Stadig flere i fast jobb
24.1.2023 09:53:31 CET | Politihøgskolen | Pressemelding

Politiet ser på bemanning, inkludert uteksaminerte fra høgskolen med vitnemål, hvert tertial. Ved utgangen av 2022 er det en høy andel av kullene som er i jobb – dette har holdt seg gjennom året. Og nyutdannet politi som gikk ut sist sommer føyer seg inn i denne rekken.
86 prosent fra 2022 er i jobb, en liten fremgang fra 2. tertial. Det er også flere som har fått vitnemål siden da, og dermed er også flere med i jobboversikten. De øvrige kullene fra 2019, 2020 og 2021 ligger på samme nivå, som ved forrige måling. Nærmere 90 prosent med vitnemål er ansatt i politiet.
Størst endring er det i andelen som har fast jobb, av de som har stilling i politiet.
9 av 10 fra 2019-kullet er nå i fast jobb, det er fem prosent flere enn forrige måling.
77 prosent av 2020-kullet har fast stilling, det er en økning på ni prosent.
For 2021-kullet er status at 60 % er i fast jobb, en økning på 15 prosent fra august i fjor.
Uteksaminerte fra i fjor sommer, altså 2022 kullet, har nå nær 20 prosent i fast jobb, det er også en økning på 15 prosent.
Rektor Nina Skarpenes ved Politihøgskolen understreker at det er gode muligheter.
- Det er viktig at det ikke opprettholdes et bilde av at politiutdanning gir usikre utsikter til jobb i politiet. Vi ser at det at det er gode muligheter – og at politiutdanning gir jobb. Så blir det fast jobb etter hvert, slik er det også for mange andre sammenlignbare profesjonsutdanninger og yrker. Vi håper på mange og dyktige søkere til bachelor politiutdanning fremover, det er et godt valg, sier hun.
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(Åpen hverdager kl. 09 - 15) - ikke SMS
Bilder

Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Nyutdannede politifolk rett ut i jobb: – Sjelden vært bedre22.1.2026 10:08:34 CET | Pressemelding
Nesten alle studentene som fullførte bachelorutdanningen ved Politihøgskolen i 2025, er nå i jobb i politiet. Etter flere år med utfordrende arbeidsmarked for nyutdannede politifolk, viser ferske tall at utviklingen har snudd fullstendig.
Flere studenter til Politihøgskolen19.1.2026 15:49:28 CET | Pressemelding
Antall studieplasser på Politihøgskolen i Oslo økes med 25 plasser. – Gledelig at politiutdanningen satses på, sier rektor Nina Skarpenes.
Nytt kull politistudenter i Alta16.1.2026 18:42:51 CET | Pressemelding
Politihøgskolen skal likevel ta opp studenter til politiutdanningen i Alta høsten 2026.
Politihøgskolen vil ruste opp bankenes evne til å håndtere svindel og hvitvasking – lanserer studier for privat sektor10.11.2025 12:26:14 CET | Pressemelding
Politihøgskolen tar et historisk skritt ved å åpne dørene for privat sektor. For første gang lanseres nå studietilbud rettet mot ansatte i banknæringen og enkelte andre sektorer, med mål om å gi spisskompetanse i å avdekke og håndtere svindel og hvitvasking – en stadig mer alvorlig del av den organiserte kriminaliteten i Norge.
Positiv jobbutvikling fortsetter17.9.2025 14:16:52 CEST | Pressemelding
Jobbsituasjonen for nyutdannet politi er i stadig bedring. Ventetiden for å starte i stilling i politiet er betraktelig redusert det siste året. Og stadig flere kommer også raskere inn i fast jobb.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
