OL tilbake på NRK fra 2026

Det ble klart etter at Den europeiske kringkastingsunionen (EBU) og Warner Bros. Discovery (WBD) kom til enighet med Den internasjonale olympiske komité (IOC).
– Dette er en fantastisk nyhet for NRK. En viktig del av vårt oppdrag som allmennkringkaster er å samle folk rundt store idrettsbegivenheter, og det er ingen arrangementer som kan måle seg med OL. Denne avtalen er strategisk viktig for NRK og vi mener den er innenfor forsvarlige økonomiske rammer når rettighetsperioden inntreffer, sier Vibeke Fürst Haugen, kringkastingssjef i NRK.
Alle de store øyeblikkene på NRK
Avtalen sikrer NRK muligheten til å sende samtlige OL-øvelser på alle plattformer. Rettighetsperioden gjelder vinter-OL i 2026 (i Milano/Cortina), sommer-OL i 2028 (i Los Angeles), vinter-OL i 2030 (arrangør ikke avklart) og sommer-OL i 2032 (i Brisbane).
– OL er det største som skjer innen idretten, så dette gleder vi oss vanvittig til! Det er en langsiktig avtale som kommer hele det norske publikum til gode. Vi har det beste laget i alle ledd, og vi skal følge både de norske og de utenlandske stjernene tett i kampen om olympiske medaljer. Dette er en stor dag for alle som er glade i idrett, sier Espen Olsen Langfeldt, sportsredaktør i NRK.
– Denne rettigheten føyer seg inn i rekken av store sportsbegivenheter på NRK i årene som kommer. Publikum kan se frem til blant annet fotballmesterskap for kvinner og menn, Ski-VM, friidretts-VM, samt OL fra og med 2026, utfyller han.
14 år etter siste OL-sending på TV
Sist NRK hadde OL-rettighetene på alle plattformer var sommer-OL i London i 2012. TV 2 viste de to påfølgende lekene, mens Warner Bros. Discovery sitter på TV-rettighetene alene i perioden 2018 til og med 2024.
– Det er både viktig og gledelig at EBU nå har sikret seg OL-rettighetene for hele det europeiske markedet. Det betyr at publikum i Norge igjen kan oppleve OL på alle NRKs kanaler og plattformer. Vi er svært stolte over at NRK nok en gang skal formidle store idrettsøyeblikk fra den største scenen, sier Runar Østmo, rettighetssjef i NRK.
Avtalen mellom IOC, EBU og WBD sikrer også sistnevnte parallellrettighetene til å sende lekene for abonnenter i Norge fra 2026 til 2032.
– I dagens rettighetsmarked er allmennkringkastere i Europa helt avhengige av samarbeidspartnere for å kunne sikre seg slike attraktive rettigheter, utdyper Østmo, som også er president i EBU Sports Committee.
- Les den engelske pressemeldingen fra EBU og WBD: EBU - IOC Press Release.docx.
Andre store sportsrettigheter NRK sitter på i dag
|
Kontakter
Vetle NielsenKommunikasjonsansvarligNRK
Tel:+47 99473874vetle.nielsen@nrk.noBilder




Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Dette kan du sjå på NRK i sommar13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendisar i konkurransemodus, fiskefeber, masse humor og moralske dilemma i jungelen. Her er NRKs sommarmeny.
Dette er deltakerne i NRKs nye sommersatsing13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Nordnes står ved roret når 20 kjente personer skal konkurrere om hvem som mestrer sommeren best. Deltakernes personlighet blir også sentral i «20-stjerners sommerferie».
Se verdens beste dødsere på NRK11.6.2025 11:59:33 CEST | Pressemelding
Det er en ekstremsport med stadig økende popularitet internasjonalt. Nå har NRK sikret seg rettighetene til å sende både verdensserien og VM i dødsing.
Klare for fotballfest på NRK og TV 211.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerens store sportshøydepunkt får du på NRK og TV 2. Norge har fått en drømmetrekning i forkant av årets fotball-EM. 2. juli braker det løs på TV 2 når kvinnelandslaget møter vertslandet i åpningskampen.
Partiguiden 202510.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I dag lanserer NRK Partiguiden, den tredje av NRKs digitale tjenester i forbindelse med høstens stortingsvalg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom