Seks personer mistet livet i trafikken i februar

– Det er fortsatt vinterføre i deler av landet, og det er flere typiske utfartshelger i tiden fremover. Å avpasse farten etter forholdene er det beste man kan gjøre for å minske ulykkesrisikoen på norsk vinterføre, sier pressesjef Christoffer Solstad Steen i Trygg Trafikk.
Tunge kjøretøy involvert
Åtte av årets tolv ulykker er møteulykker. I samtlige av disse tilfellene var tunge kjøretøy involvert. I tillegg var et tungt kjøretøy involvert i en fotgjengerulykke. Det er for tidlig å si noe om årsakene, men det er spesielt at tunge kjøretøy er involvert i såpass mange dødsulykker på så kort tid. I 2021 var tunge kjøretøy involvert i 39 prosent av dødsulykkene på norske veier. Dette er langt høyere enn ellers i Europa. En av årsakene er transportbehov på til dels dårlige veier som følge av spredt utbygging av industri i Norge.
Det er mange tunge kjøretøy på veiene og dette kommer bare til å øke i årene fremover.
– Som oftest er det ikke sjåføren i det tunge kjøretøyet som har skyld i ulykken. Som den svakeste part må sjåfører av mindre kjøretøy være ekstra oppmerksomme. Havner du over i motsatt kjørefelt, så har du ingen ting å stille opp med skulle du møte på et vogntog, sier Steen.
Legg inn ekstra gode marginer
Store deler av det norske veinettet består av smale og svingete veier uten midtdeler. Personbiler er ikke konstruert for å kunne stå imot en frontkollisjon med et tungt kjøretøy.
– Legg derfor alltid inn ekstra gode marginer og ta ingen sjanser. Avpass farten etter forholdene og hold god avstand til bilen foran deg, uttaler Solstad Steen.
Årets tre første måneder er ofte preget av vanskelige kjøreforhold. Det kan være manglende brøyting og generelt vanskelig føre som gjør det utfordrende å ferdes på veiene. God vinterdrift er viktig for å forebygge ulykker, men viktigst er oppmerksomme sjåfører.
Nøkkelord
Kontakter
Christoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91888799steen@tryggtrafikk.noCecilie BrynerKommunikasjonssjefTrygg Trafikk
Tel:97090996bryner@tryggtrafikk.noBilder


Dokumenter
Om Trygg Trafikk
Trygg Trafikk jobber for at færrest mulig skal omkomme eller bli hardt skadd i trafikken. Vi er tilstede i alle landets fylker. Trygg Trafikk er både samarbeidspartner og pådriver overfor myndigheter og bedrifter. Vi er også et bindeledd mellom frivillige aktører og myndigheter.
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Trygg Trafikk advarer foreldre: – Ikke kast ut bilstolen for tidlig3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mange foreldre lar barna flytte ut av bilstolen for tidlig. Ferske tall viser at 1 av 4 barn i alderen 4–9 år sitter på bilpute. – Hold på bilstolen lengst mulig, oppfordrer Trygg Trafikk.
Fire trafikkdrepte i november1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hittil i år har 102 personer mistet livet i trafikken. Det er 19 flere enn i samme periode i fjor.
Ni mistet livet i trafikken i oktober3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Så langt i år har 99 trafikanter mistet livet. Med 9 liv tapt i oktober, er det mer enn dobbelt så mange som i samme periode i fjor.
Refleksdagen torsdag 16. oktober15.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høstmørket kom snikende, det er blitt vanskeligere å oppdage myke trafikanter langs veien – uten refleks.
Elleve trafikkdrepte i september1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I den første høstmåneden gikk elleve liv tapt i trafikken, fire av dem i Nordland. Dette er mer enn dobbelt så mange som i samme periode i fjor (5).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
