- Offentliggjøring av ERS-data uten forsinkelse er lovstridig

Fiskebåt sendte 23. januar en anmodning til Nærings- og fiskeridepartementet om at Fiskeridirektoratet skulle begrense publiseringen av ERS-data. Fiskebåt har så langt ikke fått noe svar på denne henvendelsen.
- Det er vår klare oppfatning at praksisen er rettsstridig og innebærer et systematisk brudd på Fiskeridirektoratets lovpålagte taushetsplikt, sier Sturla Roald, avdelingsleder i Fiskebåt.
Det er vel kjent og kan dokumenteres gjennom fangstrapporteringsdata at fangstratene i et område raskt kan bli redusert når fiskeinnsatsen øker. Økt innsats bidrar til å øke uttaket og dermed redusere tilgjengelig mengde fisk i området, men kan også bidra til at fisken sprer seg og blir mindre tilgjengelig for fangst.
Tap for fiskerne
Han viser til at offentliggjøring uten forsinkelse kan påføre fiskerne tap ved at flere aktører oppsøker det samme området som følge av offentliggjøringen, og dermed reduserer fangsteffektiviteten. Dette kan igjen påføre fartøyet et økonomisk tap i form av redusert fangst og økte kostnader knyttet til leting.
- Det må derfor være åpenbart at det kan ha konkurransemessig betydning å hemmeligholde informasjon om hvilke fangstrater man oppnår i sanntid. Fiskebåt har den siste tiden fått flere meldinger fra fartøy som mener å ha opplevd negative virkninger av Fiskeridirektoratets publisering, sier Roald.
Miljøinformasjon om ressursene
På Fiskeridirektoratets nettside fremgår det at de har åpnet opp ERS-dataene «fordi de utgjør viktig miljøinformasjon om ressursene i havet som eies av fellesskapet i Norge», og at «dette er heller ikke data som gir opplysninger som er av konkurransemessig betydning å hemmeligholde av hensyn til den som opplysningen angår».
- Når det gjelder miljøargumentet er Fiskebåt enig i at sammenstilling og deling av fangstinformasjon kan ha et potensial til å øke effektiviteten i fisket, men vi er uenige i at denne praksisen er egnet til å oppnå dette. Resultatet av nåværende praksis kan tvert i mot bli et mindre effektivt fiske fordi færre fartøy er villige til å ta risikoen som ligger i å spre seg og lete bredt når de må vise resultatene av letingen i sanntid. Utveksling av slik informasjon må derfor være basert på frivillighet, sier Roald.
Her kan du lese hele brevet fra Fiskebåt.
Les også;
Fiskebåt vil ha forsinkelse for publisering av fangstdata
Kontakter
Sturla RoaldAvdelingsleder, Ålesund
Tel:+ 47 926 60 424sturla@fiskebat.noBilder

Om Fiskebåt
Fiskebåt - havfiskeflåtens organisasjon, jobber for en miljøvennlig og lønnsom fiskeflåte, som leverer sunn mat fra bærekraftige bestander i verdens reneste havområder.
Følg pressemeldinger fra Fiskebåt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fiskebåt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fiskebåt
Streik blant maskinistene13.12.2024 12:00:33 CET | Pressemelding
Maskinister organisert i Det norske maskinistforbund (DNMF) er tatt ut i streik. Fiskebåt beklager at det ikke ble oppnådd enighet i årets tariffoppgjør.
PRESSEINVITASJON : Årsmøte i Fiskebåt Vest4.12.2024 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Fredag 6. desember samlast Fiskebåt Vest til årsmøte i Ålesund. På møtet er blant anna kvotenedgang og fiskerireguleringar på dagsorden.
PRESSEINVITASJON: Fiskebåt Sør-årsmøte29.11.2024 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 3. desember samles Fiskebåt Sør til årsmøte i Bergen. På møtet blir det blant annet diskusjoner rundt de pelagiske fiskeriene og utsiktene framover.
PRESSEINVITASJON: Fiskebåt Nord-årsmøte22.11.2024 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 26. november samles Fiskebåt Nord til årsmøte i Bodø. På møtet er blant annet kvotenedgang og fiskerireguleringer på dagsorden.
Fiskebåt styrker laget innen kommunikasjon og samfunnskontakt11.11.2024 10:29:03 CET | Pressemelding
Jørn Prangerød er ansatt som direktør for kommunikasjon og samfunnskontakt i Fiskebåt. Prangerød kommer fra stillingen som daglig leder i Biomarint forum, og har bred næringspolitisk erfaring fra LO, Biomarint forum, Maritimt Forum, Rederiforbundet og Fellesforbundet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom