Urovekkende bagatellisering av naturens verdi
24.1.2023 12:07:36 CET | Naturvernforbundet | Pressemelding

Før jul stanset Miljødirektoratet planene om å bygge en ny, firefelts motorvei gjennom verneområdet Lågendeltaet ved Lillehammer etter klage fra Naturvernforbundet og Lågendeltaets Venner. Området har store nasjonale og internasjonale verneverdier, og Miljødirektoratet konkluderte med at den planlagte firefeltsveien med 110-grense verken var en vesentlig samfunnsinteresse eller et nødvendig inngrep. Nå åpner Regjeringen, ved klima- og miljøminister Espen Barth Eide, for å endre vernebestemmelsene slik at veien kan presses igjennom et område som har Norges lovmessig strengeste vern.
- Om Barth Eide uthuler naturvernet nå, rett etter at han selv kom hjem med en ny internasjonal naturavtale og forpliktelser om 30 prosent vern, er det ekstremt uheldig. Det sender et signal om at alle verneområder egentlig kan bygges ut. Naturvernforbundet har dokumentert at når det søkes om utbygginger i verneområder, er unntak og dispensasjoner dessverre regelen, heller enn unntaket. Om regjeringa endrer verneforskriften nå, vil det bli stående som et grelt eksempel på at naturverdier ikke blir tatt på alvor, og det diametralt motsatte av hva Regjeringen lovte i festtalene etter naturtoppmøtet i Montreal, sier Gulowsen.
– En av de viktigste grunnene til at vi har sagt nei til en ny E6-trasé gjennom Lågendeltaet er at det vil fragmentere verneområdet i enda større grad, og føre til bygging av enda ei bru, i tillegg til alle de andre inngrepene i Lågendeltaet, sier Ole Midthun, fylkesleder i Naturvernforbundet i Innlandet.
Naturvernforbundet har bedt om et møte med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i sakens anledning. Vi forventer å bli involvert i den videre saksbehandlingen, og at Regjeringen snarest avklarer at en endring eller opphevelse av vernet av dette området er uaktuelt. Området ble vernet av gode grunner i 1990, og det er ingenting som tilsier at området er mindre verneverdig nå enn da.
Nøkkelord
Kontakter
Ole MidthunFylkesleder, Naturvernforbundet i Innlandet
Tel:916 94 760Pernille Bonnevie HansenNestleder
Tel:997 74 337ph@naturvernforbundet.noTruls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noBilder

Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Naturvernforbundet støtter aksjonistene ved Førdefjorden2.10.2026 11:26:34 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundets landsstyre har vedtatt en støtteerklæring til aksjonistene som i dag gikk til aksjon for å stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden.
Krever full stans i bunntråling i Oslofjorden og indre Skagerrak1.10.2026 07:16:26 CEST | Pressemelding
Ferske satellittdata viser at et tungt bunntrålfiske foregår tett på utsiden av nullfiskeområdene i Ytre Oslofjord og i sårbare områder i Skagerrak. Det brukes tungt utstyr som gjøre betydelig skade på sjøbunnen. I tillegg tas fisk som er viktige for gjenoppbyggingen av fiskebestander i Oslofjorden.
FØRDEFJORDEN: Gruveselskapet får dumpe i tre år30.9.2026 18:27:58 CEST | Pressemelding
– Et grovt brudd med høyesterettsdommen Klima- og miljødepartementet sa i dag ja til Nordic Minings søknad om å dumpe opptil 4,5 millioner tonn gruveavfall i Førdefjorden de neste tre årene. Naturvernforbundet og Natur og Ungdom kommer med sterke reaksjoner.
Viktig seier for norsk natur16.9.2026 17:07:50 CEST | Pressemelding
Staten fikk medhold i saken som Bamble kommune hadde anlagt, om en planlagt boligutbygging i rik natur på Bunestoppen ved Stathelle i Telemark. Naturvernforbundet jubler, og mener dommen bidrar til å ivareta rettsvernet til naturen i Norge.
Gulowsen slutter i Naturvernforbundet30.8.2026 21:55:46 CEST | Pressemelding
Truls Gulowsen har i dag søndag valgt å gå av som styreleder i Norges Naturvernforbund.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
