- Flere kvinner til byggenæringen
8.3.2023 07:02:00 CET | NHO Byggenæringen | Pressemelding

Blant BNLs medlemsbedrifter er det 16 % kvinnelige ledere. Og når det gjelder fagarbeidere er tallene slik iht. overenskomstene; anlegg: 1,3%, byggfag: 2,4%, asfaltarbeid og veivedlikehold: 3,9% og byggeindustrien: 9,1%.
I NHOs siste medlemsundersøkelse ble bedriftslederne i byggenæringen spurt om de var fornøyde med kjønnsbalansen i egen virksomhet. 40 prosent av de som svarte sa nei. Da de ble spurt om de opplevde skjev kjønnsbalanse i søkermassen som et problem i rekrutteringsarbeidet bekreftet 35 prosent at det gjorde de.
Tall fra Udir viser at andel jenter som søkte seg til Vg1. bygg- og anleggsteknikk over tid har økt. I 2013 var det 5 prosent jenter blant søkerne, mens det i fjor var 11 prosent. - Økning av jenter som vil til byggenæringen er gode nyheter, fortsetter Solli.
Det er flere gode krefter som jobber for å sette kjønnsbalanse i egne yrker på dagsordenen. NHO- og NITO-prosjektet «Jenter og teknologi», turnerer for eksempel landet rundt for å møte jenter på ungdomsskoletrinnet.
Flere bransjer i byggenæringen har også tatt egne initiativ til egne kvinnenettverk - som for eksempel Ingeborg-nettverket for kvinnelige rørleggere. - Vi vet det krever guts å gå mot strømmen i utdanningsvalg. Derfor har vi i høst og vinter kjørt en rekrutteringskampanje rettet mot foreldre til barn som har valgt studieretning nå i forrige uke. Kampanjen har tatt for seg velkjente fordommer mot å jobbe i byggenæringen, herunder også fordommer mot jenter i byggenæringen, avslutter Solli.
Nøkkelord
Kontakter
Trond Cornelius BrekkeKommunikasjonssjef og samfunnskontaktByggenæringens Landsforening
Tel:40241000trond@bnl.noBilder

Om NHO Byggenæringen
NHO Byggenæringen er en paraplyorganisasjon for 13 bransjer i byggenæringen som har over 3350 medlemsbedrifter og sysselsetter mer enn 73 000 ansatte. Vi ble etablert i 1997 og er i dag den tredje største landsforeningen i NHO.
NHO Byggenæringen organiserer industri og eiendomsbedrifter, samt utøvende håndverkere og entreprenører.
NHO Byggenæringen jobber for bedre rammebetingelsene til medlemsbedriftene samt tilbyr veiledning i kollektiv og individuell arbeidsrett, tilgang på prognoser og annen rådgivning.
Følg pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Byggenæringen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
- Ikke Norges Banks oppgave å løse boligkrisen18.6.2026 10:35:43 CEST | Pressemelding
– Dagens rentebeslutning fra Norges Bank bidrar til at dagens boligtørke blir morgendagens boligmangel, sier Nina Solli, adm. direktør i NHO Byggenæringen.
- Boligkrisen løses på Stortinget – ikke i Norges Bank17.6.2026 20:00:00 CEST | Pressemelding
NHO Byggenæringens nye markedsrapport viser at næringen fortsatt er inne i en historisk lang nedgangsperiode. Aktiviteten har falt i mer enn 50 sammenhengende måneder, sysselsettingen er redusert med over 20 000, konkursnivået er høyt, og boligbyggingen ligger fortsatt på et historisk lavt nivå. Det har ikke vært bygget færre boliger enn siden krigen, og boliggapet er snart på størrelse med Lillestrøm (40000 boliger).
Enighet om overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold17.6.2026 00:06:46 CEST | Pressemelding
Tirsdag 16. juni 2026 klokken 24.00, ble det oppnådd enighet etter mekling mellom NHO Byggenæringen og arbeidstakerorganisasjonene Norsk Arbeidsmandsforbund og Fellesforbundet i lønnsoppgjøret for Overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold.
Enighet om overenskomst for private anlegg12.6.2026 03:41:43 CEST | Pressemelding
Fredag 12. juni 2026 klokken 03:30, noen timer på overtid, ble det oppnådd enighet etter mekling mellom NHO Byggenæringen og Norsk Arbeidsmandsforbund i lønnsoppgjøret for Overenskomst for private anlegg. Det blir dermed ikke streik i anleggsbransjen.
RNB: - Løser ikke krisen i byggenæringen7.6.2026 22:40:38 CEST | Pressemelding
Budsjettforliket i Stortinget om revidert nasjonalbudsjett inneholder enkelte positive tiltak for byggenæringen, men treffer ikke de grunnleggende utfordringene næringen nå står i, mener NHO Byggenæringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
