Rekordår for resirkulering av IT-utstyr
30.3.2023 07:00:00 CEST | Atea | Pressemelding

Gjennom gjenbruk- og resirkuleringstjenesten, Goitloop, tilbyr Atea retur og innsamling av brukte og utdaterte IT-enheter som virksomheter ikke lenger har bruk for. I 2022 håndterte Atea 604 110 brukte IT-enheter ved sitt logistikksenter i Växsjö i Sverige. Her blir alt brukt IT-utstyr som Atea samler inn i Norden renset for data, og deretter enten klargjort for å bli satt på markedet igjen eller tatt fra hverandre for å resirkulere materialene.
– Atea har en unik posisjon i markedet, mellom IT-innkjøpere og produsenter. Det skaper gode forutsetninger for å lede an i bærekraftsarbeidet, dele kunnskap og bygge nettverk for økt samarbeid i bransjen. Her må vi også skryte av våre kunder, både private og offentlige som virkelig bidrar til å koble bærekraft og IT sammen, sier Elisabeth Nissen Eide, bærekraftsjef i Atea Norge.
Totalt sparte Ateas kunder 58 937 tonn CO2 i 2022 ved å gi nytt liv til IT-utstyr. Ifølge den nye bærekraftsrapporten er dette en økning på 19 prosent sammenlignet med fjoråret.
Mål om 100% sirkulær håndtering av IT-utstyr
Ateas initiativ, 100%-klubben, hjelper bedrifter med å oppnå 100 % resirkulering av IT-produkter, og gir medlemmene tips og råd om hvordan de kan få til en sirkulær håndtering av IT-utstyr. 100%-klubben har over 500 medlemmer fra nordiske organisasjoner som alle arbeider mot samme mål; å bli 100 % sirkulære i sin bruk av IT-utstyr.
– Ved å jobbe mot en sirkulær forretningsmodell reduserer vi ikke bare vår egen miljøpåvirkning, men vi skaper også høyere verdi for våre kunder og partnere. Vi vet at sirkulærøkonomi er veien videre, og jeg er stolt over at et selskap så stort som Atea har en tydelig vei fremover for å komme dit, sier Nissen Eide.
Ateas satsing på bærekraft har gitt selskapet flere anerkjennelser den siste tiden:
- I begynnelsen av 2023 ble Atea kåret, for andre år på rad, til et av verdens 100 mest bærekraftige selskaper av den presisjetunge Corporate Knights Global 100-indeksen
- I 2022 ble Atea ble tildelt topprangering blant globale selskaper i CDPs klimarangering
- I 2022 ble Atea kåret til “Environmental Partner Leaders 2022” av Canalys
- I 2022 ble Atea, for tredje år på rad, tildelt den høyeste vurderingen i miljømessig og sosial ytelse av EcoVadis
Nøkkelord
Kontakter
Marita Søvik RøskarKommunikasjonsrådgiverAtea Norge
Tel:93887303marita.sovik.roskar@atea.noBilder
Om Atea
Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 7000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1650 medarbeidere fordelt på 22 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør.
Følg pressemeldinger fra Atea
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Atea
Atea og MOT inngår unikt samarbeid26.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Atea inngår et samarbeid med MOT Norge for å styrke arbeidet med inkluderende og trygge oppvekstmiljøer for barn og unge. Samarbeidet finansieres gjennom Ateas ONE for Good-fond, der verdiene fra brukt IT-utstyr går tilbake til barn og unge.
Atea inngår avtale med Lånekassen verdt 150 millioner kroner20.3.2026 08:51:55 CET | Pressemelding
Atea Norge har inngått en ny rammeavtale med Lånekassen estimert til 150 millioner kroner over fire år. IT-selskapet blir lisenspartner for kjøp, leie og vedlikehold av Lånekassens eksisterende lisenser med tilhørende tjenester. Avtalen løper over to år, med mulighet for forlengelse på inntil to år.
Atea Norge med god vekst på tjenester og konsulent i 202510.2.2026 08:13:33 CET | Pressemelding
Atea Norge opplevde en betydelig vekst i 2025, med økning på tvers av alle forretningsområder.
Atea blant verdens mest bærekraftige selskaper - for femte år på rad21.1.2026 13:56:28 CET | Pressemelding
Atea er kåret til et av verdens 100 mest bærekraftige selskaper av forsknings- og medieselskapet Corporate Knights. Dette er femte året på rad IT-selskapet får plass på den prestisjetunge Global 100-listen.
Atea og Consto inngår avtale om IT-driftstjenester19.12.2025 09:01:29 CET | Pressemelding
Bygg- og anleggskonsernet Consto har valgt IT-selskapet Atea som leverandør av IT-driftstjenester, med en estimert verdi på 15 millioner kroner i året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

