Eksfin stiller 2 milliarder kroner i lånegarantier for Nexans Norways kabelkontrakt utenfor Skottland
25.4.2023 08:01:00 CEST | Eksfin | Pressemelding

Fra Halden til verden
Nexans Norway produserer kablene ved sin fabrikk i Halden og installerer dem med selskapets egne installasjonsfartøyer.
- Å ha Eksfin med på laget og kunne tilby finansiering og lånegarantier til våre kunder er en stor styrke og konkurransefordel for oss i vår eksportrettede aktivitet, sier administrerende direktør i Nexans Norway, Ragnhild Katteland.
Reduserte utslipp
Vindparken Moray West vil ha 60 turbiner og en installert kapasitet på 882MW i 2025. Det tilsvarer energibehovet til 1,3 millioner britiske hjem og en utslippsreduksjon på 1,1 million tonn CO2. Anlegget eies av Ocean Winds, et joint venture mellom franske Engie og portugisiske EDPR.
Ocean Winds er blant de aller største utviklerne av havvind globalt og dermed en potensielt svært viktig kjøper av norske eksportleveranser innen havvind.
Eksfin utløser privat kapital
Havvindprosjekter krever ofte mer kapital enn det eiere og banker kan finansiere alene. Statsgarantiene fra Eksfin har høyeste kredittrating AAA og gjør det lettere for private banker å stille med lån. I denne saken samarbeider Eksfin i et lånesyndikat hvor Crédit Agricole CIB er finansiell tilrettelegger.
Eksfin forutsetter alltid at utbyggere som mottar norsk finansiering velger leveranser fra Norge.
- Finansiering av norske leveranser til internasjonale havvindprosjekter er en strategisk prioritering for Eksfin. Jeg er glad for at vi sammen med Nexans har lykkes i å sikre nok en stor eksportkontrakt til dette viktige markedet, sier Tone Lunde Bakker, administrerende direktør i Eksfin.
- Denne transaksjonen styrker vår relasjon til en av verdens viktigste havvind-utviklere. Vi ønsker å hjelpe mange flere norske leverandører inn i slike fornybarprosjekter, avslutter Lunde Bakker.
Nexans Norway er en produsent og installatør av kabler med norsk hovedkontor i Oslo og kabelfabrikker på Rognan, Halden og Langhus. Produksjonskapasiteten i Halden er i ferd med å bli utvidet. Selskapet er en del av det verdensomspennende franske selskapet Nexans S.A. og har 1700 ansatte i Norge. Nexans er en ledende aktør innen høyspennings-undervannskabler og Nexans Norway har et mål om å bli en ren aktør innen bærekraftig elektrifisering.
Moray West er en havvindpark eid 95% av Ocean Winds og 5% av Ignitis. Eksfin stiller to milliarder kroner i lånegarantier til vindparken knyttet til norske leveranser. Eksfin samarbeider i et lånesyndikat bestående av 20 banker, der Crédit Agricole CIB er arrangørbank.
Nøkkelord
Kontakter
Cecilie GrønntunSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:90652638cgr@eksfin.noBilder



Om Eksfin
Eksportfinansiering Norge (Eksfin) bidrar til å gjøre norske eksportnæringer konkurransedyktige i utlandet.
Eksfin kan stille statlige lån, garantier som fremmer konkrete salgskontrakter, eksportfremmende investeringer i Norge, eller andre typer transaksjoner som bidrar til norsk verdiskapning og sysselsetting.
Den norske stat står bak Eksfins garantier og lån i hele løpetiden. Eksfins garantier nyter derfor godt av statens høye kredittrating AAA. Eksfins administrasjon og tapsutbetalinger dekkes både av renteinnbetalinger og garantipremier fra våre kunder, samt bidrag over statsbudsjettet.
I tillegg til ordninger med eksportformål, forvalter Eksfin også enkelte finansieringsordninger med andre næringspolitiske formål etter oppdrag fra Regjeringen.
Eksfin har 130 medarbeidere og hovedkontor i Oslo. Adm. direktør er Tone Lunde Bakker og styret ledes av Morten Støver.
Følg pressemeldinger fra Eksfin
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eksfin på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eksfin
Rekordhøy eksport fra norske fastlandsbedrifter i 202510.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Norsk eksport utenom olje og gass var i 2025 på et historisk høyt nivå på 1 400 milliarder kroner, en økning på 6 prosent fra 2024. Sterkest vekst i eksport var fra forsvarsindustrien, kraftnæringen og reiseliv.
Forsvarsleverandøren CHSnor leverer kampvogner til Sveriges forsvar med garanti fra Eksfin27.10.2025 11:26:12 CET | Pressemelding
Forsvarsleverandøren CHSnor vant, med garantier fra Eksfin, en kontrakt for leveranse av kampvognen CV90. Kjøper er en del av verdens største forsvarskonsern BAE Systems. Sluttbruker er Sveriges forsvar, som skal erstatte vogner som er donert til Ukraina.
Båtbyggeri sikret kontrakt for fiskebåter ved hjelp av garantier fra Eksfin24.10.2025 13:14:36 CEST | Pressemelding
Det familieeide båtbyggeriet Selfa Arctic AS i Harstad har inngått kontrakt med Møre og Romsdal fylkeskommune om bygging av tre fiskebåter som skal brukes ved opplæring av elever ved videregående skoler. For å sikre arbeidskapital gjennom byggeperioden har bedriftens bank benyttet seg av garantier fra Eksfin gjennom byggelånsgarantiordning.
Eksfin (Eksportfinansiering Norge) etablerer nytt regionskontor i Bergen29.8.2025 15:02:38 CEST | Pressemelding
Nytt regionskontor gir lokale bedrifter muligheter for økt eksport. Kortere vei mellom kundene og Eksfin skal hjelpe Vestlandsbedrifter med internasjonale ambisjoner.
Eksfin finansierer norsk milliardeksport til Greater Changhua 2 havvindpark i Taiwan6.8.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Danske Ørsted, en av verdens ledende havvindutbyggere, har kjøpt installasjons- og teknologitjenester fra de norske aktørene Solstad Maritime ASA, Fred Olsen Windcarrier, Framo og Glamox til havvindprosjektet Greater Changhua 2 i Taiwan. Tjenestene er allerede levert til prosjektet. Eksfin stiller én milliard kroner i garantier på basis av de norske eksportleveransene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
