Nytt streikeuttak i NHO-barnehagene

- Pensjonen NHO tilbyr tar ikke høyde for at kvinner lever lenger. De tilbyr en ordning hvor kvinner kommer dårligere ut. Det kan vi ikke gå med på, sier Fagforbundets Anne Green Nilsen.
- Når de ikke vil gi oss en like god ordning som resten av sektoren, skaper de samtidig en frihavn for arbeidsgivere som vil spare penger på å gi sine ansatte en dårligere pensjon. Det undergraver alt vi har fått til så langt, med å etablere en bransjestandard, sier forhandlingslederen.
NHO forsøker å skape forskjeller
Fagforbundet har både i forhandlingene med NHO og hos Riksmekler kommet med krav om en pensjon lik bransjestandarden, den såkalte barnehagepensjonen, som skal sikre alle ansatte i barnehagesektoren en trygg og livslang pensjon.
- Fagforbundet mener det burde være lik pensjon for alle som jobber i barnehagesektoren. Ved å nekte å tilby det samme som resten av sektoren nå har, både kommunale og andre private barnehager, vil NHO skape det vi mener er helt unødvendige forskjeller i pensjonsvilkårene i barnehagesektoren, sier Green Nilsen.
Opplever stor støtte
Hun melder om at streikeviljen er stor ute i barnehagene og at Fagforbundets medlemmer opplever å få støtte og forståelse, også fra foreldre
- Streikeviljen er på topp! Våre medlemmer vet hvor viktig denne kampen er og vi står i dette så lenge vi må, sier Green Nilsen.
NHO 590 er det minste tariffområdet i privat barnehagesektor. Fra før av har PBL, Norlandiabarnehagene og FUS kommet fram til avtaler om ordningen som mange kaller «barnehagepensjon».
Dette er de nye barnehagene som tas ut i streik fra 27. februar:
-
Velle Træleborg barnehage, Tønsberg
-
Fremtiden barnehage, Bergen
I disse barnehagene blir det tatt ut flere fra 27. februar:
-
Auglendsdalen, Frelsesarmeen barnehage i Stavanger AS
-
Birralee internasjonale Kindergarten, Trondheim
-
Teisentoppen, Frelsesarmeens barnehage i Oslo AS
Barnehagene som allerede er ute i streik (fra 16. februar):
-
Auglendsdalen, Frelsesarmeen barnehage i Stavanger AS
-
Solgry, Frelsesarmeens barnehage i Drøbak
-
Trollstua, Frelsesarmeens barnehage i Asker AS
-
Teisentoppen, Frelsesarmeens barnehage i Oslo AS
-
Birralee internasjonale Kindergarten, Trondheim
-
Ås barnehage, Stord
Lønnsoppgjøret i avtaleområde NHO 590 er en del av 2022-oppgjørene. Etter flere runder med forhandlinger hvor partene sto langt fra hverandre i pensjonsspørsmålet, gikk det videre til mekling og til slutt streik.
Kontakter
Renate TårnesInformasjonsrådgiver
Tel:+47 95993101renate.tarnes@fagforbundet.noBilder

Lenker
Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Norge kan ikke investere i folkerettsbrudd – Fagforbundet og Norsk Folkehjelp krever instruks1.7.2025 10:25:48 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og Norsk Folkehjelp stiller seg bak kritikken som FNs spesialrapportør nå retter mot det norske Oljefondet. Vi krever at finansminister Jens Stoltenberg umiddelbart gir Oljefondet instruks om å trekke seg ut av selskaper som medvirker til Israels folkerettsbrudd.
Fagforbundet kjøper motbok til stortingsrepresentantene22.6.2025 09:38:06 CEST | Pressemelding
Kampen om verdiene. Om velferdsstaten og landet som fikk for mange rike av Ola Innset er sendt til alle stortingsrepresentantene.
Fornøyd med styrket velferd og bedre bemanning17.6.2025 11:02:28 CEST | Pressemelding
Fagforbundet skryter av at de rødgrønne styrker kommuneøkonomien, sikrer bedre bemanning i barnehagen og gir folk bedre råd med billigere strøm og barnehage. – De rødgrønne har lytta til ønskene fra våre medlemmer, sier Mette Nord.
Økt kjøpekraft til alle i kommuneoppgjøret28.5.2025 01:00:00 CEST | Pressemelding
Det ble løsning i kommuneoppgjøret, etter at LO Kommune ble enige med arbeidsgiveren KS under meklinga natt til onsdag 28. mai. Resultatet sikrer alle medlemmene økt kjøpekraft, og bidrar til en bedre fordelingsprofil for LO Kommunes 190.000 medlemmer.
25 237 kan bli tatt ut i storstreik i kommunene27.5.2025 12:30:03 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og LO kommune varsler nytt streikeuttak for 16 962 medlemmer i norske kommuner, dersom dagens mekling hos Riksmekleren ikke fører fram. Tidligere har de meldt at 8 275 blir tatt ut i streik fra 28. mai, og nå vil altså en mulig storstreik i kommunene bli trappet opp fra 3. juni. Totalt kan da 25 237 av LO Kommunes medlemmer være i streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom