Rekordmange søkere til Avinors flygelederutdanning
-Det er gledelig at så mange unge søker seg til Avinor, flygelederyrket og luftfarten. Jeg tror noe årsaken til det rekordhøye søkertallet er en kombinasjon av at man får mulighet til å jobbe med både luftfart og ny teknologi i årene som kommer. Vi er nå inne i en fase hvor neste generasjons teknologi for luftfarten utvikles. Dette, kombinert med Avinors viktige samfunnsoppdrag hvor vi kobler Norge og verden sammen, tror jeg appellerer til de nesten 1000 søkerne som sikter seg mot flygelederutdanningen, sier konsernsjef Abraham Foss i Avinor.
Konkurransen om studieplassene er knallhard, og det stilles strenge krav for å nå gjennom nåløyet som er basert på behovene knyttet til fremtidens lufttrafikktjeneste. Neste fase er seleksjon, hvor de utvalgte kandidatene må gjennomføre intervju, praktiske prøver og medisinsk sjekk.
-Det er gledelig at begge kjønn er godt representert i søkermassen. Her vil det være mulig å sikre en mangfoldig rekruttering, sier Foss i Avinor.
Flygelederyrket omfatter kontroll av luftrommet i Norge, enten i kontrolltårn på lufthavner eller ved en kontrollsentral, i det som kjennetegnes som flysikringstjenesten. Årlig er det ca. 525.000 flybevegelser i norsk luftrom, som omfatter både rutefly, ambulanseflyvninger, militær trafikk og helikoptertrafikk. Kandidatene som kommer gjennom nåløyet, og blir tatt opp til flygelederutdanningen starter med et års teoretisk grunnutdanning i Praha, Tsjekkia. Dersom man består grunnutdanningen, fortsetter man i praksis ved en operativ enhet i Norge, før man blir sertifisert flygeleder.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Oslo lufthavn styrker frakttilbudet med Menzies World Cargo15.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Flyfraktkapasiteten ved Oslo lufthavn får et løft når Menzies World Cargo etablerer seg på Norges største lufthavn. Selskapet fullførte 1. september oppkjøpet av Spirit, og har nå startet sin virksomhet på Gardermoen.
Fleire passasjerar i august og rekord på Bergen lufthamn11.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Nær 5 millionar passasjerar reiste gjennom norske lufthamner i august. Dette er ein auke på 4 prosent samanlikna med august i 2024.
Ny direkterute styrker norsk lakseeksport til Sørøst-Asia10.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ethiopian Airlines åpnet lørdag 6. september en ny fraktrute fra Oslo lufthavn til Hanoi, med videreforbindelse til Bangkok. Første fly fraktet fersk norsk laks direkte til Vietnam, og åpningen ble markert med tradisjonell vannportal ved avgang.
Testrute med elektrisk fly mellom Stavanger og Bergen gjennomført for første gang4.9.2025 14:30:25 CEST | Pressemelding
I dag ble ruteflygningen mellom Stavanger og Bergen med det elektriske flyet ALIA, produsert av BETA Technologies, gjennomført i sin helhet for første gang. Ruta representerer det første testprosjektet i Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart.
Nå står over 2400 meter med nyasfaltert rullebane klar4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Etter tre måneder med nattarbeid, asfaltlukt og midnattssol er reasfalteringen på Tromsø lufthavn ferdig. Fra og med 4. september er hele rullebanen tilbake i full drift – klar for både vinterstormer og økende trafikk i årene som kommer. – Vi har holdt oss til tidsplanen, og nå kan vi endelig ønske reisende velkommen til en rullebane som er så god som ny. Det er ikke hver dag man får helt fersk asfalt på en flyplass, så dette er veldig bra, sier lufthavnsjef Ivar Helsing Schrøen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom