Strømsjokk ga ENØK-hopp
NorgesGruppen (blant annet KIWI, MENY, Joker og SPAR)skal være klimanøytral innen 2030. Fremgangsmåten er blant annet å bruke mindre strøm, og å utløse mer fornybar energi. Når de oppsummerer fjoråret ser NorgesGruppen at energikrisen i Europa ikke har ødelagt for dette arbeidet. I stedet har høye strømpriser intensivert ENØK-tiltak blant kjøpmenn i pressområdene på Sør- og Østlandet.
I 2022 brukte NorgesGruppen 830 GWh strøm. Dette er en nedgang på nesten 60 GWh fra 2021. Samtidig har andelen fornybar energi gått opp fra litt under 10 % i 2021 til over 14 % (118 GWh) i 2022.
– Disse tallene er en bekreftelse på at fremgangsmåten gir effekt, ikke minst investeringene i vind-, vann- og solenergi. NorgesGruppens støtteordning for kjøpmenn som vil investere i solcelleanlegg, sammen med utbygging av solcelleanlegg på egne bygg, gjør at vi er på vei mot en dobling av antall kvadratmeter med solcelleanlegg i løpet av de neste årene, sier Signe Bunkholt Sæter, bærekraftsdirektør i NorgesGruppen.
– Samtidig er den mest bærekraftige energien den som ikke brukes. De siste årene har rundt halvparten av NorgesGruppens butikker investert i energisparende tiltak som utskifting av kjøle- og fryseanlegg, energieffektiv ventilasjon og installering av LED-lys. Butikkene som var tidlig ut med slike tiltak ser nå gevinster i form av lavere energiforbruk og -kostnader, fortsetter Bunkholt Sæter.
Strømprisene bidrar i ENØK-arbeidet
De høye strømprisene fra høsten 2022 bidro til den markante nedgangen i energiforbruk for fjoråret.
– Tidligere har lave strømpriser gjort enkelte ENØK-tiltak dyre. Den kraftige prisøkningen i fjor høst viste imidlertid potensialet ved energieffektivisering uten å skifte utstyr. Vi ser at butikkene på Sør- og Østlandet totalt brukte 10 % mindre strøm høsten 2022 enn året før. Dette har sammenheng med høye strømpriser; butikkene har justert opp temperaturer på ikke-kritisk kjøling og justert ned temperatur i butikk, i tillegg til å bruke mindre unødvendig strøm til lys og utstyr i butikk, avslutter Signe Bunkholt Sæter.
Kontakter
Signe Bunkholt SæterDirektør bærekraft
Tel:90137294Signe.Seter@norgesgruppen.noBilder
Om NorgesGruppen
Våre kjedekonsepter står på hver dag for å gjøre morgendagens handel billigere og bedre, inspirere til gode matopplevelser, og bidra til grønne og sunne valgmuligheter.
NorgesGruppen gir forbrukerne valgfrihet gjennom supermarkeder, distriktsbutikker og lavprisbutikker. I tillegg tilbyr MENY, SPAR og Joker netthandel. NorgesGruppen gir konkurransedyktige betingelser og sterke kjedekonsepter til kjøpmenn. Effektiv varelevering og et godt vareutvalg fra ASKO sikrer kjøpmenn over hele landet et godt driftsgrunnlag. NorgesGruppen sysselsetter over 27 000 medarbeidere i egeneid virksomhet og mer enn 40 000 totalt når ansatte i kjøpmannseide butikker inkluderes. Nøkkelverdiene til NorgesGruppen er ansvarlig, samarbeidsorientert og kundeorientert. Selskapet opererer i Skandinavia med hovedfokus i Norge.
Varene folk vil ha
NorgesGruppen fylte 20 år i 2020, men bygger på 150 års erfaring som grossist og detaljist. I dag er kjernevirksomheten engros- og detaljvirksomhet innenfor daglige forbruksvarer. Alle ledd i verdikjeden – fra innkjøp og produksjon, via distribusjon, til handlekurv – jobber mot ett og samme mål: å imøtekomme kundenes behov.
Leverer effektivt til alle deler av landet
NorgesGruppen har 1200 samarbeidspartnere som spenner fra store merkevareleverandører til små produsenter av lokalmat. Mangfoldet av leverandører gjør at vi kan tilby noe for enhver smak. Egne merkevarer fra selskapene UNIL, Joh Kaffe, Matbørsen og Bakehuset gjør vareutvalget i våre butikker unikt.
Til butikker for alle, der folk bor
NorgesGruppen har butikker for alle behov, enten det er lave priser, kvalitetsprodukter, raske løsninger eller inspirasjon til store matopplevelser. Vi har lavpriskjeden KIWI, supermarkedkjedene MENY og SPAR, og nærbutikkjeden Joker. Over halvparten av butikkene er eid av selvstendige kjøpmenn, og vi er tilstede
med butikker i 88 prosent av landets kommuner.
Følg pressemeldinger fra NorgesGruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NorgesGruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NorgesGruppen
NorgesGruppen legger ned Dollarstore21.10.2025 14:30:00 CEST | Pressemelding
Etter en samlet vurdering har NorgesGruppen besluttet å starte en kontrollert avvikling av Dollarstore-kjeden. Kjeden har over tid hatt en negativ utvikling i kundetrafikk og omsetning, og tiltak som har vært gjennomført for å snu trenden – blant annet oppgraderinger av butikker, endringer i sortiment og justeringer i pris – har ikke gitt ønsket utvikling.
Effektiv hviletid, fulladet lastebil: ASKO åpner nytt megawatt-ladeanlegg16.10.2025 13:47:46 CEST | Pressemelding
ASKO tar et nytt, viktig steg mot en fossilfri transportsektor. Nå åpner selskapet Norges første kommersielle megawatt-ladeanlegg (MCS) i Vestby. Her kan to elektriske lastebiler lades med hele 1,2 megawatt samtidig, nok til å fylle batteriene i løpet av sjåførens lovpålagte hvilepause på 45 minutter.
NorgesGruppen styrker arbeidet med matvareberedskap: Vil opprette 100 beredskapsbutikker1.10.2025 08:35:33 CEST | Pressemelding
Som en konsekvens av den stadig mer urolige situasjonen internasjonalt, har NorgesGruppen besluttet å opprette minst 100 beredskapsbutikker.
NorgesGruppen skal gi millioner til grønnere prosjekter i matbransjen30.9.2025 09:18:07 CEST | Pressemelding
NorgesGruppen etterlyser bærekraftprosjekter i verdikjeden for mat og drikke. Fondet HANDLE skal dele ut millioner i sin femte søknadsrunde.
100% Trumf-bonus på «ikke helt perfekte» grønnsaker og frukt i SPAR29.9.2025 15:10:01 CEST | Pressemelding
Nå får SPAR-kunder 100 % Trumf-bonus for å redde frukt og grønsaker som ellers hadde blitt matsvinn. Med det ønsker SPAR å gjøre det enklere for kundene å ta bærekraftige valg – og samtidig spare penger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
