Sameksistens i havrommet er tema på Fiskebåt-årsmøte
Fleire næringar har vist interesse for å ta i brukt havet. Mest framme i debatten er utbygging av vindkraft, men også utvinning av mineralar og offshore fiskeoppdrett aktuelle næringar, og difor naturleg tema på Fiskebåt sitt årsmøte. Innleiarar til dette temaet blir statssekretær i Olje- og energidepartementet Elisabeth Sæther (Ap), Fredrik Myhre i WWF og Hanna Bauge frå Fiskebåt.
Regjeringa sin fiskeripolitikk er naturleg nok også eit sentralt tema på årsmøtet, der fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran (Ap) kjem for å orientere.
Til årsmøtet kjem også Havforskingsdirektør Nils Gunnar Kvamstø for å snakke om økonomiske rammer og prioriteringar i havforskinga. Fagdirektør Geir Huse, ved havforskingsinstituttet, skal orientere om kvoteutsikter i Nordaust-Atlanteren.
Fullstendig program følgjer under. Møtet vil også bli streama på nettet. Det blir lagt ut lenke på fiskebat.no og på Fiskebåt si Facebook-side.
Årsmøtet i Fiskebåt, blir arrangert på Thon Hotel Bristol, 14. og 15. februar, og er ein av dei viktigaste arenaene for norsk sjømatnæring med nær 400 deltakarar frå næringa, tilsluttande næringar, embetsverk og politikarar.
Dagsorden for årsmøte i Fiskebåt 14. og 15. februar 2023 Thon Hotel Bristol, Oslo
Tirsdag 14. februar
Kl. 09.00 Musikalsk åpning
|
Sak 1 |
Godkjenning av innkalling og navneopprop |
|
Sak 2 |
Tale ved styreleder Jonny Berfjord |
|
Sak 3 |
Forretningsorden |
|
Sak 4 |
Valg av varaordfører og nemnder m.m. |
|
Sak 5 |
Regjeringens nærings- og fiskeripolitikk Innleder: Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran |
|
Kl. 12.00-13.00 |
Lunsj |
|
Sak 6 |
Sameksistens mellom etablerte og nye næringer i havrommet Innleder: Statssekretær Elisabeth Sæther, OED Fredrik Myhre, WWF Hanna Bauge, Fiskebåt |
|
Sak 7 |
Havforskningsinstituttets økonomiske rammer og prioriteringer Innleder: Havforskningsdirektør Nils Gunnar Kvamstø Kvoteutsikter i Nordøst-Atlanteren Innleder: Fagdirektør Geir Huse |
|
Kl. 16.00 |
Møteslutt dag 1 |
Kl. 19.30 Aperitiff
Kl. 20.00 Festmiddag med kulturelt innslag
Onsdag 15. februar
|
Kl. 10.00 Sak 8 |
Fiskebåt - organisering Innleder: Styreleder i Fiskebåt Jonny Berfjord |
|
Sak 9 |
Årsmøtesaker a) Årsrapport 2022 b) Regnskap 2022 c) Avgifter til Fiskebåt 2023 d) Reise- og diettgodtgjørelse 2023 e) Styrets godtgjørelse for 2023 |
Sak 10 Valg av tillitspersoner for 2023
Kl. 12.00 Sak 11 Avslutning
Kontakter
Odd Kristian DahleInformasjonsleder
Mobil: + 47 906 15 658
Bilder
Om Fiskebåt
Fiskebåt - havfiskeflåtens organisasjon, jobber for en miljøvennlig og lønnsom fiskeflåte, som leverer sunn mat fra bærekraftige bestander i verdens reneste havområder.
Følg pressemeldinger fra Fiskebåt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fiskebåt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fiskebåt
Viderefører CO2 fritaket for fiskefartøy i utenriksfart - viktig for hele kysten29.11.2025 22:17:00 CET | Pressemelding
Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt har blitt enige om et budsjettforlik som innebær at CO2 fritaket for fiskefartøy i utenriksfart blir videreført. Svært gledelig, sier Audun Maråk i Fiskebåt.
Statsbudsjettet: Skuffet over at regjeringen viderefører konkurransevridende avgiftspolitikk15.10.2025 11:36:21 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at regjeringen øker bidraget til kompensasjonsordningen for fiskeflåten, men det er kun fritak for CO2-avgift som vil gi likeverdige konkurransevilkår med landene rundt oss. For store deler av fiskeflåten finnes det ikke alternativt drivstoff til diesel, og høye særnorske avgifter er ikke veien å gå for å få ned utslippene fra fiskeflåten, sier Audun Maråk, adm.dir. i Fiskebåt.
- Vitenskapelig grunnlag for å fravike forskernes kvoteråd for makrell6.10.2025 09:41:35 CEST | Pressemelding
Fiskebåt mener at det er et vitenskapelig grunnlag for å fravike havforskernes råd for hvor stor makrellkvoten for 2026 bør bli. Forskerne anbefaler en kvote på 174 357 tonn, en nedgang på 70 prosent sammenlignet med kvoterådet de ga for 2025.
Fiskeri blir devaluert i ny havvindutredning3.10.2025 13:21:42 CEST | Pressemelding
Fiskebåt advarer mot store konsekvenser for norsk fiskerinæring i kampen om havarealene. -Det er flere svakheter med utredningen som gjør at Fiskebåt blir bekymret, sier rådgiver Hanna Bauge i Fiskebåt.
- Loddefisket i Barentshavet må lukkes4.9.2025 10:47:00 CEST | Pressemelding
- Det er et påtrengene behov for å lukke fisket etter lodde i Barentshavet. Fartøy og rederi trenger større forutsigbarhet og må kunne forsvare investeringer. I tillegg er det behov for et reguleringsopplegg som legger opp til et mer miljø -og klimavennlig driftsopplegg. Det sier Espen Jacobsen, avdelingsleder i Fiskebåt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
