Bente Torstensen blir Nofimas nye toppleder
24.1.2023 10:13:36 CET | Nofima | Pressemelding

Stillingen etter Øyvind Fylling-Jensen ble lyst ut i fjor høst, og etter en grundig prosess har et enstemmig styre ansatt Bente Torstensen.
- I jakten på den beste kandidaten har det vært viktig for oss å bruke god tid. Vi fikk mange svært dyktige og godt kvalifiserte søkere, noe som tyder på at Nofima er et høyt anerkjent forskningsinstitutt. I ansettelsesprosessen har styret vært sterkt involvert, intervjuet mange kandidater og vi er trygge på at vi har havnet på den beste kandidaten for Nofima, sier styreleder Thomas Farstad.
Han fortsetter: - Bente har en solid forskningsfaglig bakgrunn. Hun har også solid ledererfaring og hun har god kontakt med og forståelse for industriens behov.
Farstad legger også til at Torstensen er en positiv og engasjerende leder med visjoner for å videreutvikle Nofima.
- Jeg gleder meg stort til å ta fatt på jobben til sommeren. All ære til Øyvind Fylling-Jensen for den jobben han har gjort sammenhengende siden 2009 som har resultert i dagens relevante og solide Nofima. Målsettingen min er å videreutvikle Nofima som et av verdens mest anerkjente forskningsinstitutt for bærekraftige matsystemer, sier Bente Torstensen.
Bente Torstensen har siden august 2017 jobbet i Nofima som divisjonsdirektør for Akvakultur. Før den tid jobbet hun i Marin Harvest (nå Mowi) og Nifes. På Nifes var hun forsker, seniorforsker, forskningssjef og forskningsdirektør. Hun har doktorgrad i ernæringsbiologi fra Universitetet i Bergen. Hun er også etterutdannet ved Harvard Business School i Boston (Executive Education).
Torstensen er medlem av porteføljestyret i HAV i Norges forskningsråd, styremedlem i NCE Seafood Innovation Cluster, Havbruksstasjonen i Tromsø og styreleder/president i EAS (European Aquaculture Society).
Torstensen tiltrer som administrerende direktør i Nofima 25. juni, og vil i perioden fremover fortsette som divisjonsdirektør for Akvakultur-divisjonen.
Bilde: Bente E. Torstensen blir Nofimas nye administrerende direktør fra 25. juni. Foto: Wilhelm Solheim, Nofima
Nøkkelord
Kontakter
Bente E. Torstensen
Tel:91328341bente.torstensen@nofima.noThomas FarstadStyreleder, Nofima
Tel:99150150t.farstad@milarex.noBilder
Om Nofima
Nofima AS er et matforskningsinstitutt med kontorer i Tromsø, Sunndalsøra, Bergen Stavanger og Ås. Hovedkontoret er i Tromsø.
Instituttet har 390 ansatte og omsatte i 2021 for 677 millioner kroner. Selskapet er delt inn i tre divisjoner; Sjømat, akvakultur og mat. Akvakultur er den største divisjon.
Eiere er Nærings- og fiskeridepartementet (56,8 %), Stiftelsen for landbrukets næringsmiddelforskning (32,2 %) og Akvainvest Møre og Romsdal (10 %). Selskapet betaler ikke ut overskuddsdeling.
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Slik skal de øke fertiliteten hos europeiske menn30.3.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
Nofima-forskere er i gang med å utvikle fertilitetspiller til menn laget av laksehoder.
Follostudien lanseres: Vil kartlegge matvaner, lokal stolthet og beredskap i regionen25.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
En ny, omfattende undersøkelse, Follostudien, lanseres for å kartlegge matvanene til innbyggerne i Follo over tid. Studien skal gi innsikt i alt fra kjennskap til lokalmat og bærekraft til husholdningenes egenberedskap. Nå inviteres folk i hele regionen til å delta.
Sunnere valg handler om mer enn (ultra)prosessering18.3.2026 08:00:00 CET | Kronikk
Det er gode nyheter at flere er opptatt av et sunt kosthold. Engasjementet for hva som havner på tallerkenen, kan drive fram sunnere mat, bedre råd og politikk. Samtidig er debatten om ultraprosessert mat blitt så svart–hvitt at nesten alt industrielt laget ender i samme bås. Merkelappen «ultraprosessert» alene er for grov.
Solbær er sunt, men matprodusenter får ikke si så mye om det17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Solbær inneholder mye vitamin C, kostfiber og mørke plantefargestoffer. Flere studier peker på mulige gode effekter på hjerte, blodsukker, hjerne og fysisk prestasjon. Samtidig er reglene strenge for hva produsenter kan skrive om solbær og helse.
Turning feed inside out: zinc coating gives triple win10.3.2026 12:12:27 CET | Press release
“We should change the way we add the mineral zinc to salmon feed,” says researcher Antony Philip at Nofima. The gains are better uptake and health in the salmon, lower emissions to the environment, and more circular use of sludge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

