Hollywoodskuespillere til nytt NRK-drama

Alex Wolff er kjent fra Hollywoodproduksjoner som «Pig», «Hereditary», «Jumanji» og «Oppenheimer». Nå skal han spille Leonard Cohen, og i rollen som Cohens norske kjæreste Marianne finner vi norske Thea Sofie Loch Næss, kjent fra «Julestorm», «The Last Kingdom» og «Delete Me». I andre roller finner vi Jonas Strand Gravli («22. juli», «Jordbrukerne») som Axel Jensen, og ytterligere to Hollywood-stjerner, Anna Torv («The Last ofUs», «Mindhunter», «The Newsreader») og Noah Taylor («Peaky Blinders», «Game of Thrones», «Charlie og sjokoladefabrikken»), spiller rollene som forfatterparet Charmian Clift og George Johnston.
«So Long, Marianne» spilles inn våren og sommeren 2023, og har estimert premiere på NRK høsten 2024. Regissør er Øystein Karlsen («Exit», «Dag», «Lilyhammer»), som også har skrevet manus og er showrunner av serien. I tillegg til Karlsen har Jo Nesbø skrevet to av episodene.
Dramaredaktør i NRK, Marianne Furevold-Boland, er glad for at innspillingen er i gang, og har stor tro på de to hovedrolleinnehaverne, Alex Wolff og Thea Sofie Loch Næss:
– Alex og Thea er perfekte for rollene som Leonard og Marianne. Jeg er overbevist om at de to kommer til å gjøre formidabel jobb i å få frem hele følelsesspektret i denne sterke kjærlighetshistorien. Og serien er i de beste hender hos regissør og manusforfatter Øystein Karlsen, som med sine tidligere prosjekter har vist at han kan lage godt og drivende drama som er både overraskende og ikke minst bevegende.
Serien er en internasjonal co-produksjon mellom Norge (Redpoint Productions, ved Ingeborg Klyve og Vegard Stenberg Eriksen), Hellas (Tanweer Productions ved Dionysiss Samiotis og Nancy Kokolai) og Canada (Connect3 ved André Barro og Pablo Salzman). Det britiske selskapet Cineflix Rights har den internasjonale distribusjonen av serien. Eksekutiv produsent i NRK er Ales Ree, og presseansvarlig er Linda Reistad.
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
NRK Leseklubbens sommergave til alle bokelskere23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer kan du lytte til alle bøkene fra NRK Leseklubben, helt gratis!
NRK TV-aksjonen i 2026 til Flyktninghjelpen18.6.2025 17:01:00 CEST | Pressemelding
Stiftelsen Flyktninghjelpen er tildelt TV-aksjonen i NRK for 2026
Team Bachstad krysser det sørlige Afrika18.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Øystein Bache og Rune Gokstad drar på sin ellevte tur sammen. Denne gangen reiser Team Bachstad til Afrika.
Dette kan du sjå på NRK i sommar13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendisar i konkurransemodus, fiskefeber, masse humor og moralske dilemma i jungelen. Her er NRKs sommarmeny.
Dette er deltakerne i NRKs nye sommersatsing13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Nordnes står ved roret når 20 kjente personer skal konkurrere om hvem som mestrer sommeren best. Deltakernes personlighet blir også sentral i «20-stjerners sommerferie».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom