Anbefaler lengre rullebane, men utsatt åpning
15.2.2023 16:06:38 CET | Avinor | Pressemelding

– Avinor fikk i oppdrag av Samferdselsdepartementet å avklare om det er mulig å realisere en rullbaneforlengelse, fra 2.200 meter til 2.400 meter, innenfor den rammen som er bevilget for prosjektet. Vi innser nå at det ikke er rom for rullebaneutvidelsen innenfor den kostnadsrammen som er vedtatt. Men vi anbefaler likevel at det bygges en lang rullebane, og har innledet er dialog med Samferdselsdepartementet om dette, sier konserndirektør bærekraft, konsept- og infrastrukturutvikling, Thorgeir Landevaag.
Anbefaler statlig bevilgning
Avinors faglige anbefaling er at det bør bygges en flyplass med en rullebanelengde på 2.400 meter, samt sikkerhetsområder, for å få størst mulig effekt og regularitet ut av den nye flyplassen. Kostnaden for å utvide rullebanen fra 2.200 til 2.400 meter vil være inntil 150 mill. kr og må dekkes av staten dersom den skal realiseres.
– Det er Avinors anbefaling at spørsmålet om rullebanelengde avklares før oppstart av bygging. Når entreprenøren vet hvor lang rullebane som skal bygges, vil det være lettere å finne den optimale og mest kostnadseffektive måten å bygge den på, sier Landevaag.
Skyver på oppstartstidspunktet
Avinor har gjennom hele optimaliseringsprosessen vært opptatt av raskest mulig fremdrift i byggeprosjektet. Da Stortinget vedtok å bygge ny flyplass i Mo i Rana, ble det uttrykt en ambisjon om å ha flyplassen ferdigstilt i siste del av 2025. Gjennom den siste delen av planarbeidet, de forberedende anleggsarbeidene og optimaliseringsfasen vi er inne i, innser vi at det ikke vil være mulig å ha utbyggingsprosjektet ferdig før mot slutten av 2026.
Det er behov for fire barmark- og sommerperioder for hovedarbeidene. Ferdigstillelse i 2026 forutsetter at hovedarbeidene kan starte sommeren 2023.
– En ny flyplass har behov for en prøvedriftsfase før den kan tas i kommersiell bruk. Vi planlegger derfor ut ifra at lufthavnen kan ha sin offisielle åpning våren 2027. Det er en lei erkjennelse at flyplassen ikke ser ut til å kunne ha ordinær, kommersiell drift tidligere. Vi har all mulig interesse av å ha flyplassen i drift så raskt som mulig. Vi deler hele helgelandregionens utålmodighet. Vi håper selvsagt å kunne komme i gang med driften allerede i 2026. Men dersom byggearbeidene er ferdig i siste del av 2026, vil det være mest forsvarlig å bruke vinteren til prøvedrift og starte ordinær drift våren 2027, avslutter Landevaag.
De forberedende arbeidene på flyplassområdet er godt i gang og holder god fremdrift.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder


Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor har valgt leverandør til reasfaltering på Svalbard lufthavn2.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor har valgt Velde Asfalt AS som leverandør for den omfattende reasfalteringen av Svalbard lufthavn sommeren 2027. Rundt 230 000 kvadratmeter på rullebane, taksebaner og oppstillingsplass skal få nytt dekke.
Høstferien gir travel start på oktober på Bergen lufthavn1.10.2026 15:26:11 CEST | Pressemelding
Bergen lufthavn, Flesland venter nær 228.000 passasjerer i perioden 1. til 11. oktober når høstferien setter inn for fullt. Med totalt 227.646 reisende gjennom terminalen ligger det an til en svært travel periode, drevet av både mange vestlendinger på vei til sydligere strøk og en sterk strøm av utenlandske besøkende til Bergen. Tallene bekrefter samtidig at den sterke trafikkutviklingen på Flesland fortsetter
Ny lufthavn - ny kunst: Disse kunstnerne skal prege nye Bodø lufthavn1.10.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Når den nye passasjerterminalen på nye Bodø lufthavn åpner, vil reisende bli møtt av kunst som er utviklet spesielt for bygget og stedet. Nå er kunstnerne som skal stå bak de to kunstprosjektene i terminalen valgt. Etter en lukket skissekonkurranse er Marianne Moe og Viel Bjerkeset Andersen valgt til å realisere hvert sitt kunstprosjekt i terminalbygget.
Mange skal reise via Trondheim lufthavn i høstferien30.9.2026 12:32:50 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 127 000 passasjerer til og fra Trondheim lufthavn, Værnes. Søndag 11. oktober blir den travleste dagen, med nær 15 500 reisende. Også fredag 2. oktober og søndag 4. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
Mange skal reise via Stavanger lufthavn i høstferien30.9.2026 11:57:12 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 110 000 passasjerer til og fra Stavanger lufthavn, Sola. Fredag 2. oktober blir den travleste dagen i perioden, med nær 13 700 reisende. Også mandag 5. oktober og fredag 9. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
