Ny framdriftsplan kommer

Styret ber derfor om en justert plan for utrulling i Helse Nord-Trøndelag og Helse Møre og Romsdal. Den skal framlegges innen 19. januar.
- Vi må bare erkjenne at det vil ta noe mer tid å rette feil og optimalisere løsningen som nå er tatt i bruk ved St. Olavs hospital. Det gjør at vi ikke kan ta i bruk Helseplattformen som planlagt i Helse Nord-Trøndelag og Helse Møre og Romsdal. Vi må sette ny dato og det vil bli laget en oppdatert plan, men dette påvirker heldigvis ikke oppstart for Helseplattformen i kommunene, sier styreleder Odd Inge Mjøen i Helse Midt-Norge RHF.
Innført i sju kommuner
Helseplattformen er en felles journalløsning som sikrer bedre informasjonsflyt mellom aktører i helsetjenesten og mellom tjenesten og pasienten, og vil bidra til bedre pasientsikkerhet. Det er inngått en forpliktende samarbeidsavtale med kommunene og løsningen er nå innført i sju midtnorske kommuner med godt resultat. Ytterligere 12 kommuner skal innføre løsningen i 2023.
For sykehusene var det opprinnelig planlagt at St. Olavs hospital skulle ta i bruk Helseplattformen samtidig med Trondheim kommune i mai 2022. Oppstart for sykehuset ble imidlertid utsatt til november og det ble laget et komprimert løp for videre utrulling til sykehusene i Helse Nord-Trøndelag og Helse Møre og Romsdal. Erfaringene fra oppstart ved St. Olavs hospital viser at man trenger mer tid for å rette feil og optimalisere løsningen.
- Kontinuerlig prosess
Det er nå over 20 000 ansatte helsetjenesten i Midt-Norge som er aktive brukere av Helseplattformen. Løsningen fungerer godt på flere områder, men ved St. Olavs hospital er det nødvendig med forsterket innsats og tiltak blant annet knyttet til e-meldinger, bildediagnostikk og merkantile prosesser.
- Alle ønsker om forbedring kan ikke løses nå. Som for andre IT-systemer vil optimalisering og forbedring være en kontinuerlig prosess med oppdatering av programvaren. Det viktige nå er å få gjort de endringene som er nødvendig slik at løsningen fyller de kravene vi har satt til kvalitet og at Helseplattformen kan tas i bruk også ved sykehusene i Helse Nord-Trøndelag og Helse Møre og Romsdal, sier Mjøen.
Nøkkelord
Bilder


Om Helse Midt-Norge RHF
Vi sørger for gode spesialiserte helsetjenester for befolkningen i Midt-Norge.
Virksomheten omfatter spesialiserte helsetjenester innen fysisk, psykisk helsevern og tverrfaglig spesialisert rusbehandling. Våre hovedoppgaver er å sørge for opplæring av pasienter og pårørende, utdanning av helsepersonell, forskning og pasientbehandling.
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Rapport om Helseplattformen er klar8.12.2025 16:18:55 CET | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet publiserte i ettermiddag rapporten fra Vista Analyse om Helseplattformen. Rapporten er en oppfølging av et anmodningsvedtak fra Stortinget.
Styrker samarbeidet mellom sykehus og universitetsmiljøer8.12.2025 14:30:55 CET | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF gir støtte til to klinisk akademiske grupper innen kreft og nyresykdommer fra 2026.
Oppfølging av rapport fra Datatilsynet om Helseplattformen4.12.2025 12:08:33 CET | Pressemelding
Datatilsynet publiserte denne uken en rapport etter tilsynet med Helseplattformen i 2024. Helseplattformen AS gjennomgår nå Datatilsynets vurderinger og vil legge disse til grunn for på pågående arbeidet med å forbedre løsningen og samarbeidet mellom aktørene.
Nye avtaler innen spesialisert rehabilitering21.11.2025 14:02:37 CET | Pressemelding
Både private og private ideelle institusjoner har fått nye avtaler med Helse Midt-Norge RHF om tverrfaglig spesialisert rehabilitering. Flere pasienter får tilgang til rehabilitering i spesialisthelsetjenesten og flere pasienter skal få et bedre og mer helhetlig rehabiliteringsforløp.
Nødvendig med omstilling i helseforetakene30.10.2025 11:29:25 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF behandlet 30. oktober 2025 justert økonomisk langtidsplan. Helseforetakene må fortsette arbeidet med omstilling for å drive i balanse og skape handlingsrom for investeringer, var styrets klare beskjed.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
