Regjeringen vil løfte tang- og tarenæringen
3.3.2023 12:56:29 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

En slik endring i regelverket betyr at tang og tare blir en del av arbeidsområdene til Sjømatrådet og Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF). Forslaget har vært på høring, og skal nå behandles i Stortinget.
– Regjeringen ønsker å legge til rette for utvikling av tang- og tarenæringen. Dette er en næring med stort potensial, som lenge har signalisert et sterkt behov for tilgang til ressursene for markedsføring og forskningsfinansiering. Vi har lyttet til dette og oppfyller nå målet i Hurdalsplattformen om økt forskning og mer næringsaktivitet knyttet til tang og tare, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Tang- og tarenæringen er foreløpig ikke stor. Men Norges lange kyst og gunstige forhold for dyrking av tang og tare gjør at næringens potensial kan være stort.
Regjeringen foreslår nå å utvide fiskeeksportlovens virkeområde til å omfatte tang og tare.
Endringen medfører at det kan innkreves markedsavgift og forskningsavgift for tang og tare, slik at næringen kan benytte seg av Sjømatrådets tjenester, inkludert markedsaktiviteter i utlandet. Det betyr også at FHF kan finansiere forsknings- og utviklingsoppgaver for tang og tare.
– Vi arbeider knallhardt for å bedre mulighetene for norsk eksport til utlandet, også for nye marine produkter. Dette arbeidet er en del av et større og langsiktig mål om å legge til rette for aktivitet langs hele kysten og skape flere muligheter for norsk sjømatnæring, sier Skjæran.
RELATERT
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift4.2.2026 11:27:52 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift tirsdag 10. februar kl. 10.00-12.00. Arbeidet følger opp lov om besøksbidrag som etter planen skal tre i kraft 1. juli 2026.
Nye krav til vekter og veiesystemer ved fiskemottak3.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt nye krav om bruk av automatiske vekter og veiesystemer ved fiskemottak.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren deltar på Arctic Frontiers2.2.2026 14:33:40 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Tromsø for å delta på Arctic Frontiers, torsdag 5. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Arctic Frontiers2.2.2026 10:38:40 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø for å delta på Springfart for Nord på mandag 2. februar og Arctic Frontiers tirsdag 3. og onsdag 4. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Høgare vågekvalkvote i 202630.1.2026 09:37:01 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1641 vågekval i 2026, ein auke på 235 dyr frå året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom