeavtalen med Statens innkjøpssenter (DFØ), sier Saxrud.
Øker på programvare, sky og maskinvare
Sammenlignet med første kvartal i 2022, har omsetningen på skytjenester økt med nærmere 112 prosent, og software-området øker totalt med fem prosent. Driftstjenester øker med 37 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
– Stadig flere kunder velger oss når de skal flytte opp i skyen. I tillegg har vi det siste året jobbet veldig systematisk med å utvikle tjenester som treffer på kundenes behov. Ofte er sky en viktig forutsetning for virksomhetene for å kunne ta i bruk ny teknologi som f.eks. kunstig intelligens, sier Saxrud.
Atea har også i dette kvartalet hatt en god vekst innenfor maskinvare. Dette forretningsområdet vokser med rundt 4 prosent. Konsulentområdet fortsetter den positive utviklingen med en vekst på 15 prosent.
En mer bærekraftig IT-bransje
For andre året på rad ble Atea kåret til et av verdens mest bærekraftige selskaper av den prestisjetunge Corporate Knights Global 100-indeksen. I årets kåring fikk Atea en samlet plassering som nr. 49, og havnet på topp blant de norske selskapene.
– Vi har som selskap forpliktet oss til ambisiøse bærekraftsmål for 2030. Denne anerkjennelsen viser at vi er på riktig vei og gir oss økt motivasjon for å være med å bidra til å gjøre IT-bransjen mer bærekraftig framover, sier Saxrud.
I tillegg er Atea er kåret til en av årets klimaledere, Climate Leaders 2023, av den anerkjente finansavisen Financial Times.
Ytterligere trykk på IT-sikkerhet
Vi lever i en urolig verden hvor truslene mot norske virksomheter øker. Det blir derfor stadig mer krevende for virksomheter å sikre digitale verdier. Stadig flere kunder etterspør sikkerhetskompetanse og analyser, ulike sikkerhetstjenester og IRT-tjenester (Incident Response Team) når uhellet er ute.
– Som i de foregående kvartalene, er etterspørselen etter IT-sikkerhetstjenester og konsulenter økende hos våre kunder. Vi møter dette behovet på en god måte, og er glade for at dette nå i mye større grad har blitt løftet høyt på agendaen i norske virksomheter, sier Saxrud.
Les hele kvartalsrapporten.
Nøkkelord
Kontakter
Christian BrosstadKommunikasjonsdirektørAtea Norge
Tel:97080686christian.brosstad@atea.noBilder
Om Atea
Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 7000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1650 medarbeidere fordelt på 22 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør.
Følg pressemeldinger fra Atea
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Atea
Atea Norge med solid resultatfremgang i 1. kvartal 202529.4.2025 08:04:51 CEST | Pressemelding
Atea Norge øker lønnsomheten med nærmere 22 % i første kvartal 2025. Veksten skyldes økt etterspørsel etter konsulent- og driftstjenester, høyere salg av maskinvare og god kostnadskontroll. - Dette viser at vi er på rett vei mot våre strategiske ambisjoner fram mot 2027, sier Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge.
Atea vinner avtaler til en verdi av 600 millioner3.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
IT-selskapet Atea vinner avtaler for levering av IT-utstyr, nettverk, servere og lagring til kommunene på Haugalandet og Sunnhordland. Avtalene har en estimert verdi på omtrent 600 millioner kroner over fire år, og blir et viktig bidrag for å styrke kommunenes ambisjoner i regionen.
Stine Valen er ny direktør for Haugalandet i Atea20.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Stine Valen er ansatt som ny direktør for Atea Haugalandet og Sunnhordland. Hun kommer fra Hatteland-selskapet EMP Secure AS, senest som direktør for salg og partnerskap. - Sammen med teamet ser jeg frem til å videreutvikle vårt lokale fotavtrykk. Vi skal være det foretrukne IT-selskapet for eksisterende og nye kunder på Haugalandet og i Sunnhordland. Atea samarbeider tett med verdens ledende teknologiselskaper, samtidig som de legger stor vekt på lokal verdiskapning og å være der kundene er. Jeg er takknemlig for å bli en del av et selskap som tar sitt samfunnsansvar og er en rollemodell innen bærekraft. Atea setter virkelig standarden for resten av IT-bransjen, sier Stine Valen, direktør for Haugalandet.
Atea Norge med god vekst i lønnsomheten6.2.2025 08:50:14 CET | Pressemelding
Atea Norge leverer sterk vekst i 2024 innenfor samtlige forretningsområder. – Det er gledelig at vi sammen med våre teknologipartnere leverer verdi til våre kunder slik at de realiserer sine ambisiøse planer og utnytter sine teknologiinvesteringer, sier Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge.
Adriana Klepsvik er ny bærekraftsjef i Atea3.2.2025 13:49:01 CET | Pressemelding
Adriana Alexandre Klepsvik er ansatt som bærekraftsjef i Atea Norge. Klepsvik kommer fra rollen som bærekraftsansvarlig i Tom Wood.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom