Stor snøskredfare på Vestlandet torsdag og fredag
15.3.2023 13:38:13 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Torsdag vil kraftig vind fra sørøst og stedvis mye nysnø føre til store fokksnøansamlinger. Det vil føre til store skred som kan løsne av seg selv over hele Vestlandet.
- Der det finnes vedvarende svake lag i snødekket kan skredene bli svært store., sier vaktleder Solveig Kosberg hos Snøskredvarslingen.
Særlig på Sunnmøre er dette sannsynlig. Her har det gått mange store skred den siste uka.
Fortsatt stor snøskredfare fredag
Fredag kommer det inn et mildvær som gjør at snøskredfaren holder seg stor. Det kan gå mange og store skred også denne dagen. Det ventes våte skred i lavereliggende områder hvor det blir plussgrader, tørre skred høyt til fjells.
- Skredene gå langt begge dagene, sier Kosberg. Vi anbefaler folk å holde seg unna alt skredterreng til skredfaren avtar.
Følg med på oppdaterte varsler på varsom.no.
Trolig avtakende fare fredag kveld
Det ventes at snøskredfaren avtar utover fredag kveld når vind og nedbør avtar.
*********
Følg med på oppdaterte snøskredvarsler på varsom.no
Motta varsler på SMS og/eller e-post (gratis)
Følg oss på Twitter og Facebook
Varsom er en tjeneste levert av Norges vassdrags- og energidirektorat, i samarbeid med Statens vegvesen og Meteorologisk institutt. Målet er å hindre tap av liv og verdier knyttet til flom, snø-, jord- og fjellskred og isforhold i Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Snøskredvarslingen (NVE):
Telefon: 488 80 100, mellom klokken 07-20 alle dager, ikke SMS
E-post: snoskredvarsling@nve.no
NVEs pressetelefon: 489 97 667
Snøskredvarslingen
Tel:488 80 100snoskredvarsling@nve.noBilder


Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Generelt gode isforhold i vinterferien, men lokale forskjeller gjør at du må gjøre fornuftige veivalg på isen13.2.2026 11:21:15 CET | Pressemelding
I dag starter vinterferien i flere fylker og mange vann har nå farbar is, både i fjellet og lavlandet.
Kraftig økning i antallet konsesjonsavgjørelser i NVE11.2.2026 13:40:26 CET | Pressemelding
I 2025 fattet NVE avgjørelser i over 760 konsesjonssaker. Det er over 200 flere avgjørelser enn året før. I tillegg ble mer 300 detaljplaner behandlet. Tiltakene NVE har gjennomført for å øke kapasiteten og effektiviteten i saksbehandlingen gir resultater.
Vintertørke langs kysten fra Sørlandet til Nordland11.2.2026 08:53:57 CET | Pressemelding
Flere områder i Sør-Norge opplever nå svært lave vannivåer, frost i bakken og is i elver etter en uvanlig tørr og kald januar og første del av februar. NVE ber beredskapsaktører følge med på vannforsyningen og mulige væromslag utover vinteren og de kommende ukene.
NVE har fastsett utgreiingskrav for nye kraftleidningar mellom Sauda og Gismarvik10.2.2026 10:34:32 CET | Pressemelding
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsett utgreiingsprogram for nye kraftleidningar i Sauda, Etne, Vindafjord og Tysvær kommunar. Programmet beskriv krav til tema og trasear, som må utgreiast før Statnett kan søkje om konsesjon.
NVE er ikke bekymret for forsyningssikkerheten denne vinteren4.2.2026 14:40:47 CET | Pressemelding
En lang kuldeperiode har bidratt til høy kraftproduksjon og lavere nivå i norske vannmagasiner. Samtidig har det aldri vært så lite snø i fjellet i sørlige Norge. NVE er likevel ikke bekymret for at det skal bli knapphet på kraft denne vinteren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
