Antallet ulykker ved forbikjøring øker

I 2021 var det 8748 skadetilfeller ved forbikjøring. I fjor økte tallet til 11 563. Det går frem av skadestatistikken til Finans Norge, som organiserer alle forsikringsselskapene her i landet.
– Det er bekymringsfullt at antallet kollisjoner ved forbikjøring øker kraftig, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringsselskapet If.
– Om det er flere som tar unødvendige sjanser, er vanskelig å si. Ved forbikjøring er skadepotensialet naturlig nok mye mer alvorlig enn hvis du er så uheldig å rygge borti en bil på et trangt parkeringshus, sier han.
Antallet parkeringsskader økte også i fjor: Opp fra 87 676 skadetilfeller med påkjørt parkert kjøretøy i 2021 til drøyt 103 000 i fjoråret. Tallet på ryggeulykker økte fra 56 524 til 58 977.
– I praksis er disse to ulykkestypene i slekt. De skjer gjerne i lav hastighet på en parkeringsplass eller på et p-hus, og skadene blir heldigvis ofte ikke så omfattende. Det er sjelden personskader ved parkeringsulykker, understreker kommunikasjonssjefen i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder



Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Dårlig drenering truer norske boliger10.12.2025 07:09:12 CET | Pressemelding
Hvert tredje bolighus i Norge har feil og mangler ved dreneringen eller ligger i et risikoutsatt område for skader ved værhendelser. Det viser en fysisk kartlegging av nær 4300 boliger i Norge gjort av forsikringsselskapet If og Anticimex siste år.
Flere kvinner enn menn opplever negativt stress3.12.2025 07:16:04 CET | Pressemelding
Hver fjerde kvinne i Norge rammes regelmessig av stress som påvirker livskvaliteten på en negativ måte. Det viser en nordisk helserapport fra If.
If støtter Røde Kors i årets julekampanje2.12.2025 08:33:33 CET | Pressemelding
I årets julekampanje setter If fokus på Røde Kors' arbeid for hjelp til mennesker i sårbare situasjoner.
Halvparten av norske hus har tvilsomme yttertak21.11.2025 07:15:19 CET | Pressemelding
Ekstremvær og økt nedbør truer: Annethvert hustak har feil eller mangler som kan gi skader ved værhendelser. Det viser en kartlegging av nær 4300 bolighus i Norge gjort av forsikringsselskapet If og Anticimex siste år.
Sjåfører krasjer på sommerdekk om vinteren13.11.2025 07:07:56 CET | Pressemelding
Sist vintersesong hadde 16,1 prosent av bilene som var inne til skadetaksering hos If sommerdekk på bilen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
